Advertisement
artykuł sponsorowany

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czwartek, 23 marca 2023
Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!
Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Pokolenie BB

 

BB, czyli Baby Boomers, to obecnie najstarsze pokolenie. Obejmuje osoby urodzone w latach 1946-1964. W przypadku starszych roczników większość przeszła już na emeryturę. Aktywni zawodowo Baby Boomers wykazują się wyjątkową lojalnością wobec pracodawcy i niechętnie zmieniają miejsce zatrudnienia. Przykładają się do realizowanych obowiązków zawodowych, a jednym z ich atutów jest terminowość. Uważają, że sukces na polu zawodowym można osiągnąć przede wszystkim ciężką pracą. Z dużym dystansem podchodzą do nowych technologii. Wielu przedstawicieli Baby Boomers podkreśla, że praca nie musi iść w parze z przyjemnością, ponieważ wykonuje się ją głównie dla korzyści finansowych.

 

Pokolenie X

 

Przedstawiciele pokolenia X są najliczniejszą grupą na rynku pracy. Zaliczani są do nich pracownicy urodzenia w latach 1965-1979. Podobnie jak osoby z grupy BB, również wykazują się lojalnością. Jednocześnie są otwarci na zmiany i chętnie stawiają na własny rozwój. Nie mają problemów z korzystaniem z nowoczesnych technologii, ale preferują kontakty bezpośrednie. Pokolenie X obejmuje wiele osób, dla których praca jest najważniejszym priorytetem.

 

Pokolenie Y

 

Pokolenie Y to tak zwani Millenialsi, urodzeni w przedziale 1979-1995. Do tej grupy należą osoby najbardziej wykształcone. Przywiązanie do pracodawcy nie jest dla nich istotne - chętnie podejmują się nowych wyzwań i zmieniają miejsce zatrudnienia. Dobrze radzą sobie ze zdalnym wykonywaniem obowiązków zawodowych. Dla Millenialsów ważna jest chęć ciągłego rozwoju. Osoby z tego pokolenia w pracy są nakierowane na szybkie osiągnięcie efektów. Duże znaczenie ma dla nich zarówno wysokie wynagrodzenie, jak i potrzeba osiągnięcia balansu między życiem zawodowym a rodzinnym.

 

Odwiedź portal Protocol i znajdź oferty pracy, które przyciągają uwagę różnych pokoleń!

 

Pokolenie Z

 

Ostatnia grupa to pokolenie Z, które obejmuje osoby urodzone po 1995 roku. Dla przedstawicieli ,,Z’’ bardzo ważne jest połączenie pracy z zainteresowaniami. Nie boją się oni nowych wyzwań, dlatego nie mają problemu z częstą zmianą miejsca zatrudnienia - są także otwarci na zmianę branży. Warto podkreślić, że w tej grupie znajdują się osoby, które od dziecka korzystają z nowoczesnych technologii, dzięki czemu nie mają problemów z ich przyswojeniem. Świetnie odnajdują się w pracy zdalnej - wielu przedstawicieli pokolenia Z bardziej preferuje home office od trybu stacjonarnego. Ich słabą stroną często są problemy z bezpośrednim kontaktem interpersonalnym - w komunikacji korzystają głównie z rozwiązań technologicznych.

 


Sprawdź najnowsze oferty pracy, które spełnią oczekiwania przedstawicieli różnych pokoleń!

 

Podsumowanie

 

Obecność aż czterech różnych pokoleń na rynku pracy to szansa dla pracodawcy na skompletowanie zespołu, którego poszczególni członkowie będą wzajemnie się uzupełniać. Należy jednak pamiętać, że indywidualne cechy charakteru czy oczekiwania względem sfery zawodowej, nie są zależne od wieku. Obecnie starsze pokolenia coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii. Z kolei wśród przedstawicieli młodszych pokoleń można znaleźć wiele osób preferujących bezpośrednią formę komunikacji oraz stawiających na stabilizację zawodową.


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat