Oświetlenie LED to technologia posiadająca bardzo wysokie wymagania co do jakości zasilania. Praca całego systemu oświetlenia diodowego, a przede wszystkim jego trwałość, żywotność, niezawodność oraz jakość dawanego światła zależy w ogromnej mierze od zasilania.
Zasilacz transformatorowy, czy impulsowy?
Teoretycznie, każdy zasilacz to urządzenie służące do dopasowania dostępnego napięcia (najczęściej przemiennego 230 V), do wymagań zasilanego urządzenia. Ze względu na sposób zmiany wielkości napięcia wyróżnić można:
- zasilacze liniowe, w których elementem dopasowującym jest transformator
- zasilacze impulsowe dopasowujące napięcie przy użyciu różnego rodzaju układów elektronicznych (przekształtników napięcia)
Ze względu na jakość napięcia wyjściowego wyróżnia się:
- zasilacze stabilizowane, w których napięcie utrzymywane jest na stałym poziomie, niezależnie od fluktuacji prądu
- zasilacze niestabilizowane, w których napięcie na wyjściu może ulegać zmianie, zależnie od aktualnych parametrów poboru energii
Co się bardziej opłaca?
Najlepiej kupować je w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak Tme.eu
Jeśli oszczędzimy na zasilaczu i kupimy tańszy zasilacz o niskiej sprawności i słabej jakości to narażamy się na uszkodzenie diod LED, złą jakość światła (migotanie) i dużą ilość niepotrzebnie produkowanego ciepła. Ciepła za którego wytworzenie będziemy musieli dodatkowo zapłacić.
Dlatego przy wyborze zasilacza z założenia należy odrzucić możliwość wykorzystywania tradycyjnych zasilaczy transformatorowych. Wyboru dokonywać należy wśród bogatej oferty dedykowanych do tego celów zasilaczy impulsowych, pracujących w oparciu o technologię modulacji impulsu i posiadających odpowiednie zabezpieczenia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Nie bez znaczenia jest także technologia w jakiej dany zasilacz jest wyprodukowany. Oprócz odpowiedniej sprawności i klasy winien mieć kompaktowe wymiary i odpowiednie certyfikaty umieszczone na jego obudowie - z czego najważniejszy jest certyfikat bezpieczeństwa UE.
Powinien mieć także odpowiedni margines dostarczanej urządzeniom mocy. Tę moc możemy łatwo obliczyć, znając zakładany pobór prądu przez nasze oświetlenie.
Parametr ten dostarczany jest razem z oświetleniem LED.
Jeżeli przykładowo pobór prądu (diody zasilane napięciem 12 V) wynosi 3 Ampery, to potrzebna moc zasilacza równa się iloczynowi prądu i napięcia (12V x 3A = 36 Wat). Zasilacz w takim wypadku winien mieć wyższą niż 36 Wat, a więc najbliższy dostępny w szeregu będzie to zasilacz 45 W.
Ważnym, jest aby jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie instalacji oświetleniowej LED, kupować zasilacz nieprzypadkowo - najlepiej w sprawdzonych hurtowniach elektrycznych , dysponujących towarem posiadającym stosowne atesty i certyfikaty.