artykuł zewnętrzny

Z nami odkryjesz swój zawodowy potencjał!

Czwartek, 10 października 2024
We współczesnym szybko zmieniającym się świecie, w którym globalizacja, zmiany kulturowe i demograficzne oraz rozwój technologii wpływają na każdą – w tym także zawodową - sferę funkcjonowania człowieka, w którym następują nieustanne zmiany w obszarze poszukiwanych przez pracodawców kompetencji, a od pracowników wymaga się ciągłej gotowości do podnoszenia kwalifikacji zawodowych, jednym z najważniejszych wyzwań życiowych jest samodzielne konstruowanie własnej kariery. W sytuacji, gdy cele i plany ulegają ciągłym zmianom, a zdobyta już wiedza i konkretne umiejętności zawodowe muszą ustąpić miejsca wciąż nowym wymaganiom, pojawiają się pytania: „Czym się kierować przy wyborze szkoły, zawodu, pracy? Jak wybrać zawodową przyszłość, by potem nie żałować?”
Z nami odkryjesz swój zawodowy potencjał!

 

Pytania te stanowią dla wielu, a zwłaszcza dla osób młodych i niedoświadczonych, szczególne wyzwanie. Nie wszyscy przecież są przygotowani na podejmowanie przemyślanych decyzji w kwestii planowania własnej kariery, tak jak nie wszyscy są świadomi własnych możliwości, zdolności oraz cech osobowości ułatwiających realizowanie się w pracy zawodowej. W tej sytuacji niezwykle ważną rolę odegrać mogą specjaliści wyposażeni w wiedzę i narzędzia służące diagnozie potencjału zawodowego, którzy pomogą w określeniu celu zawodowego i zaprojektowaniu zmierzających do niego działań.

 

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Oddział w Piotrkowie Trybunalskim od wielu lat wspiera mieszkańców miasta Piotrkowa, powiatu piotrkowskiego oraz powiatów ościennych w podejmowaniu decyzji zawodowych, adaptacji do zmieniających się realiów na rynku pracy oraz podnoszeniu kwalifikacji. Wszystkie usługi realizowane przez Centrum są bezpłatne i dostępne dla każdej zainteresowanej nimi osoby. Ze wsparcia doradcy zawodowego mogą skorzystać zarówno osoby niepracujące poszukujące pracy stałej, czasowej lub dorywczej, osoby pracujące chcące zmienić miejsce czy rodzaj wykonywanej pracy, absolwenci szkół średnich i wyższych wkraczający po raz pierwszy na rynek pracy, uczniowie stojący przed decyzją wyboru zawodu i szkoły, która pozwoli zdobyć pożądane kwalifikacje zawodowe.

 

Młodzież stojąca przed wyborem szkoły i zawodu

W sytuacji coraz rzadziej sprawdzających się prognoz oraz bardzo różnorodnej i wciąż zmieniającej się oferty kształcenia podstawowym wskaźnikiem wyboru stają się zdolności i predyspozycje młodego człowieka, świadomy wybór najbardziej odpowiadającego tym preferencjom kierunku kształcenia oraz świadomość elastycznego podejścia do planowania kariery w tym zawodzie. Młodzi ludzie wkraczający dopiero na rynek pracy powinni mieć świadomość, że już nie są pokoleniem swoich rodziców czy dziadków i nie będzie im dane przepracować całego życia w jednym miejscu pracy, w jednym zawodzie. Powinni inwestować w zdobywanie wiedzy z wielu dziedzin oraz rozwijanie nowych umiejętności, szczególnie tych określanych mianem uniwersalnych – pożądanych w różnych zawodach i branżach gospodarki. Młodzież zgłaszająca się do Centrum może uzyskać pomoc w wyborze kierunków kształcenia, wyboru zawodu, poznaniu własnych zainteresowań, uzdolnień, predyspozycji zawodowych. Aby uzyskać pełny obraz osobowości zawodowej kandydata, doradca wykorzystać może certyfikowane narzędzia testowe mierzące predyspozycje i zainteresowania zawodowe, określające poszczególne obszary kompetencyjne (np. inteligencję emocjonalną) czy badające całokształt osobowości zawodowej. Doradcy zawodowi udzielają również informacji na temat szkół ponadpodstawowych i policealnych, uczelni wyższych, a także wszystkich innych możliwości uzyskania czy rozwijania kwalifikacji (np. w formie kursów zawodowych).

 

Absolwenci szkół ponadpodstawowych i wyższych poszukujący pierwszej pracy

Gruntowne wykształcenie to w obecnych czasach ważna kwestia, jednak na wielu stanowiskach coraz większe znaczenie ma profil osobowościowy kandydata i tzw. umiejętności miękkie, które z jednej strony pozwalają na rzetelne wykonywanie różnych zadań i obowiązków, z drugiej zaś skutecznie zapobiegają wypaleniu zawodowemu. Dlatego bardzo ważnym jest przed rozpoczęciem drogi zawodowej przyjrzenie się własnemu potencjałowi, by wybrane miejsce pracy okazało się zgodne z posiadanymi predyspozycjami i uzdolnieniami. Doradcy zawodowi pomogą takiej osobie w ocenie jej atutów zawodowych i konfrontacji ich z możliwościami rynku pracy, na którym absolwent chce rozpocząć swą drogę zawodową. Osoby, które myślą o własnym biznesie, mogą uzyskać wskazówki, jak opracować biznesplan czy wniosek o dotację ze środków dystrybuowanych przez urzędy. Doradcy zawodowi pomagają również w przygotowaniu profesjonalnego życiorysu i listu motywacyjnego uwzględniającego wszystkie mocne strony kandydata do pracy.

 

Osoby poszukujące pracy, chcące zmienić zawód lub miejsce pracy

Z usług Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej mogą korzystać nie tylko osoby borykające się z dużymi trudnościami w odnalezieniu się na rynku pracy, ale również osoby, które potrzebują nowych wyzwań, chcą zdobyć nowe umiejętności oraz kreatywnie spożytkować swój potencjał. Do kontaktu z doradcą zawodowym zachęcamy więc zarówno osoby poszukujące informacji na temat lokalnego rynku pracy (ofert pracy), pomocy w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych na potrzeby rekrutacji, jak i osoby mające już określone cele zawodowe związane z nową pracą i chcące w związku z tym przyjrzeć się swoim predyspozycjom zawodowym w kontekście nowych zadań zawodowych.

 

Wsparcie dla pracodawców i ich pracowników

Piotrkowskie Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej od wielu lat współpracuje również z pracodawcami. Przedsiębiorcom, pracodawcom oraz ich pracownikom oferowane są zarówno indywidualne spotkania doradcze, w trakcie których dzięki opracowaniu „Bilansu Kompetencji” doradcy zawodowi pomogą nakreślić plan działań rozwojowych pozwalających na podniesienie lub zmianę posiadanych już kwalifikacji, jak i udział w zajęciach warsztatowych kształtujących umiejętności społeczne przydatne w pracy zawodowej.

 

JAK I GDZIE SKORZYSTAĆ Z NASZEJ POMOCY:

 

 

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Oddział w Piotrkowie Trybunalskim

ul. J. Dąbrowskiego 13

tel. 44 649 60 87, 44 647 74 01

e-mail: piotrkow@wup.lodz.pl

www.facebook.com/CIiPKZ/

 

 

 

Doradztwo zawodowe w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej realizowane jest poprzez:

  • Indywidualne spotkania z doradcą zawodowym mające na celu analizę mocnych stron klienta, tj. predyspozycji zawodowych, umiejętności (zwłaszcza kompetencji miękkich) oraz możliwości wykorzystania ich w wyborze drogi kształcenia lub przekwalifikowania się czy poszukiwaniu pracy spełniającej oczekiwania kandydata. W trakcie porady indywidualnej doradca może również zaproponować badanie testowe mierzące predyspozycje i zainteresowania zawodowe czy określające konkretne kompetencje zawodowe klienta.

Doradcy zawodowi z piotrkowskiego Centrum wykorzystują w tym celu certyfikowane narzędzia, w tym testy diagnozujące zainteresowania i predyspozycje zawodowe (np. Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych, Wielowymiarowy Kwestionariusz Preferencji WKP, Test Zainteresowań), określające poszczególne obszary kompetencyjne (Test Inteligencji Emocjonalnej EQ FPL), czy badające całokształt osobowości zawodowej (Narzędzie do Badania Kompetencji, PerformanSe Echo).

  •  Indywidualną informację zawodową – kontakt indywidualny z doradcą umożliwiający uzyskanie informacji dotyczących m.in. sytuacji na lokalnym, krajowym i unijnym rynku pracy i edukacji, informacji o zawodach (dotyczących zakresu wykonywanych zadań, wymagań formalnych stawianych przez pracodawców czy bieżącego zapotrzebowania na te zawody), różnorodnych form wsparcia oferowanego przez instytucje rynku pracy i pomocy społecznej.

Piotrkowski Oddział CIiPKZ oferuje swobodny dostęp do informacji na temat szkół, uczelni oraz instytucji szkoleniowych, poradników zawierających materiały poświęcone różnym aspektom życia zawodowego, ulotek o zawodach, wzorów życiorysów i listów motywacyjnych, materiałów multimedialnych na temat poszczególnych branż i zawodów. Doradcy zawodowi pomagają kandydatom znaleźć taką pracę, która w pełni pozwoli wykorzystać posiadane kompetencje zawodowe, jednocześnie wspierając mobilność pracowników w kraju i na terytorium pozostałych państw Unii Europejskiej/ Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  • zajęcia warsztatowe, w czasie których uczestnicy przy wsparciu prowadzącego grupę doradcy-trenera nabywają wiedzę i umiejętności przydatne w procesie poszukiwania pracy, kształtują kompetencje społeczne (komunikację interpersonalną, asertywność, techniki radzenia sobie ze stresem) przydatne zarówno w życiu zawodowym jak i pozazawodowym. W realizacji poradnictwa grupowego wykorzystywane są różne metody pracy grupowej, z których doradcy Centrum zostali przeszkoleni (np. Kurs inspiracji, Gotowość do zmian, Zostań Rockefellerem, Spadochron), a także autorskie programy szkoleń opracowane przez doradców zawodowych. Zajęcia grupowe trwają od 1 do 3 dni (czas trwania uzależniony jest od realizowanego tematu oraz – co ma miejsce w przypadku zajęć organizowanych „na zlecenie” szkoły czy instytucji – od zgłoszonych wcześniej potrzeb).

  • grupowe spotkania informacyjne – spotkania tematyczne poświęcone szeroko pojętej problematyce związanej z rynkiem pracy i edukacji, organizowane w siedzibie piotrkowskiego Oddziału oraz w ramach różnych przedsięwzięć promocyjnych, targowych i konferencyjnych, na zaproszenie uczelni czy innych instytucji edukacyjnych.

Aktualny harmonogram zajęć warsztatowych oraz spotkań informacyjnych publikowany jest zawsze na stronie internetowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi: https://wuplodz.praca.gov.pl/

 

 Już teraz zachęcamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w październikowym Ogólnopolskim Tygodniu Kariery - wydarzeniu, które ma na celu promowanie całożyciowego doradztwa kariery, wspieranie działań związanych z planowaniem ścieżki edukacji, rozwoju kompetencji zawodowych oraz satysfakcjonującej pracy. Adresatami tych działań są wszyscy potrzebujący profesjonalnego wsparcia w tym zakresie, a w szczególności młodzież szkolna: uczniowie szkól ponadpodstawowych, przede wszystkim klas maturalnych, oraz ostatnich klas szkół podstawowych. Tegoroczna edycja, która odbędzie się w dniach 14-20 października 2024 roku pod hasłem „Pasja – Motywacja – Odwaga”, może być znakomitą okazją do spotkania z ekspertami – doradcami zawodowymi z piotrkowskiego Centrum – którzy opowiedzą o wyzwaniach obecnego rynku pracy, porozmawiają o planach edukacyjnych i zawodowych, pomogą dokonać diagnozy potencjału zawodowego i podpowiedzieć możliwości jego dalszego rozwoju.

 

Zgłoś się do nas jeżeli:

  • chcesz poznać swoje atuty: zainteresowania i preferencje, kompetencje zawodowe

  • szukasz pracy stałej lub sezonowej i chcesz zdobyć informacje o ofertach w regionie

  • myślisz o pracy za granicą i poszukujesz informacji na temat warunków pracy i kształcenia w UE

  • szukasz pomocy w przygotowaniu życiorysu (CV) lub listu motywacyjnego

  • interesuje Cię rozwój kompetencji miękkich: komunikacji interpersonalnej, asertywności, motywacji, planowania działań, zarządzania czasem, strategii radzenia sobie w różnych sytuacjach, itp.

  • myślisz o własnej firmie i szukasz informacji na temat źródeł finansowania lub pomocy w przygotowaniu biznes planu

Gwarantujemy profesjonalną pomoc!

 


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat