artykuł sponsorowany

Rozwód a kredyt hipoteczny

Piątek, 22 grudnia 2023
W chwilą zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa, obejmująca między innymi zobowiązania kredytowe. Gdy natomiast małżeństwo dobiega końca, pojawia się kwestia podziału wspólnego zobowiązania – kredytu hipotecznego. Rozwód nie tylko kończy związek emocjonalny, ale także rodzi konieczność reorganizacji finansów. Przeczytaj, jak rozwód wpływa na zobowiązania hipoteczne.
Rozwód a kredyt hipoteczny

Majątek osobisty małżonka


W polskim prawie mamy zamknięty katalog składników majątku osobistego. Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym w skład majątku osobistego małżonka wchodzą:

przedmioty majątkowe:
- nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,

- nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę,

- służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,

- uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,

- nabyte w zamian za składniki majątku osobistego;

prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;
prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; 
wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

 

Majątek osobisty męża i żony a majątek wspólny


Rozwód wywołuje skutki nie tylko w sferze rodzinnej, ale również majątkowej. Majątek osobisty każdego z małżonków składa się zarówno z dóbr nabytych przed zawarciem związku małżeńskiego, jak i tych zdobytych w trakcie małżeństwa niezależnie, na przykład w wyniku dziedziczenia czy darowizn. To, co zostało nabyte po ślubie, zazwyczaj wchodzi w skład małżeńskiego majątku wspólnego. 

 


Wspólny majątek obejmuje zarówno nieruchomości, jak i inne wartościowe aktywa, które zostały nabyte lub wytworzone przez małżonków w czasie trwania małżeństwa. Pochodzenie dóbr decyduje o tym, które składniki majątku podlegają podziałowi, a które pozostają własnością indywidualną każdego z małżonków. Gdy pojawi się konieczność dokonania podziału majątku wspólnego, sąd weźmie pod uwagę jedynie majątek wspólny. 

 

Rozwód a kredyt hipoteczny – podział majątku

 
Oprócz decyzji o rozstaniu i złożeniu pozwu rozwodowego jeszcze-małżonkowie będą musieli jeszcze przemyśleć kwestie dotyczące finansów, w tym zobowiązań. Z punktu widzenia banku rozwód nie ma dużego wpływu na posiadany kredyt: byli małżonkowie wciąż są solidarnie odpowiedzialni za spłatę kredytu. 

 

Wspólny kredyt a rozwód, czyli jak spłacić hipotekę


Gdy para rozwiązuje więzi małżeńskie, staje przed decyzją, jak najlepiej zarządzać wspólnym długiem. Możliwości jest co najmniej kilka, omówimy pokrótce najpopularniejsze strategie spłaty zobowiązania hipotecznego po rozwodzie.

 


Sprzedaż nieruchomości i pozbycie się kredytu

 


Znalezienie kupca na wspólne mieszkanie czy dom, a następnie wykorzystanie Ta opcja polega na sprzedaniu wspólnego domu lub mieszkania, a następnie wykorzystaniu uzyskanych środków do spłaty pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Jest to często najprostsze rozwiązanie, pozwalające obu stronom na szybkie rozwiązanie kwestii finansowych i rozpoczęcie nowego etapu życia.

 

Najem mieszkania i spłacanie kredytu z czynszu najmu

 
Metoda pozwala na zachowanie nieruchomości jako inwestycji. Dochody z najmu mogą być wykorzystane do spłaty miesięcznych rat kredytu, co jest korzystne, jeśli nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej lokalizacji lub ma potencjał wzrostu wartości. Do wzięcia pod uwagę zwłaszcza przez małżeństwa, które doczekały się potomstwa. 

 


Spłata kredytu przez jednego z małżonków po rozwodzie

 


Sąd dzieli wyłącznie aktywa, a pasywa, w tym kredyty, są poza zainteresowaniem instytucji. Małżonkowie – w świetle przepisów kodeksu cywilnego – mogą się porozumieć co do przepisania kredytu na jedną ze stron. Możemy tu wyróżnić dwie sytuacje:

przepisanie kredytu na jednego z małżonków – samodzielne zobowiązanie,
dopisanie do kredytu: jeden z małżonków do kredytu dopisuje dodatkowego kredytobiorcę (np. nowego partnera lub członka rodziny).

 

Każdorazowo zgodę na przepisanie zobowiązana musi wyrazić bank, czyli kredytodawca.

 

Przeniesienie kredytu na jednego z małżonków


W tej sytuacji jeden z małżonków przejmuje pełną odpowiedzialność za spłatę kredytu, co wymaga renegocjacji warunków z bankiem. Taka zmiana jest możliwa, gdy ten małżonek ma wystarczającą zdolność kredytową do samodzielnej obsługi długu.

 

Dopisanie nowego kredytobiorcy


W tej opcji tylko jeden z małżonków pozostaje stroną umowy kredytowej, ale dopisuje do niej nową osobę (na przykład nowego partnera czy członka rodziny). Pozwala to rozłożyć ciężar finansowy i ułatwia kontynuowanie spłaty kredytu. To istotne zarówno zarówno dla ochrony interesów osobistych, jak i zapewnienia stabilności finansowej stron.

 

Refinansowanie kredytu w innym banku


Ale co zrobić w sytuacji, gdy bank nie wyraził zgody na wyłączenie jednej osoby z kredytu? Więcej na temat kredytu hipotecznego w kontekście rozwodu przeczytasz w artykule 

https://policzkredyt.pl/poradnik-kredytobiorcy/wspolny-kredyt-hipoteczny-a-rozstanie/

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat