Jajka, pieczywo, baranek, sól, chrzan, chrzan, masło. Co jeszcze znajduje się w naszych koszyczkach i co symbolizuje? O wyjaśnienie poprosiliśmy o. Gracjana Kubicę, gwardiana kościoła o. Bernardynów w Piotrkowie.
- Najważniejszy jest baranek wielkanocny, który symbolizuje Chrystusa i jego ofiarę, a jednocześnie nawiązuje do Starego Testamentu. Takim najważniejszym pokarmem musi być chleb, który również symbolizuje Jezusa, komunię świętą. Bardzo ważnym elementem koszyczka jest jajeczko, które symbolizuje nowe życie. Do tego możemy dodać sól, która chroniła przed zepsuciem, chrzan, który pokazywał gorycz, ale również krzepę fizyczną, sery mówiące o symbozie człowieka ze zwierzętami, masło będące symbolem dobrobytu. Można dołożyć wędlinę, która mówi o zasobności danego domu. Cała reszta to dodatki "okołokoszyczkowe".
Po poświęceniu pokarmów to je powinniśmy zjeść w pierwszej kolejności podczas niedzielnego śniadania wielkanocnego. Tradycją w polskich domach jest dzielenie się jajkiem i składanie sobie życzeń.