Zabytkowy dwór czeka remont

Region Sobota, 02 grudnia 202318
Zabytkowy dwór w Łękach Szlacheckich przejdzie kapitalny remont. Budynek odzyska świetność i będzie się w nim mieścił m.in. Urząd Stanu Cywilnego.
Zabytkowy dwór czeka remont

Zabytkowy budynek wchodzi w skład zespołu parkowo-dworskiego. Wybudowano go w II połowie XIX wieku. Był siedzibą urzędu, poczty, przedszkola i posterunku milicji. Służył też jako budynek z mieszkaniami komunalnymi. Po remoncie ma być wizytówką gminy.

Mamy już projekt, mamy wszystkie uzgodnienia z konserwatorem zabytków. Obecnie projekt jest przygotowany i zrobiony pod Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Stanu Cywilnego, salę ślubów i pomieszczenia dla organizacji pozarządowych. Będzie to budynek reprezentacyjny dla gminy, ale też zostanie zagospodarowany cały teren przy Urzędzie Gminy oraz park łącznie z wymianą płotów, nowymi nasadzeniami i infrastrukturą wokół tego dworku - mówi wójt gminy Łęki Szlacheckie Piotr Łączny.

Inwestycja została już zapisana w przyszłorocznym budżecie, a na jej realizację gmina pozyskała 7,5 miliona złotych dofinansowania.

 

Dwór ma bogatą i burzliwą historię. Wielokrotnie zmieniał właścicieli.

W czasie Powstania Styczniowego majątek w Łękach należał do Zygmunta Seweryna Węglańskiego herbu Szreniawa. Urodził się on 16 stycznia 1839 roku w Gospodarzu jako syn Andrzeja Jana i Pelagii Wolskiej. Jego pierwszą żoną była Kazimiera Kieseczyńska, która urodziła mu syna – Andrzeja Kazimierza (ur. w 1862 roku). W 1867 roku Zygmunt poślubił w warszawskiej parafii św. Krzyża Jadwigę Julię Wasiłkowską herbu Ślepowron, urodzoną w 1848 roku w Suwałkach córkę Józefa Ludwika i Scholastyki Turskiej herbu Dołęga. Rodzoną siostrą Jadwigi była Maria Konopnicka. Małżonkom urodziło się troje dzieci – Kazimierz Walenty (ur. w 1868 roku), Bronisława Józefa (ur. w 1870 roku) i Jan Zygmunt (ur. w 1870 roku). Zygmunt w obawie przed carskimi represjami popowstaniowymi wyemigrował na zachód. Uciekając, podpalił dwór w Łękach, który udało się uratować przed doszczętnym zniszczeniem. We dworze pozostała Jadwiga, która mieszkała tam aż do śmierci – zmarła 26 marca 1878 roku w wieku niespełna 30 lat. Pochowano ją na cmentarzu w pobliskim Ręcznie. Stroskany ojciec Józef Wasiłowski przyjechał wtedy do Łęk, aby zająć się osieroconymi dziećmi Jadwigi i Zygmunta. Coraz bardziej podupadał jednak na zdrowiu. W tym samym roku co Jadwiga, we dworze zmarł i on - były radca prokuratorii w Królestwie Polskim, ostatnio emeryt, kawaler orderów, przeżywszy lat 65. Został pochowany obok swojej córki – czytamy na stronie poświęconej dworom i pałacom polskim.

W 1946 roku majątek w Łękach przeszedł na własność Skarbu Państwa i został rozparcelowany. We dworze ulokowano Urząd Gminy, posterunek milicji, pocztę, przedszkole. Obecnie budynek stoi pusty i czeka na remont.


Zainteresował temat?

3

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Deweloper ~Deweloper (Gość)02.12.2023 16:33

Podobny dworek jest w Piotrkowie przy uliczce w bok od Wojska Polskiego. Też za niewielki czas rozleci się sam z siebie albo go ktoś podpali. I będzie miejsce pod super sklep albo kamienice zwane teraz apartamentowcem. I kilka innych zabytkowych kamienic w centrum miasta. Hura! Bardzo dobrze. Grunt to forsa i kręci się interes. Góra nasi.

60


Realpolityka ~Realpolityka (Gość)02.12.2023 11:01

Co to za informacja, że majątek przeszedł w 1946 na rzecz skarbu państwa???? Piszmy prawdę - został na podstawie tzw. reformy rolnej, która dawała znamiona prawne, zrabowany przez komunistyczny reżim, narzucony przez sowiecka Rosję. To tak dla dokładności historycznej. Tyle lat po rzekomym upadku komuny w 1989 i nadal propaganda i prawo komunistyczne obowiązuje? Jak nie było ustaw, reprywatyzacyjnych i prywatyzacyjnych, tak nie ma. I nadal w szkołach uczą historii z perspektywy sowieckiej sprawiedliwości dziejowej? Pytam, bo szkołę skończyłem w czasach socjalizmu realnego. Jeżeli nie będą własnościowe i oświatowe zgodnie z prawdą, prawem i sprawiedliwością rozwiązane, to będziemy mieli bardak i moralny upadek narodu i państwa. Pozdrawiam.

171


schakal schakalranga03.12.2023 21:26

O ostatnim właścicielu Szpilfogel-Schpielfogel nikt nie wspomina. Kradzine nie tuczy.

50


Sto100 ~Sto100 (Gość)03.12.2023 14:15

Dwór w Trzepnicy czeka chociaż na zabezpieczenie przed dalszą degradacją. Dlaczego nie został należycie zabezpieczony przez gminę?

80


Były mieszkaniec ~Były mieszkaniec (Gość)03.12.2023 09:26

W dworku mieściło się przedszkole i tzw zerówka do której chodziłem na początku lat 90tych i ciągle pamiętam te czasy. Nauczyciele nie pozwalali wchodzić nam na strych ale my ciągle próbowaliśmy się tam dostać. Szkoda że budynek niszczał przez tyle lat ale jednocześnie mam nadzieję że odzyska swoją dawną świetność. Gratuluję dobrego wójta który dba o zabytki oraz przyrodę (sam znalazł rysia...). Chłop promuje Łęki jak może

82


timex ~timex (Gość)02.12.2023 10:47

A jeden z piękniejszych i zabytkowych dworków w Trzepnicy za chwilę się zawali i nie ma co tu porównywać nawet przynależności historycznej . Brawo Gmina Łęki. Masakra ktoś powinien za to odpowiedzieć

130


Sofa ~Sofa (Gość)02.12.2023 17:37

To ze zdjęcia w porównaniu do dworu w Trzepnicy wygląda jak zwykła chałupa. Nie wspominając już o pięknym parku wokół dworku w Trzepnicy.

70


Fg ~Fg (Gość)02.12.2023 14:14

Nic wam nie dadzą bo sami widzicie że kościoły są najważniejsze

52


Goście ~Goście (Gość)02.12.2023 13:03

W Moszczenicy też taki piękny dworek poszedł na zmarnowanie,że serce się kraje.Gdyby był wcześniej odnawiany stanowiłby piękny punkt reprezentacyjny i przynosił dochody gminie. Żal

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat