Wielka Sobota. Tradycja silniejsza niż lęk

Sobota, 03 kwietnia 202144
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.

Ładuję galerię...

- Ludzie tego po prostu potrzebują, żeby kultywować wielkanocne tradycje i na szczęście pojawiła się możliwość organizacji święcenia pokarmów na świeżym powietrzu. Postawiliśmy specjalny namiot i rozstawiliśmy stoły na zewnątrz, aby ludzie mogli zachowując dystans uzyskać to poświęcenie. Jest to szczególny dzień dla naszej tradycji i skoro ludzie potrzebują go świętować to my im to umożliwimy, oczywiście zachowując normy sanitarne - mówi ks. Grzegorz Gogol, proboszcz parafii św. Jakuba.

Ksiądz Gogol podkreśla jednocześnie, że istnieje alternatywa dla tych, którzy obawiali się osobiście udać się do kościoła na święcenie pokarmów. - Jest możliwość samodzielnego odmówienia modlitwy i poświęcenia jedzenia na wielkanocny stół. Jej treść można znaleźć na licznych stronach internetowych - tłumaczy proboszcz piotrkowskiej Fary.

Kościoły w Wielkanoc będą otwarte i będzie można wziąć udział w Mszy Świętej, oczywiście z zachowaniem obostrzeń. Liczne kościoły, w tym Fara organizują także więcej nabożeństw. Jednocześnie ks. Gogol przypomina, że archidiecezja udziela dyspensy, tym którzy obawiają się zakażenia. Alternatywą dla takich osób jest uczestnictwo w jednej z transmisji Mszy Św, które odbędą się w telewizji, radiu oraz internecie.


Zainteresował temat?

5

6


Zobacz również

reklama

Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyrdymał ~dyrdymał (Gość)03.04.2021 15:45

...sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem...
Ciekaw jestem, czy jeśli by na przykład przed wejściem do kościołów ustawiono ruchome punkty szczepień przeciw covidowi, liczba chętnych do święcenia pokarmów byłaby wiele mniejsza czy wiele większa?

32


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat