Co nowego oferuje Windows Server 2022?
Microsoft Windows Server 2022 to najnowsza odsłona systemu operacyjnego przeznaczonego do obsługi serwerów lokalnych i zdalnych, zarządzania zasobami oraz użytkownikami, jak i obsługi serwerów hostingowych. Wykorzystano w nim zaawansowane zabezpieczenia, które zapewniają bezpieczeństwo zasobów serwera, usług internetowych oraz wymiany informacji. Zupełnie nowe funkcje obejmują m.in.:
- ochronę oprogramowania oraz urządzeń przed atakami z zewnątrz dzięki wykorzystaniu takich technologii, jak Direct Memory Access oraz Dynamic Root of Trust for Measurment;
- zabezpieczenia oparte na wirtualizacji, a także bezpieczniejsze szyfrowanie protokołu HTTPS, szyfrowanie AES 256-bitów i inne;
- bezpieczne połączenie dzięki protokołowi TLS;
- kompresję SMB (automatyczne kompresowanie plików podczas ich przesyłania przez sieć bez konieczności sięgania po VPN jako zabezpieczenie).
Warto wspomnieć, że system operacyjny Windows Server 2022 współpracuje z modułem TPM, który przechowuje klucze bezpieczeństwa. Wykorzystuje też bezpieczny rozruch, co zapobiega modyfikacji danych podczas uruchamiania komputera. Dzięki Admin Center można zarządzać całą platformą oraz włączać i dezaktywować poszczególne funkcje.
Oprogramowanie Windows Server pozwala wykorzystać znacznie większe możliwości sprzętowe — nawet do 48 terabajtów pamięci RAM oraz 2048 rdzeni logicznych. Spokojnie wystarcza to do obsługi SQL Server i innych kluczowych elementów infrastruktury. W efekcie komputery z najnowszym Windows Server będą wystarczające nawet dla dużych przedsiębiorstw, gdzie z siecią łączą się setki komputerów. Nowa wersja systemu otrzymała więcej narzędzi do zarządzania pamięcią, cachingu i naprawy błędów na dyskach twardych. Dzięki temu praca z jego wykorzystaniem przebiega stabilniej, szybciej, a sam system jest łatwiejszy w obsłudze.
Windows Server — porównanie wersji
Obecnie w sprzedaży dostępne są przede wszystkim dwie wersje systemu Windows Server — Standard oraz Datacenter. Niekiedy możesz natknąć się też na najprostszą wersję Essentials. Jakie są najważniejsze różnice w głównych edycjach systemu?
Wersja Standard jest przeznaczona do obsługi środowisk fizycznych lub środowisk o minimalnej wirtualizacji. Będzie odpowiednia dla małych przedsiębiorstw, które posługują się prostymi, niewielkimi serwerami.
Z kolei wersja Datacenter pozwala na obsługę środowisk o wysokim stopniu wirtualizacji. To idealny wybór dla nieco większych firm.
Jeśli chodzi o różnicę w możliwościach, to Oprogramowanie Windows Server Standard umożliwia korzystanie z maksymalnie dwóch izolowanych kontenerów/maszyn wirtualnych Hyper-V. Replika pamięci została ograniczona do jednego wolumenu o rozmiarze 2 TB. Nie znajdziesz tutaj sieci oraz pamięci definiowanej programowo. W przypadku użytkowników korzystających z wersji Datacenter te ograniczenia znikają, więc serwer ma znacznie większe możliwości.
Jako ciekawostkę można wskazać, że wcześniej producent oferował więcej wersji oprogramowania, np. Windows Small Business Server, Web Server czy warianty rozszerzające wersje podstawowe, jak np. Windows Server 2008 R2 Foundation.
Jak są licencjonowane wersje Windows Server?
W przypadku oprogramowania Windows Server nie ma możliwości zakupu płyty z OS i samodzielnego zainstalowania go na nowym sprzęcie. Model licencjonowania jest uzależniony od liczby rdzeni procesorów zamontowanych w komputerze. Każdy rdzeń fizyczny musi mieć zapewnioną licencję. Każdy procesor musi być licencjonowany przynajmniej na 8 rdzeni, zaś dla każdego serwera wymagane jest pokrycie na minimum 16 rdzeni. To jednak nie wszystko. Użytkownik musi posiadać jeden z dwóch rodzajów licencji CAL:
- User CAL — licencja udzielana jest na użytkownika. Jeden użytkownik może mieć dostęp do serwera z dowolnej liczby urządzeń;
- Device CAL — licencja jest udzielana na urządzenie. Za pomocą pojedynczego urządzenia do serwera może mieć dostęp dowolna liczba użytkowników.
Zakup licencji CAL zapewnia wysoki poziom elastyczności i wygodne zarządzanie użytkownikami w firmie. Przed zakupem warto sprawdzić wymagania systemowe, ponieważ w przypadku oprogramowania Server są one inne niż dla klasycznego Windowsa.
Gdzie kupić oprogramowanie firmy Microsoft dla serwerów?
Szukasz oprogramowania Microsoftu dla serwerów? Sprawdź ofertę sklepu Soft360. W ofercie dystrybutora znajdziesz zarówno najnowszy Windows Server 2022, jak i jego starsze odsłony. Wybierz oprogramowanie dla środowisk słabo lub silnie zwirtualizowanych, które łatwo obsłużysz na firmowych komputerach. Soft 360 od lat dostarcza rozwiązania skuteczne rozwiązania dla klientów korporacyjnych.