Wyburzą trzy rudery przy Starowarszawskiej...

Tydzień Trybunalski Sobota, 03 grudnia 201131
- Konserwator zabytków zezwolił na rozbiórkę kamienic przy ul. Starowarszawskiej 10, 12 i 16. Oznacza to, że niebawem niezamieszkałe budynki przestaną szpecić tę część Starego Miasta, a działki szybciej znajdą potencjalnego nabywcę - informuje Urząd Miasta w Piotrkowie. Czy to początek zmian na wymarłej ulicy?
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

O tym, że Starowarszawska zamieniła się w pustynię, pisaliśmy kilka tygodni temu (“Oddać to Żydom”, nr 29/30 TT). Sypał się budynek za budynkiem, a inspektor nadzoru budowlanego wydawał kolejne decyzje o wyłączeniach z użytkowania. - Miasto nie ma możliwości ruchu - mówił wtedy Paweł Czajka, dyrektor Pracowni Planowania Przestrzennego w Piotrkowie. - Nie można znaleźć inwestora, poza tym nie ma pieniędzy, żeby zająć się Starowarszawską.


Już wtedy 6 kamienic (Starowarszawska 10, 12, 16, 13, 27, 31) wyłączono z użytkowania. W kolejce do wyłączenia była też oficyna spod numeru 29. - Dla kamienic 10, 12, 16 prowadzone jest postępowanie dotyczące rozbiórki. Obecnie sprawa rozbiórek rozpatrywana jest przez konserwatora zabytków - informował magistrat jeszcze w lipcu tego roku.


Wygląda na to, że wreszcie coś drgnęło. - Po kilkumiesięcznej wymianie zdań, pism i spotkaniach prezydenta miasta z konserwatorem zabytków, ten wydał w końcu zgodę na rozbiórkę kamienic przy ul. Starowarszawskiej 10, 12 i 16. Oznacza to, że niebawem niezamieszkałe budynki przestaną szpecić tę część Starego Miasta, a działki szybciej znajdą potencjalnego nabywcę - mówi Elżbieta Jarszak, koordynator Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

 

Ze sprzedażą pierwszych nieruchomości przy ul. Starowarszawskiej miasto boryka się już od 2008 roku. Potencjalnych nabywców odstraszała nie tyle cena, ile zabudowania działek. Stare, niezamieszkałe kamienice, na których rozbiórkę nie zgadzał się konserwator, były dużą przeszkodą w planach budowlanych potencjalnych inwestorów. - Konserwator utrzymywał, że “obiekty te ujęte są w gminnej ewidencji zabytków i stanowią wartościowe architektonicznie wypełnienie północnej pierzei ulicy. Rozbiórka spowoduje odsłonięcie przestrzeni podwórzy, tradycyjnie osłoniętych budynkami frontowymi i spowoduje dalszą degradację stanu zagospodarowania tego rejonu miasta” - informują urzędnicy magistratu.


Budynki niszczały, ludzi ubywało, kolejni sklepikarze ze Starowarszawskiej się wynosili. Ulica przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy (w sam raz na filmowy plener z II wojną światową w tle). - Ostatnie spotkanie prezydenta z konserwatorem Zygmuntem Błaszczykiem zaowocowało decyzją o pozwoleniu na wyburzenia trzech kamienic i budynków wewnętrznych na podwórzach działek. Konserwator potwierdził, że “z przedłożonej oceny technicznej oraz dokonanego rozpoznania budynków, zły stan techniczny nie pozwala na ich dalsze utrzymanie”. Warunkiem konserwatora jest, aby “w jak najbliższej przyszłości” budynki zostały zrekonstruowane. Pozwoli na to szczegółowa inwentaryzacja architektoniczna - dodaje E. Jarszak.

 

Pierwsze wyburzenia dziewiętnastowiecznych kamienic mają zacząć się wiosną 2012. Czy nieruchomości bez kamienic staną się atrakcyjnym terenem budowlanym dla przyszłych inwestorów? Oby. Po scaleniu do wzięcia będzie około 5 tys. m kw. pod zabudowę.

 


Wśród 24 adresów na Starowarszawskiej przeważają kamienice stanowiące własność miasta, które dzierżawi Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dwa budynki to własność Skarbu Państwa, 1 - powiatu, 3 - własność osób prywatnych, reszta należy do gminy.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Tak okiem inwestora ~Tak okiem inwestora (Gość)04.12.2011 20:26

Szanowni Państwo - jeżeli ktoś ma to kupić, to nie oszukujmy się, będzie chciał zarobić. Jeśli wybuduje tam budynki mieszkalne, to będzie chciał jej sprzedać.
I nikt ich nie kupi jeżeli w około będzie klimat jak ze śmietnika.
Co się nasuwa?
Ano to, że jeśli to ma mieć ręce i nogi, potrzebujemy tam dwojakiego rodzaju inwestorów.
1. Taki co kupi wszystko i kompleksowo zrobi tam "zieloną wyspę" w której wszyscy będą chcieli mieszkać i wokół której powstanie cala infrastruktura.
2. Albo weźmie to miasto, odtworzy fasady, wyrówna teren, a za nimi ruszy handel. W międzyczasie zacznie powoli sprzedawać nieruchomości, aż do całkowitego wykupienia.
Dlaczego? Ano dlatego, że jak są ludzie (a handel ich przyciąga - szczególnie w czasie niewątpliwego kryzysu) to i budynki zostaną zasiedlone błyskawicznie.
Jest jeszcze opcja trzecia - niestety najprawdopodobniejsza - ludzie to kupią i nie zrobią z tym NIC.
Dopóki nie będą mogli tego terenu zyskownie sprzedać za jakieś 20-30 lat...

00


Wszystko, tylko nie TBS ~Wszystko, tylko nie TBS (Gość)04.12.2011 20:15

Panie Piotrze, wszystko, tylko nie TBS - jestem "szczęśliwym" najemcą lokalu od TBS, więc wiem co mówię.
Jeżeli sadzi Pan, że TBS zaryzykuje jakąkolwiek inwestycję z bagażem konserwatora na karku to się Pan myli. Gdyby miał to zrobić, to już by to zrobił przecież. Oni nie są w stanie zrobić tam niczego. Raz, że nie mają pieniędzy, dwa, że nie mają doświadczenia, trzy, że nie potrafili i nie potrafią.
Wygląd całej Starowki jest na to pięknym dowodem.
Zresztą proponuję porozmawiać z ludźmi, którzy mieszkają w ich nowych budynkach - tam też czuje się mocno brak "gospodarza", bo TBS to relikt. W dodatku - bez miasta - bankrut.
Zresztą jak sobie Pan zresztą wyobraża TBS-owski budynek w tamtym miejscu?
Przecież to będzie getto, a chyba nie o to chodzi?
No chyba, ze o to...

00


Piotr Piotrranga04.12.2011 17:15

Miasto pewnie wystawi to na sprzedaż i może nawet znajdzie nabywcę który będzie czekał na lepsze czasy jak "inwestor" Europy - tak swoją droga już parę lat ciszy więc pora na nowy odcinek serialu " a co to za wspaniałości w Europie będą"
Dla tego rejonu miasta jedyny ratunek to inwestycje TBS-u i wprowadzenie nowych ludzi do tej dzielnicy z jakimiś własnymi dochodami.
TBS-u bo:
1 to jego-miedzy innymi- działki więc nie musi ich kupować
2 bo buduje na wynajem a nie na sprzedaż
3 bo jest do realizowania polityki mieszkaniowej miasta
Prywatny inwestor tego nie zrobi, bo:
1 nie sprzeda mieszkań w tej lokalizacji za takie same pieniądze jak jak np przy Modrzewskiego przy cenie realizacji takiej samej jak nie większej
2 poco ma się użerać z konserwatorem zabytków skoro poza szeroko rozumianą Starówką nie będzie musiał
Różnica między najmem jest taka, że w tej co tu ukrywać nie cieszącej się dobrą sławą dzielnicy, łatwiej znaleźć najemcę niż kupca. Jak ktoś ma wystarczająco dużo kasy na kupno mieszkania to i lokalizację może sobie wybrać, jak kogoś nie stać na kupno to bardziej patrzy na samo mieszkanie.
Jeżeli miasto zdołałoby wybudować trzy kamienice i zasiedlić przynajmniej 100 nowych rodzin to następne działki miały by szanse zostać zabudowane przez prywatnych inwestorów i na pewno uzyskały by większe ceny sprzedaży.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga04.12.2011 14:11

"ty45408" napisał(a):
Najgorsze jest to, że nadal nikt nie ma pomysłu co dalej? W ten sposób tworzymy tylko całe połacie zrównanej ziemi z którymi nadal nie wiadomo co robić?

Jak to co? Płatne parkingi po 3 zł za godzinę.

00


ty45408 ~ty45408 (Gość)04.12.2011 13:27

Są to rudery, bo od lat nikomu nie zależało by utrzymać ich istnienie, lub po prostu remont byłby za drogi. Niektórzy komentujący ochoczo popierają decyzję o rozbiórce, lecz myśląc w ten sposób należy wyburzyć połowę budynków w Piotrkowie. Najgorsze jest to, że nadal nikt nie ma pomysłu co dalej? W ten sposób tworzymy tylko całe połacie zrównanej ziemi z którymi nadal nie wiadomo co robić?

00


kamilek ~kamilek (Gość)04.12.2011 10:21

"Tartu" napisał(a):
Tarturanga
15 godzin temu, 19:33
"dk1984" napisał(a):
na jego miejscu postawmy kolejny hipermarket.
Raczej kościół


Cokolwiek, bo na razie tam są same szalejące bandy... Nie wspominając jak w zeszłym roku UM postawił betonowy płot odgradzający działki, który został całkowicie zdewastowany w ciągu tygodnia.

00


inż. Pieróg ~inż. Pieróg (Gość)03.12.2011 23:42

"Matheus" napisał(a):

Słusznie. Dziękuję za poprawkę


Pozostaję z szacunkiem.

00


Matheus ~Matheus (Gość)03.12.2011 23:38

"inz.-Pierog" napisał(a):
Na jedną modłę.


Słusznie. Dziękuję za poprawkę

00


inż. Pieróg ~inż. Pieróg (Gość)03.12.2011 22:43

"Matheus" napisał(a):
modę


Jeśli można się wtrącić, to "modłę". Nie modę.
Na jedną modłę.

00


ares1 ~ares1 (Gość)03.12.2011 22:35

Było by miło :)))

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat