Współfinansowany przez Unię Europejską program jest skierowany do młodych osób, w wieku od 14 do 21 lat, okazjonalnie spożywających alkohol lub zażywających inne środki psychoaktywne. Do udziału w programie uczestnika mogą zgłosić rodzice, szkoła, policja, sąd rodzinny oraz inne instytucje.
Od września ubiegłego roku piotrkowski Punkt “Pomarańczowa Linia” realizuje bezpłatny program wczesnej interwencji FreD. Współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Zdrowie Publiczne, w Polsce wdrożony przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, program jest skierowany do młodych osób, w wieku od 14 do 21 lat, okazjonalnie spożywających alkohol lub zażywających inne środki odurzające (w tym dopalacze i leki). - Uczestnika programu FreD mogą zgłosić rodzice, nauczyciele, Policja, sąd rodzinny, kurator, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, świetlica, czy inne placówki służby zdrowia. W tym programie nie mogą uczestniczyć osoby uzależnione od środków odurzających ani osoby, które już wcześniej podejmowały leczenie ambulatoryjne czy stacjonarne – mówi Katarzyna Zatorska, koordynator programu w Piotrkowie.
Liczebność grup uczestników wynosi od 5 do 12 osób, optymalnie od 6 do 8 osób. Na program składają się zajęcia warsztatowe poprzedzone rozmową wstępną, kwalifikująca. - Łącznie jest to 8 godzin zajęć, odbywających się w ramach 2-3 spotkań – mówi nasza rozmówczyni. - Na tych zajęciach młodzi ludzie dowiadują się, jak wiele ryzykują, nie tylko zdrowotnie, sięgając po alkohol czy inne substancje psychoaktywne oraz jakie mogą ponieść konsekwencje prawne takiego zachowania. Tutaj dowiadują się także jak zaprzestać lub ograniczyć używanie środków odurzających. Naszym celem jest przede wszystkim zachęcenie młodych ludzi do obiektywnego spojrzenia na używanie substancji psychoaktywnych. Wszystkim uczestnikom gwarantujemy całkowitą dyskrecję, bowiem prowadzący zajęcia mają obowiązek zachowania poufności.
Każdy z uczestników programu otrzymuje certyfikat jego ukończenia.
- Program ten skierowany jest głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej – mówi Katarzyna Zatorska. - Młodzi ludzie zwykle nie widzą problemu w tym, że sięgają po alkohol czy dopalacze. Rodzice z kolei wstydzą się przyznać lub mają swoje lęki lub obawy przed tym, że ich dziecko ma problem. Musimy jedna pamiętać, ze bez sygnału ze strony rodziców, bez ich zgody na udział w programie, młody człowiek sam się nie zgłosi do nas. Wśród młodzieży alkohol czy środki odurzające wzbudzają zaciekawienie, młodzież nie rozumie do końca konsekwencji ich zażywania. Dlatego tak bardzo potrzebne jest wsparcie dorosłych. Pamiętajmy, że lepiej jest wcześniej zgłosić taką osobę do programu i zapobiegać ewentualnemu uzależnieniu niż później potrzebować głębszej terapii w ośrodkach zamkniętych. Naprawdę lepiej zapobiegać niż później leczyć.
W Piotrkowie zgłoszenia do uczestnictwa w programie przyjmowane są w Punkcie “Pomarańczowa Linia” ul.Wojska Polskiego 75 w godz.16:00 – 18:00 lub pod telefonem 44/733 92 00, bezpłatna infolinia 0 800 00 00 28
Agawa
- Policjant po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę
- „W imię zasad...Niepokorni". Niepodległa 2024
- Będą zmiany w Budżecie Obywatelskim Województwa Łódzkiego
- Ponad 18,6 tys. wniosków o wakacje składkowe od przedsiębiorców z województwa łódzkiego.
- Seniorzy dla seniorów w Sulejowie
- Działacze kultury z Piotrkowa i powiatu nagrodzeni przez sejmik
- Czołowe zderzenie na wiadukcie w Siomkach
- Wybrano Młodzieżową Radę Miasta Piotrkowa Trybunalskiego
- Ambitne plany na rok Władysława Reymonta