Sezon grypowy w toku jak się chronić, jak leczyć?

Środa, 23 marca 20162
Wirus AH1N1 został stwierdzony w naszym województwie. Zachorował 24-letni mężczyzna z powiatu piotrkowskiego oraz 6-letnia dziewczynka z Łodzi. Sezon zachorowań na grypę potrwa u nas jeszcze do kwietnia. Natomiast szczyt zachorowań przypada właśnie na okres od stycznia do marca.

Grypa (influenza) jest chorobą wirusową, a zakażenie AH1N1 (tzw. „świńska grypa”), ale także innymi ortomyksowirusami powodować może niebezpieczne powikłania. Jak powszechnie wiadomo wirusy przenoszą się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania. Lekarze zalecają szczepienia jako najlepszy środek profilaktyczny. Nawet jeżeli zachorujemy po szczepieniu choroba ta może mieć łagodniejszy przebieg i można dzięki nim uniknąć powikłań. Jej objawy ustępują zwykle po 3 – 7 dniach, ale uczucie rozbicia i słabości po przebytej chorobie może się utrzymywać do 2 tygodni.
Sezon grypowy w toku jak się chronić, jak leczyć?

Grupy podwyższonego ryzyka

 

Generalnie na zachorowanie narażeni jesteśmy wszyscy. Istnieją jednak tak zwane grupy podwyższonego ryzyka. Najbardziej narażeni na powikłania są ci, którzy mają obniżoną odporność. Ponadto zdrowe dzieci od 6 do 23 miesiąca życia, u których układ immunologiczny nie jest jeszcze odpowiednio dojrzały. Bardziej narażone są także osoby starsze a także te, u których dokonano przeszczepu (jednym z powikłań może być odrzut przeszczepu!). Znacznie wyższe ryzyko zachorowań występuje u osób powyżej 50 roku życia. Uważać muszą także kobiety w ciąży. Poza tym osoby przewlekle chore na choroby układu sercowo-naczyniowego czy też oddechowego, w tym chorzy na astmę oskrzelową. Chorzy na choroby metaboliczne – cukrzycę, niewydolność nerek, zakażeni wirusem HIV. Osoby z tych grup mają także wskazania do szczepień.

 

Higiena jako profilaktyka

Aby nie doszło do zakażenia warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad higieny:

- często myjmy ręce (ciepła woda, mydło, środki antybakteryjne na bazie alkoholu);

- unikajmy kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludności;

- zużyte chusteczki higieniczne wyrzucajmy od razu do kosza;

- podczas choroby pozostańmy w domu, aby nie pozwolić rozprzestrzeniać się wirusowi;

- zakrywajmy usta i nos podczas kaszlu czy kichania (najlepiej chusteczką lub przynajmniej dłonią, którą należy od razu umyć);

- odwracajmy głowę, gdy ktoś w pobliżu kicha lub kaszle;

- wietrzmy mieszkanie;

- dieta powinna być bogata w witaminy, które zawierają głównie warzywa i owoce.

Powikłania

Powikłania pogrypowe mogą wystąpić wówczas, gdy infekcja roznosi się na dalsze obszary dróg oddechowych. Są to głównie nadkażenia bakteryjne. Te, które występują zdecydowanie najczęściej to zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, oskrzeli i płuc. Może dojść także do zapalenia mięśnia  sercowego czy opon mózgowych. Jeżeli chodzi o zapalenie płuc, to po grypie dochodzi najczęściej do trzech postaci tej choroby. Może wystąpić pierwotne, wtórne zapalenie płuc oraz tzw. piorunujące zapalenie płuc (dochodzi do niego najrzadziej), kiedy w ostatniej, ostrej fazie grypy stan chorego znacznie pogarsza się zamiast poprawić i następuje skrajne wyczerpanie organizmu..

 

Jak się leczyć?

Jeżeli wiemy już, że mamy do czynienia z grypą:

- bierzmy zalecone leki przeciwwirusowe;

- odpoczywajmy w łóżku, unikając zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu w którym przebywamy (przyda się nawilżacz lub chociażby tylko wilgotne ręczniki na kaloryferach);

- jedzmy lekkie posiłki;

- odpowiednio nawadniajmy organizm, pijąc herbatki ziołowe (lipa, krwawnik, mięta, kwiat bzu) soki owocowe, czy wzmacniający rosół;

U dzieci zwłaszcza poniżej 8 r. ż. bardzo ważne jest obniżanie temperatury, ponieważ grypa przebiega u nich w sposób bardziej gwałtowny. Istotne jest także pojenie, które ułatwia następnie oczyszczanie noska u małego pacjenta, nawilża śluzówki. Dzieciom do 12 roku życia nie powinno się podawać kwasu acetylosalicylowego (wchodzącego m. in. w skład popularnej aspiryny), który może u nich spowodować zespół Reye'a, uszkadzający mózg i wątrobę.

 

Często w związku z grypą wierzymy w mity, które mogą nam zdecydowanie zaszkodzić. Oto kilka z nich.


Zainteresował temat?

0

1


Zobacz również

reklama

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

S.W. ~S.W. (Gość)31.03.2016 11:30

Bardzo wartościowa strona. I fajne przesłanie - zaszczepmy się wiedzą!

01


Grażyna ~Grażyna (Gość)24.03.2016 10:19

Odkąd usłyszałam o pierwszych przypadkach, postanowiłam zaszczepić siebie i rodzinę. Nie żałuję, myślę, że to była dobra decyzja. W przyszłym roku myślę, że również będę szczepić. W dokonaniu wyboru pomogła mi ta strona: http://zaszczepsiewiedza.pl/szczepienia/dorosli/kiedy-warto-sie-zaszczepic/grypa/

24


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat