Ćwierć wieku wolności w Piotrkowie

Wtorek, 13 maja 201418
Mnożą się plebiscyty i podsumowania z okazji 25. rocznicy pierwszych prawie wolnych wyborów. Finał naszego już za 3 tygodnie.
Piotrków w latach 80.Piotrków w latach 80.

Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - obwieściła w telewizji aktorka Joanna Szczepkowska. Można się kłócić, czy rzeczywiście się skończył, i czy akurat tego dnia, ale można też spróbować podsumować czas, jaki minął od tej ważnej daty.

Co się przez ćwierć wieku zmieniło w Piotrkowie? Czego przybyło, czego ubyło? Kto zyskał, kto stracił? Zmiana ustroju przyniosła nam więcej plusów, czy jednak minusów?

Zdaniem prezydenta miasta w latach 1990 - 96 zdecydowanie więcej tych pierwszych.
- To czas rozwoju Piotrkowa w wielu dziedzinach - mówił w radiowym Maglu Michał Rżanek. - Przede wszystkim narodził się wolny rynek. Wielu dzisiejszych poważnych przedsiębiorców zaczynało wtedy handel od sprzedawania na ulicy, z tzw. szczęk. Potem się rozwinęli. Możemy też mówić o znacznym rozwoju komunikacyjnym miasta. Komunikacja między wschodnią a zachodnią częścią Piotrkowa jest o wiele łatwiejsza. Jest także obwodnica. Na korzyść zmieniła się też kondycja piotrkowskiej oświaty - wyremontowano i zmodernizowano wiele szkół. Weszliśmy do Unii Europejskiej, co dało nam wymierne korzyści w postaci środków zewnętrznych. Dzięki nim miasto wygląda zupełnie inaczej.

Największym minusem jest według byłego prezydenta upadek wielu zakładów i wysokie bezrobocie.

 

- Z tym, że Piotrków dziś i Piotrków wczoraj to dwa zupełnie inne miasta - zgadza się radny Unii Pracy Tomasz Sokalski. Ale... - Środki unijne, dzięki którym ta zmiana w dużej części nastąpiła można było wykorzystać inaczej, z większą korzyścią dla mieszkańców. Koszty Traktu Wielu Kultur czy modernizacji oczyszczalni są zbyt wysokie - uważa radny, który też jest zdania, że ostatnie ćwierćwiecze dało nam więcej plusów niż minusów.

A jakie jest Państwa zdanie? Co zyskaliśmy, ale i co straciliśmy dzięki zmianie systemu? Zachęcamy nie tylko do komentowania pod artykułem, ale także do wzięcia udziału w naszym specjalnym plebiscycie.

ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE na Piotrkowskie wydarzenie 25-lecia!

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MIX ~MIX (Gość)13.05.2014 11:57

"expiotrkowianin" napisał(a):
25 lat Piotrkowa w III RP oceniać można różnie, jednak nie da się zaprzeczyć poniższym faktom:
- spadek liczby ludności, starzenie się społeczeństwa,
- ucieczka młodych z miasta,
- upadek wielkich zakładów przemysłowych,
- kryzys życia społecznego, organizatorskiego i kulturalnego,
- brak szczęścia do porządnej władzy.


Ale za to mamy pinkną fontannę i murek :)

80


mieszkaniec z dolnej półki ~mieszkaniec z dolnej półki (Gość)13.05.2014 11:23

To za prezydenta Michała Rżanka pierwsza demokratycznie wybrana rada miasta odmówiła przyjęcia od PIOMY darowizny czyli stadionu GKS Piotrcovia i basenu przy ul. Dmowskiego i Hali Sportowej przy ul. Sikorskiego. Żaden z dotychczasowych prezydentów Piotrkowa nawet ten lewicowy jak Antoni Sokalski (1980) nie zastawił pod hipotekę szkół, przedszkoli a nawet stołówek szkolnych, boisk szkolnych pod pożyczkę w Wojew. Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi jak to zrobił obecny prawicowy prezydent Krzysztof Chojniak,Wstyd i hańba. Dlaczego ludzie nie mają pracy? Co nam po tych sklepowych półkach wypełnionych wszelkimi towarami i tych drogich mieszkaniach w TBS-ie i u developerów których nie można kupić bo nie ma pracy. Lekarze i nauczyciele to ludzie którzy stale kandydują do rady miasta i na prezydenta miasta. Oni mają się dobrze. Najbiedniejsze rodziny żyją z zasiłów w MOPR za kilkaset zł miesiecznie. Są eksmitowani a wręcz wyrzucani z mieszkań na ulicę przez bezlitosnych kamieniczników którzy przez te 25 lat dorobili sie majatku. Ludzie bez pracy nie mają pieniędzy na czynsz i wyżywienie. Starsi nie mają na leki i leczenie. Tyle się zmieniło przez te 25 lat w Piotrkowie. Nie ma hut Kara, Hortensja i Feniks, nie ma Sigmatexu, Metalplastu, Fabryki Mebli. Nie ma Fabryki Maszyn Górniczych itp. etc. Czym się chwali ten nasz prawicowy prezydent Krzysztof Chojniak i jego grupa trzymająca władzę w mieście? Tym, że ulice remontują a domy rozbierają? Nie tylko ulicami człowiek żyje. Chcecie to mój wpis skasujcie jeżeli napisałem zbyt dużo gorzkiej prawdy.

161


expiotrkowianin ~expiotrkowianin (Gość)13.05.2014 11:22

25 lat Piotrkowa w III RP oceniać można różnie, jednak nie da się zaprzeczyć poniższym faktom:
- spadek liczby ludności, starzenie się społeczeństwa,
- ucieczka młodych z miasta,
- upadek wielkich zakładów przemysłowych,
- kryzys życia społecznego, organizatorskiego i kulturalnego,
- brak szczęścia do porządnej władzy.

80


mieszkaniec mieszkaniecranga13.05.2014 11:19

"ded" napisał(a):
Czy nikt nie potrafi napisać obiektywnego artykułu ?

no przecież mamy eurokomunę - jak wtedy nie było całkowitej wolności prasy to i teraz tak jest. Przecież zawsze było, że Cham przez obrażanie Pana i Dobrodzieja, może wylecieć z roboty (ponieść karę). A że Ów Pan i Dobrodziej głupi to nie ważne.

"ded" napisał(a):
Jakie korzyści z UE mamy ? Żadne !
Jakie dotacje ? No ludzi to są Wasze/Nasze pieniądze (podatki) tyle, że 2-3 razy posłużyły do spasienia wieprzy w sejmie i brukseli.

prawda w oczy kole niestety większości społeczeństwa bo się naoglądali buraków w TV siejących ferment i propagandę, bo sobie popatrzyli na wysokie i duże tablice siejące propagandę, że inwestycja została wykonana z pieniędzy unijnych (a czyje to pieniądze drodzy zaślepieni?). Jak tak dobrze to dlaczego od wejścia do struktur kołchoźnianych zadłużenie kraju skoczyło 4x (z 200 do 800mln) i ciągnie rośnie - czy dobra Unia nas oszukuje i pieniędzy nie daje? A jak skończył Piotrków - pewnie to tylko fikcja że jest jakiekolwiek zadłużenie i brak kasy w kasie miasta? Pewnie to jest fikcja, że wykształcni i naprawdę coś potrafiący ludzie wyyjeżdżają w poszukiwaniu godziwych warunków życia? Fikcja, że są wymyślane i wprowadzane coraz to nowe ograniczenia i podatki na obywateli? Fikcja, że dużą ich część nakłada na nas właśnie Unia (no przecież chyba mówią nam, ale pokrętnie, że niby mamy dostosować swoje prawo do unijnego, ale dlaczego skoro unia taka dobra i miłościwa?)?

Komentarz był edytowany przez autora: 13.05.2014 11:26

80


ded ~ded (Gość)13.05.2014 10:14

Czy nikt nie potrafi napisać obiektywnego artykułu ?
Czy już wazelina musi się ulewać w każdym bełkocie.
Jakie korzyści z UE mamy ? Żadne !
Jakie dotacje ? No ludzi to są Wasze/Nasze pieniądze (podatki) tyle, że 2-3 razy posłużyły do spasienia wieprzy w sejmie i brukseli.
http://wmeritum.pl/bilans-strat-zyskow-10-polski-ue-2004-2014/
------
https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/t1.0-9/1234397_770280693012506_2594950116343671295_n.jpg

50


leon z. ~leon z. (Gość)13.05.2014 09:42

a na tym kapitalizmie po 1989 to ilu to piotrkowskich wieprzy zostało nagle biznesmenami?

80


PT ~PT (Gość)13.05.2014 09:28

Cytuję:
Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm - obwieściła w telewizji aktorka Joanna Szczepkowska.

Papierowy, bo ludzki trwa do dziś i ma się dobrze.

50


mom ~mom (Gość)13.05.2014 09:22

[b]Ćwierć wieku wolności w Piotrkowie] wolność była do 1989r .... obecnie to dyktatura polityczna ..... jestem za powrotem tamtych czasów ..... była praca, budowano mieszkania, ludzie mieli co jeść .....itd. a obecnie co? bida ... i ochłapy z Pańskiego stołu ...

120


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat