Region: Zalew Sulejowski bez sinic?

Strefa FM Piątek, 11 listopada 20116
Znajduje się na terenie czterech gmin w trzech powiatach województwa łódzkiego. Zajmuje 2700 hektatów i ma 17 km długości. Zalew Sulejowski bo o nim mowa, staje się bajorem, który wkrótce może przestać być atrakcją turystyczną regionu. Jest natomiast królestwem sinic czyli bakterii toksyno twórczych, które odstraszają wędkarzy oraz amatorów kąpieli. A wszystko przez wieloletnie zaniedbania. Były plany, projekty i programy a działań niewiele. Pojawia się jednak ostre światełko w tunelu: strefy ekotonowe wokół Zbiornika.
Molo w Smardzewicach/ fot. A. WolskiMolo w Smardzewicach/ fot. A. Wolski

Zalew Sulejowski od lat przyciąga turystów – przede wszystkim z Łodzi, Warszawy i ze Śląska. Z roku na rok jest ich jednak coraz mniej ze względu m.in. na sinice. Azot i fosfor to dwa pierwiastki, które są zmorą Zalewu Sulejowskiego. Ich duże stężenie w wodzie to idealne środowisko dla rozwoju sinic. Głównym źródłem tych związków są nieoczyszczone ścieki i nawozy, które spływają do akwenu.

Pomysłem na poprawienie sytuacji jest stworzenie wokół zbiornika ekotonowych stref. Zdaniem twórcy tej koncepcji prof. Macieja Zalewskiego z Polskiej Akademii Nauk to innowacyjne przedsięwzięcie na skalę europejską a nawet światową. - Tak naprawdę więcej fosforu i azotu dostaje się do systemu rzecznego Pilicy i do zbiornika właśnie z krajobrazu, z pól intensywnie uprawianych. I żeby ograniczyć ten ładunek (60-70%) to właśnie tworzymy ekotony, strefy buforowe.

Elementem strefy będą przede wszystkim związki wapnia, więc realizacja przedsięwzięcia nie będzie zbyt kosztowana. Poza tym normalnie będzie mogła rozwijać się turystyka.

O tych rozwiązaniach i koncepcjach mówiono podczas konferencji naukowej jaka odbyła się w Sulejowie – Podklasztorzu. Uczestniczyli w niej naukowcy, przedstawiciele samorządów a także Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Aby nad Zalewem Sulejowskim mogła się rozwijać turystyka potrzebne jest też wsparcie samorządów. Sulejów już zmodernizował swoją oczyszczalnię a teraz kończy budowę kanalizacji.

Tymczasem strefy ekotonowe nad Zalewem Sulejowskim powstają na razie w czterech miejscach. Dwa stanowiska są w Barkowicach oraz po jednym w Zarzęcinie i w Swolszewicach Dużych.


Zainteresował temat?

0

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Benedykt Kuszczak ~Benedykt Kuszczak (Gość)18.12.2017 10:26

Znalazłem coś ciekawego https://www.facebook.com/telewizjapolskaolsztyn/videos/1146036198859618/

10


CYRK ~CYRK (Gość)11.11.2011 15:26

3 słowa dla nich mam. :))

01


Bleki Blekiranga11.11.2011 15:21

jak Bugaj może być czysty jak widziałem w ciągu ostatniego miesiąca jak jeden - chyba rolnik - zrzucał szambo czy gnojownik jaki do Wierzejki przy mostku na Życzliwej...

20


Piotrkowianin Piotrkowianinranga11.11.2011 14:33

"qqqq" napisał(a):
zieś czytałem że od trzech lat Bugaj jest czystszy od zalewu

Chyba w prezydenckim szmatławcu "Famka".

10


qqqq ~qqqq (Gość)11.11.2011 12:57

Gdzieś czytałem że od trzech lat Bugaj jest czystszy od zalewu

01


oro ~oro (Gość)11.11.2011 11:39

Znam przypadek, że po kąpieli w tym zalewie, w lipcu, jak już były sinice zapadł na białaczkę.

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat