Wielki Post w cieniu pandemii

Strefa FMŁódzkie Środa, 17 lutego 202134
Środa Popielcowa to pierwszy dzień Wielkiego Postu, który jest okresem mającym przygotować katolików do najważniejszego kościelnego święta, czyli Wielkiej Nocy. Rozmawialiśmy z ks. Grzegorzem Chirkiem, proboszczem parafii św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim o tym jak będzie wyglądał ten wyjątkowy czas w cieniu pandemii.
fot.: pixabay fot.: pixabay

- W związku z pandemią mamy taki wyjątkowy czas, a więc i czynności związane z naszym życiem religijnym mają zupełnie inny charakter. Oczywiście od strony duchowej Środa Popielcowa czy cały Wielki Post nie zmieniają się. Jest to czas refleksji i zadumy nad tajemnicą życia oraz oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa - mówi ks. Grzegorz Chirk.


Proboszcz parafii św. Rodziny w Tomaszowie przypomniał, że aktualnie obowiązuje dyspensa od obowiązkowego udziału w Mszy Św. - Arcybiskup Grzegorz Ryś udzielił dyspensy wszystkim wiernym naszej Archidiecezji oraz przebywającym na jej terenie w tym okresie. Zwalnia ona z obowiązku uczestnictwa w Eucharystii, także tej z okazji Środy Popielcowej. Samo posypanie głowy popiołem jest raczej symbolicznym gestem, a liczy się to co za nim stoi. Ma to symbolizować gotowość do pokuty i pewnych dobrowolnych ograniczeń, które jesteśmy gotowi przyjąć po to, by przygotować się do Wielkanocy - tłumaczy.


Ks. Chirk podkreśla, że poza udziałem w nabożeństwach, są także inne sposoby na dobre przeżycie Wielkiego Postu. - Zachęcam, aby w ramach przygotowań do zmartwychwstania zastosować się do postu - zarówno jakościowego oraz ilościowego. W Środę Popielcową to jeden posiłek do syta i dwa lżejsze. Namawiam również do jakiegoś postanowienia na dziś, ale również na cały Wielki Post. Można na przykład odmówić sobie czegoś przyjemnego, np. słodyczy. Postanowienie może dotyczyć też pracy i większego zaangażowania w życie rodzinne. Warto po prostu pomóc drugiemu człowiekowi angażując swój czas poprzez wolontariat. W taki sposób na pewno dobrze przygotujemy się do zmartwychwstania - mówi.


- W zeszłym roku musieliśmy już przeżywać część postu oraz Wielkanoc w izolacji oraz przestrzegając obostrzeń, np. tylko pięciu wiernych mogło uczestniczyć w nabożeństwach. W tym roku ponownie będzie to ciężki czas, ale jest to też szansa, abyśmy bardziej dostrzegli jego wyjątkowość. Możemy się oderwać od tej komercyjnej strony świąt, a przeżyć je bardziej duchowo i refleksyjnie w gronie najbliższej rodziny - podkreśla ks. Chirk.


Tymczasem arcybiskup Grzegorz Ryś przedłużył dyspensę od udziału we Mszy Świętej do 28 lutego 2021 roku osobom:

  • w podeszłym wieku
  • z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.)
  • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
  • które czują obawę przed zarażeniem,
  • objętym kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym,
  • wszystkim, którzy w wyniku ograniczeń prawnych nie będą mogli uczestniczyć we Mszy Świętej.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność w to końca lutego na Mszy świętej nie jest obciążona grzechem.


Zainteresował temat?

1

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_Żeś się nie myl ~gość_Żeś się nie myl (Gość)17.02.2021 18:25

Wiedz że coś się dzieje

20


gość_plaskoziemca ~gość_plaskoziemca (Gość)17.02.2021 12:38

Trzeba powziąć post za nawrócenie dziennikarzy epiotrkow.pl i strefy.fm

85


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat