ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Soczewki kontaktowe - co wybrać – dwutygodniowe czy miesięczne szkła?

Wtorek, 07 stycznia 2020
Szkła kontaktowe dwutygodniowe i miesięczne więcej łączy niż dzieli. To, które z nich okażą się dla Ciebie lepsze, może zależeć od Twoich indywidualnych preferencji lub celu ich przeznaczenia. Poznaj czynniki, które warto rozważyć przy wyborze szkieł. Dowiedz się, jakie są zalety i wady jednych i drugich soczewek. Sprawdź, dlaczego wybór szkieł kontaktowych ze względu na ich okres użyteczności jest przede wszystkim kwestią ceny.
Soczewki kontaktowe - co wybrać – dwutygodniowe czy miesięczne szkła?

 

Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze, a jakich nie?

 

Wybór między soczewkami dwutygodniowymi a miesięcznymi sprowadza się do kilku czynników. Należą do nich cena, częstotliwość wymiany szkieł na nowe i cel ich przeznaczenia. Przyjrzyjmy się bliżej, jak na wybór soczewek wpływają:

  •      cena – ceny soczewek mogą różnić się nawet o 50%, w zależności od rodzaju i marki szkieł. Ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które korzystają z soczewek na stałe. Koszt pielęgnacji obu typów szkieł jest taki sam w przeliczeniu na miesiąc użytkowania; 
  •       częstotliwość wymiany soczewek na nowe – różnica w czasie, po którym trzeba wymienić soczewki na nowe może mieć znaczenie dla Twojej wygody. Częstsza wymiana soczewek może dać Ci poczucie większej świeżości. Z drugiej jednak strony, łatwiej zapamiętać o upływie terminu z każdym początkiem miesiąca niż o zmieniających się datach;
  •     cel przeznaczenia – jeśli stosujesz soczewki codziennie zamiast okularów, być może lepsze będą dla Ciebie szkła miesięczne. Soczewki dwutygodniowe idealne są dla osób, które wybierają się na urlop, po którym planują powrócić do noszenia okularów. W upalnym słońcu o wiele wygodniej nosi się soczewki niż okulary. Niektórym zależy też na tym, by na pamiątkowych zdjęciach wystąpić bez okularów.

Nie ma natomiast potrzeby porównywania szkieł pod kątem trybu ich wymiany czy sposobu czyszczenia. Zarówno soczewki dwutygodniowe, jak i miesięczne należy bowiem zdejmować przed snem (chyba że są to szkła typu day&night). Oba rodzaje szkieł należy też bezwzględnie dezynfekować po każdym zdjęciu.

 

Jakie zalety i wady mają szkła dwutygodniowe?

 

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe mają wiele cech wspólnych z soczewkami miesięcznymi. Jednak pod względem niektórych kryteriów wypadają bardziej, a pod względem innych mniej korzystnie od szkieł miesięcznych.

Zalety soczewek dwutygodniowych, którymi przewyższają drugi rodzaj szkieł, to: 

 

  • poczucie świeżości soczewek częściej wymienianych na nowe
  • bardziej ekonomiczne wykorzystanie czasu użyteczności szkieł w sytuacji wyjazdu na urlop czy krótkotrwałego stosowania. Ten argument może przeważyć również wtedy, gdy w planie masz zabieg chirurgiczny na oku w terminie nie bardziej odległym niż 14 dni.

Główną wadą soczewek dwutygodniowych w porównaniu do miesięcznych jest ich cena. Soczewki dwutygodniowe mogą kosztować nawet o połowę więcej niż szkła 30-dniowe.

 

Szkła kontaktowe miesięczne – jakie są ich plusy i minusy?

 

Szkła miesięczne charakteryzuje kilka ważnych cech, które mogą przeważyć o ich wyborze lub odrzuceniu. Niektóre z nich są obiektywne, inne bardziej lub mniej istotne w zależności od sytuacji i preferencji użytkownika.

 

Zalety soczewek miesięcznych:

  • maksymalnie długi czas między wymianą kolejnych soczewek – cecha ta może być zaletą, jeśli nie lubisz musieć pamiętać o częstej wymianie szkieł na nowe;
  • cena – szkła miesięczne wypadają cenowo korzystniej od soczewek dwutygodniowych czy jednodniowych.

Do głównych wad soczewek miesięcznych należą:

  • fakt, że jeśli źle oszacujesz czas, przez który zamierasz z nich korzystać, możesz musieć wyrzucić całkiem jeszcze zdatny do użycia produkt. Może się to zdarzyć, jeśli zbliża się termin Twojej operacji oczu lub inne wydarzenie wymagające zrezygnowania z noszenia soczewek. Argument ten nie jest jednak szczególnie silny, gdyż przeciwstawić mu można niższy koszt szkieł miesięcznych w porównaniu do dwutygodniowych;
  • większe ryzyko infekcji, w zależności od skuteczności dezynfekcji szkieł – nawet, jeśli na co dzień dbasz o higienę soczewek, może zdarzyć się, że któregoś dnia dopełnisz tego obowiązku nieco gorzej. To z kolei przekłada się na możliwość infekcji, zwłaszcza przy stosowaniu soczewki przez długi okres do zaniedbania. Podobne ryzyko występuje wprawdzie w przypadku szkieł dwutygodniowych, jednak są one wymieniane częściej, więc w niektórych sytuacjach może to zaważyć o powstaniu infekcji.

Wybierz soczewki z korzyścią dla swojego portfela lub dostosowane do długości użytkowania

 

Wybór soczewek kontaktowych miesięcznych https://www.kontaktowe.pl/67-soczewki-miesieczne, dwutygodniowych https://www.kontaktowe.pl/68-soczewki-dwutygodniowe, jednodniowych https://www.kontaktowe.pl/69-soczewki-jednodniowe jest kwestią indywidualną. Choć oba typy szkieł różnią się kilkoma cechami, nie są to szczególnie znaczące różnice.

Najważniejszym kryterium wyboru wydaje się cena soczewek, która jest znacznie niższa w przypadku soczewek miesięcznych. Możesz też wybrać soczewki dwutygodniowe, jeśli wiesz, że po powrocie z urlopu zamierzasz nosić okulary. Jakość obu rodzajów soczewek jest porównywalna, dlatego dokonując wyboru kieruj się tym, co dla Ciebie najważniejsze.

 

Salony Optyczne Online sp.z o.o.

Kontaktowe.pl - soczewki kontaktowe

Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

Tel.: 76 870 32 20

WWW: https://www.kontaktowe.pl/

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat