Stanisław Górka wystąpił w Wolborskim Centrum Kultury

Region Niedziela, 13 sierpnia 20232
W niedzielny wieczór (13.08) w Wolborskim Centrum Kultury odbył się spektakl słowno-muzyczny „Jest jedna jedyna”. W programie wydarzenia znalazł się m.in. monodram kabaretowy ”Wieczny tułacz” w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego, w którym wystąpił Stanisław Górka.

Ładuję galerię...

Spektakl „Wieczny Tułacz” oparty jest na tekstach Mariana Hemara (polskiego poety, satyryka, komediopisarza, dramaturga). W monodramie wystąpił Stanisław Górka (szef Towarzystwa Teatralnego z Warszawy i aktor), któremu największą popularność przyniosła rola Zbigniewa w serialu "Plebania".

O Marianie Hemarze można byłoby napisać kilka książek. Człowiek niezwykły. Był to lwowianin, urodzony w rodzinie żydowskiej. Polska kultura zawdzięcza mu bardzo wiele, był m.in. współpracownikiem Juliana Tuwima. Pogodny, obdarzony poczuciem humoru. Mówiło się o nim, że jest jednym z najdowcipniejszych ludzi XX wieku w Polsce – wspomina Stanisław Górka. - Marian Hemar okazał się wielkim polskim patriotą. Był jednym z niezłomnych w Londynie. Pracował w radiu Wolna Europa, gdzie prowadził kącik radiowy „Kabaret Mariana Hemara”. W tej audycji naśmiewał się z warszawskiej administracji i komentował polską sytuację polityczną w sposób kabaretowy. Wydano na niego wyrok, dlatego nie mógł wrócić do Polski. Pędził życie tułacza, emigranta, który tęsknił nieustannie o Polsce. Marian Hemar umarł na ziemi obcej w Londynie z tęsknotą i rozpaczą w sercu – zaznacza aktor.  

Monodram kabaretowy poprzedził koncert kapeli Fakiry, która przeniosła zgromadzoną publiczność w Wolborskim Centrum Kultury do lat międzywojennych XX wieku. 

Przygotowaliśmy piękny spektakl słowno-muzyczny. Wracamy do utworów z okresu międzywojennego przygotowanych w naszych aranżacjach. Na pewno nie zabrzmią tak, jak kapela podwórkowa. Postaramy się, aby zagrać jak bandy z tamtego okresu – mówił tuż przed rozpoczęciem spektaklu Marek Doleciński, 

prezes Stowarzyszenia Folkloru Miejskiego AGRAFA i lider Fakirów.

-  Skupiliśmy się na 20-leciu międzywojennym, ponieważ nie za często mówi się o tych utworach, nie są puszczane w mediach, zapomina się o autorach tych utworów, którzy w 90% byli Żydami polskiego pochodzenia. Tamten okres jest kolebką polskiej muzyki rozrywkowej – dodaje Marek Doleciński.

Podczas niedzielnego spektaklu obecni w Wolborskim Centrum Kultury byli m.in. burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, wicestarosta Dariusz Magacz oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.  

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

To nie znam ~To nie znam (Gość)14.08.2023 22:19

To ten Stanisław Górka?

11


gian ~gian (Gość)14.08.2023 13:51

Ciekawy wieczór monodramiczny. Wszystkich zaciekawiło? Będą następne, panie burmistrzu?

32


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat