Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z koniecznością zaprzestania wydobycia węgla brunatnego i produkcji z niego energii.
– To wyzwanie, ale i duża szansa dla rejonu bełchatowskiego oraz całego województwa łódzkiego – ocenia wicemarszałek Ziemba, według którego region może pozostać centrum energetycznym kraju.
Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju organizowane przez samorząd województwa łódzkiego odbywało się pod hasłem: „Wyzwania dla Obszaru Nowej Energii – Ambitna Transformacja”, ale obejmowało również tematykę „okołotransformacyjną”. Rozmawiano m.in. o spółdzielniach energetycznych, wykorzystaniu wodoru, jako źródła energii i biogospodarce będącej ważnym elementem w transformacji regionu.
Prosto od rolnika, prosto na stół
Ryneczki „Prosto od rolnika” funkcjonują już od roku i ciągle zyskują na popularności. Z okazji jubileuszu na obu targowiskach w Łodzi: przy ul. Drewnowskiej/Piwnej i w pobliżu centrum handlowego Port Łódź zaplanowane zostały wydarzenia jubileuszowe. Oprócz możliwości zakupu produktów naturalnych oraz lokalnych prosto od rolnika, można było degustować potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich i uczniów szkół gastronomicznych. Wystawcy przygotowali potrawy przygotowane w oparciu o lokalne produkty w szczególności warzywa i owoce. W wielkim kotle przygotowana była zalewajka łódzka. Atrakcje przygotowane zostały również dla dzieci.
Ryneczek Marszałkowski i Wojewódzki to wyjątkowe przestrzenie dla rolników oraz producentów żywności zorganizowane przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego i Portem Łódź. Oferują wyjątkowe produkty na niespotykanych dotąd zasadach. Urząd Marszałkowski gwarantuje miejsca do sprzedaży, które oferuje rolnikom bezpłatnie, a w zamian klienci-mieszkańcy otrzymują lokalne produkty najwyższej jakości. W ten sposób zadowoleni są wszyscy: kupujący, bo dostają wyjątkowe na rynku spożywczym wiktuały oraz producenci, bo mają dostęp do dużego rynku zbytu, a swoje towary mogą sprzedawać bez pośredników i wygodnie.