Advertisement

Spacerem po Trakcie

Piątek, 22 lipca 20222
Centrum Informacji Turystycznej zaprasza już w najbliższą sobotę (23.07) o godz. 15.00 na kolejny w tym roku spacer z przewodnikiem po naszym mieście. Tematyką sobotniego spotkania jest - Trakt Wielu Kultur.
Fot. UM Piotrków Fot. UM Piotrków

Piotrków Trybunalski jest miastem, którego historię współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur: nie tylko Polacy, ale także Rosjanie, Żydzi, Niemcy, Ormianie, Grecy czy Romowie. By wykorzystać tą wyjątkową wielokulturowość, stworzony został projekt Trakt Wielu Kultur.
Początek spaceru z przewodnikiem o godzinie 15:00. Zbiórka pod siedzibą CIT (ul. Zamurowa 11).

 

TRAKT WIELU KULTUR
Trasa „Traktu” liczy 1 kilometr 273 metrów i uwypukla budowle historyczne oraz miejsca, które piotrkowianom od lat kojarzą się z wielokulturową przeszłością. „Trakt” zaczyna się od dworca PKP (dawnej kolei warszawsko-wiedeńskiej). Obok niego znajduje się XX-wieczna wieża ciśnień, gruntownie odnowiona w 2008 roku.


Dalej trasa biegnie jedną z najdłuższych ulic miasta – Juliusza Słowackiego, łączącą starą i nową część Piotrkowa Trybunalskiego. Idąc ulicą Słowackiego mijamy przepiękną cerkiew prawosławną, gmach Sądu Okręgowego i dwa kościoły katolickie - oo. Bernardynów i Panien Dominikanek. Dochodzimy do placu Kościuszki i widzimy dobrze zachowaną część murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku. Następnie ulicą Sieradzką kierujemy się do Rynku Trybunalskiego.


Piotrkowska Starówka tworzy malowniczy średniowieczny układ urbanistyczny z zabytkowymi kościołami w tle. Z rynku ulicą Zamkową - obok zamku Zygmunta Starego, gdzie odbywały się Trybunały Koronne - zmierzamy w stronę ulicy Jerozolimskiej. Tutaj przy budynku dawnej Wielkiej Synagogi, w którym dziś mieści się Archiwum Państwowe, kończy się trasa „Traktu”.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement
Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xn. ~xn. (Gość)23.07.2022 05:36

Dla uzupełnienia. Na Próchnika prowadzi zakład szewski Ormianin i tą ulica przemieszczają się liczni w "królewskim" mieście Ukraińcy. Pracujący przede wszystkim w pod piotrkowskich magazynach. No cóż , jak wielokulturowość to wielokulturowość.

30


Januszek ~Januszek (Gość)22.07.2022 16:54

W budynku dawnej synagogi znajduje się siedziba Archiwum Państwowego. Oj komuś się na wspomnienia zebrało.

40


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat