Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza zasłużone dla gminy

Poniedziałek, 18 listopada 20131
W sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Wolborzu odbyła się uroczystość z okazji 50-lecia powstania Stowarzyszenia Przyjaciół Wolborza.
Stowarzyszenie Przyjaciół Wolborza zasłużone dla gminy

Stowarzyszenie jest jedną z najstarszych organizacji w Wolborzu, która działa nieprzerwanie od 1963 roku. Jej założycielami byli doktor nauk medycznych Stefan Siniarski (pierwszy przewodniczący SPW) oraz nauczycielka Szkoły Podstawowej w Wolborzu Sabina Pieczyńska. Głównym zadaniem Stowarzyszenia było i jest krzewienie miłości i przywiązania do Wolborza wśród mieszkańców oraz tych, którzy się w nim urodzili, mieszkali lub byli z miastem związani. Do innych zadań organizacji należy m.in. gromadzenie pamiątek o Wolborzu, pielęgnowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy o mieście.

Od wielu lat Stowarzyszenie organizuje wśród uczniów szkół podstawowych konkurs wiedzy o Wolborzu, konkurs na „Najładniejszy ogródek i balkon” czy najładniejszą iluminację bożonarodzeniową. Dzięki staraniom SPW przeprowadzono w Wolborzu także badania archeologiczne prowadzone przez Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, które przyniosły cenne znaleziska i odkrycia. Nie sposób wymienić wszystkich zasług i inicjatyw Stowarzyszenia, które współpracuje ściśle m.in. z władzami samorządowymi, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi i innymi organizacjami. Dorobek Stowarzyszenia można zobaczyć w Izbie Muzealnej, która mieści się w Pożarniczym Centrum Historyczno-Edukacyjnym Ziemi Łódzkiej w Wolborzu.

Podczas uroczystości jubileuszowych burmistrz Wolborza Elżbieta Ościk oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Wąs wręczyli na ręce Teresy Dudy - przewodniczącej Stowarzyszenia statuetkę „Zasłużony dla Gminy Wolbórz” oraz akt nadania tytułu.

Tytuł „Zasłużonego…” jest wyrazem uznania i wyróżnieniem. Nadawany jest za wyjątkowe zasługi dla rozwoju gminy osobom fizycznym, instytucjom i organizacjom, które w sposób widoczny i niepodważalny przyczyniły się do zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, i które za swoją działalność zawodową, społeczną, szczególnie zasłużyły się gminie, przyczyniając się do jej rozwoju, pomnażania dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć. Z wnioskiem do Rady Miejskiej o nadanie tytułu zwróciła się w maju b.r. burmistrz Ościk, podkreślając bogatą i wielostronną działalność organizacji, która miała i ma na celu m.in. poprawę warunków bytowych mieszkańców, poprawę estetyki miejscowości oraz ocalenie od zapomnienia historii Wolborza i całej gminy. 20 czerwca Kapituła rozpatrzyła pozytywnie wniosek, a 25 września podczas sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Wolbórz” Stowarzyszeniu Przyjaciół Wolborza. Ten zaszczytny tytuł z pewnością jest najlepszym prezentem na złoty jubileusz tej organizacji. Stowarzyszenie jest pierwszym, które otrzymało takie wyróżnienie.

Podczas imprezy zostały wręczone także okolicznościowe medale, które ufundował Urząd Miejski w Wolborzu. Burmistrz oraz przewodniczący Rady Miejskiej wręczyli je obecnemu Zarządowi organizacji (Teresa Duda, Zenon Puchała, Agnieszka Wejman, Krystyna Klauz, Jadwiga Banaszkiewicz, Anna Mizgalska-Dąbrowska, Barbara Duda, Stanisław Rajtko, Ryszard Reczulski, Bogdan Szulc, Zbigniew Starosta), Komisji Rewizyjnej (Joanna Dolińska, Jadwiga Dąbrowska, Jan Węglewski), byłemu przewodniczącemu SPW Jerzemu Badkowi oraz córce założyciela Stowarzyszenia Marii Nadel.

W części artystycznej wystąpili Nikodem i Jan Drożdżowscy (gitarzyści) oraz zespoły wokalne działające przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wolborzu: Nad Wolbórką,  Fermata, Cantare i solista Andrzej Wejman. Imprezie towarzyszyły dwie wystawy fotografii: „Wolbórz na przestrzeni XX i XXI w.”  powstała we współpracy Andrzeja Kotlickiego i Anny Wnukiewicz przy udziale finansowym Elżbiety Ościk oraz „Wolborskie scenerie” autorstwa Krzysztofa i Anny Ostalak przy współudziale finansowym Centrum Pożarniczego w Wolborzu.

Wśród obecnych gości byli m.in. ks. arcybiskup Władysław Ziółek, ks. prałat Bartłomiej Rurarz, ks. prałat Grzegorz Gogol - proboszcz wolborskiej parafii, radny powiatu Andrzej Jaros, radni Rady Miejskiej w Wolborzu, dyrektorzy szkół z terenu gminy Wolbórz, przedstawiciele organizacji działających  w gminie Wolbórz, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa, prof. Anna Warda (wolborzanka z pochodzenia), prof. Maria Wichowa (obie panie pracują na Uniwersytecie Łódzkim), prof. Anna Siniarska-Wolańska, Halina Leks, Paweł Wąs - prezes Klubu Historycznego im. Grota- Roweckiego w Piotrkowie, Krystyna Wieczorek - pisarka ludowa, komendant miejsko-gminny ZOSP RP w Wolborzu Stanisław Mordaka oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

Dużą niespodzianką okazał się przyjazd kapeli z partnerskiej gminy Jabłonka pod kierownictwem Roberta Kowalczyka, dyrektora Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce. Członkowie kapeli góralskim „Sto lat” przekazali Stowarzyszeniu życzenia od wójta Antoniego Karlaka.


Zainteresował temat?

3

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anonim po anonsie ~anonim po anonsie (Gość)28.11.2016 20:14

kocham Wolbórz od 1961.r

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat