artykuł sponsorowany

Regeneracja wtryskiwaczy – czym jest i jak dokładnie przebiega ten proces?

Piątek, 02 czerwca 2023
Wtryskiwacze są zasadniczo jednym z najważniejszych podzespołów jakie znajdują się w naszym pojeździe. Ich wymiana jest bardzo kosztowna, dlatego każdy kierowca (słusznie zresztą) obawia się sytuacji w której okaże się, że to właśnie one są uszkodzone.
Regeneracja wtryskiwaczy – czym jest i jak dokładnie przebiega ten proces?


Jednakże obecna technologia sprawia, że nie musimy już wymieniać wtryskiwaczy. Istnieją bowiem inne, tańsze rozwiązania, które są równie skuteczne, a przy tym znacznie tańsze. Zaliczamy do nich na przykład regenerację wtryskiwaczy, która jest możliwa do wykonania i co ważniejsze skuteczna w bardzo dużej liczbie przypadków. Często jednak jest tak, że wtryskiwacza nie możemy zregenerować (np. w sytuacji poważnego uszkodzenia mechanicznego). Jednak w takim przypadku również nie jesteśmy skazani na zakup nowego wtryskiwacza.


Możemy bowiem zakupić używany produkt po regeneracji. Przy czym należy pamiętać o tym, że dobry fachowiec jest w stanie przywrócić wtryskiwaczom pełnie ich właściwości i sprawić, że będą one działać tak dobrze jak przedtem. Warto jednocześnie zauważyć, że oba rozwiązania są o wiele tańsze niż zakup zupełnie nowych wtryskiwaczy. A jednocześnie ich skuteczność jest bardzo wysoka. A skoro tak to należy sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie. Po co przepłacać?

 

 

Jak wygląda regeneracja wtryskiwacza krok po kroku?

 

Najistotniejszym elementem z punktu widzenia tego artykułu jest zwrócenie uwagi na to jak wygląda proces regeneracji wtryskiwacza krok po kroku. Co ciekawe na początek pragniemy zwrócić uwagę na to, że proces regeneracji nigdy nie sprawi problemu wykwalifikowanemu mechanikowi i takiego specjalisty powinniśmy też zawsze szukać.  

Jak jednak wygląda cały proces? 

Dzieli się on na kilka etapów. Na początku wtryskiwacze są wstępnie oczyszczane i poddawane specjalistycznym testom w specjalnie przygotowanych do tego urządzeniach. Takie badania pozwalają na dokładne określenie i zdiagnozowanie problemu. Ponadto testy wykazują również parametry oddanego do regeneracji wtryskiwacza. To właśnie na podstawie otrzymanych wyników mechanik będzie wiedział jakie kolejne kroki powinien podjąć oraz będzie w stanie określić jak duży będzie zakres regeneracji. 

Więcej o sprawdzaniu wtryskiwaczy znajdziesz na www.regeneracja-wtryskiwaczy.com.pl/sprawdzanie-wtryskiwaczy.html


Następnym krokiem jest oczywiście demontaż oraz kontrola każdego elementu regenerowanego wtryskiwacza. Części, które są w stu procentach sprawne zostaną po prostu wyczyszczone za pomocą myjącego urządzenia ultradźwiękowe, a następnie poddane procesowi suszenia. Elementy uszkodzone z kolei zostaną wymienione na nowe. Zwykle w wtryskiwaczach uszkodzeniom ulega rozpylacz oraz zaworek. Dopiero po wykonaniu tych kroków, proces regeneracji wtryskiwacza można uznać za w pełni zakończony.

Profesjonalny warsztat następnie montuje, reguluje oraz testuje działanie zregenerowanych wtryskiwaczy. Dopiero kiedy okaże się, że wszystko jest w porządku, a parametry wtryskiwacza są zbliżone do fabrycznych, produkt wraca do auta, a my jako kierowcy możemy znów bezpiecznie korzystać z naszego pojazdu. Tutaj drobna uwaga, która naszym zdaniem jest niezwykle istotna. Wiele firm na rynku oferuje jak to mówią „tanią regeneracje wtryskiwaczy”, która często jest nawet kilkadziesiąt procent tańsza, niż ten sam zabieg przeprowadzany w profesjonalnym warsztacie.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli coś jest zbyt piękne, żeby było prawdziwe, to najprawdopodobniej jest oszustwem. Takie firmy często w swoim pakiecie usług mają jedynie mycie wtryskiwacza (co rzeczywiście, jest o wiele tańsze). Oczywiście nie jest to dobre rozwiązanie. Wprawdzie przez jakiś czas samochód będzie jeździł normalnie jednak bardzo szybko problem powróci ze zdwojoną siłą. Dlatego też takich usług należy z całą stanowczością unikać.

 

Co ma wpływ na udanie przeprowadzoną regenerację wtryskiwaczy?

 

Jednym z najczęściej zadawanych pytań w kontekście omawianego przez nas tematu jest: co ma wpływ na udaną regenerację wtryskiwaczy oraz czym powinna charakteryzować się profesjonalna regeneracja wtryskiwaczy? Zasadniczo przywrócenie uszkodzonym i/lub zużytym wtryskiwaczom ich pełnej sprawności jest możliwe tylko przy spełnieniu kilku warunków.


Po pierwsze najważniejszym aspektem jest zdecydowanie doświadczenie oraz precyzja mechanika, który przeprowadza proces regeneracji. Regeneracja wtryskiwacza nie jest bowiem zabiegiem prostym do wykonania i liczą się wszystkie, nawet najdrobniejsze detale. Innymi słowy im bardziej doświadczony mechanik, tym większe szanse, że cały proces regeneracji się powiedzie.


Drugim, również istotnym aspektem jest czystość podczas przeprowadzania całego procesu. Każdy doświadczony mechanik wie o tym, że proces regeneracji wtryskiwaczy powinien być przeprowadzany w jak najbardziej sterylnych warunkach. Wtryskiwacze mają to do siebie, że są bardzo precyzyjnymi podzespołami i naprawdę nie lubią one brudu. Dlatego też, jeżeli regeneracja jest przeprowadzana w brudzie i w niezadbanym warsztacie, to proces regeneracji będzie nieskuteczny lub nie osiągnie on takich rezultatów jak w przypadku, kiedy byłby on przeprowadzany zgodnie ze sztuką i w sterylnych warunkach.


Nie mniej istotny jest oczywiście również i sprzęt, który stosowany jest w procesie regeneracji wtryskiwaczy oraz części zamienne, które są wykorzystywane przez dany warsztat. Im gorsze części zamienne i sprzęt, tym regeneracja będzie miała gorsze wyniki. Ta prosta zależność raczej nikogo nie zaskoczy. Podobna zależność ma miejsce w momencie, kiedy chcemy zakupić wtryski po regeneracji z danego warsztatu bądź z rynku wtórnego. W tej sytuacji również powinniśmy sprawdzić zarówno kwalifikacje jak i doświadczenie pracowników warsztatu, którzy przeprowadzali ową regenerację. Jeżeli są to osoby, które wykazują się odpowiednią wiedzą, a warsztat z którego pochodzi dany zregenerowany wtryskiwacz, dysponuje sprzętem najwyżej jakości, to nie ma się co wahać. Otrzymamy bowiem z pewnością produkt wysokiej jakości.


Musimy pamiętać o tym, że inwestycja w odpowiednio zregenerowane podzespoły wysokiej jakości, to gwarancja bezpieczeństwa podczas codziennej eksploatacji naszego samochodu. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że na wtryskiwaczach nie należy oszczędzać. Są to jedne z najważniejszych podzespołów w naszym pojeździe. Oszczędzanie na nich może skończyć się tragicznie. Uszkodzone wtryskiwacze mogą bowiem w całości unieruchomić silnik naszego pojazdu.

 

Kiedy musimy przeprowadzić regenerację wtryskiwaczy?

 

Jednym z najważniejszych aspektów jest zwrócenie uwagi na to, kiedy tak właściwie powinniśmy zdecydować się na przeprowadzenie regeneracji wtryskiwaczy. Na szczęście jest to element pojazdu, który jednoznacznie daje znać kiedy wymaga on napraw. Do objawów zużytych wtryskiwaczy zaliczamy między innymi:

  • Poważny problem z porannym odpalaniem pojazdu (na zimnym silniku) dodatkowo problem ten bardzo mocno nasila się w chłodniejsze dni i nie jest w żaden sposób zależny od stanu naładowania akumulatora
  • Poważny spadek mocy silnika. Problem nasila się tym bardziej im mocniej zużyte są wtryskiwacze. Samochód będzie słabo się rozpędzał, wyprzedzanie stanie się problemem, a nawet najmniejsze wniesienie okaże się być trudną do pokonania przeszkodą
  • Jeżeli podczas jazdy (zwłaszcza przy zwiększaniu obrotów silnika) lub podczas rozruchu zauważymy wydobywające się z rury wydechowej gęste białe lub czarne spaliny
  • Znaczny wzrost zużycia paliwa niezależnie od naszego stylu jazdy. Samochód będzie spalał tym więcej paliwa, im mocniej zużyte są wtryskiwacze w naszym pojeździe
  • Zapalenie się kontrolki „check engine” w pojeździe
  • Specyficzne stukanie, które dobiega z silnika
  • Jeżeli zauważymy, że silnik po nagrzaniu bez powodu gaśnie lub mamy problem z jego wyłączeniem, to jest również objaw wskazujący na zużycie wtryskiwaczy

Wszystkie opisane powyżej objawy wskazują wyraźnie na to, że kierowca powinien niezwłocznie udać się do warsztatu samochodowego. Niestety, ale zignorowanie tych objawów może skutkować bardzo poważnymi problemami, a nawet uszkodzeniem silnika.

Źle działające wtryskiwacze mogą bowiem skutkować wypaleniem tłoków, zatarciem turbosprężarki, a nawet zniszczeniem pompy wtryskowej. Jak łatwo można się domyślić, usterka któregokolwiek z wyżej wymienionych elementów jest o wiele bardziej kosztowna, niż zwykła regeneracja wtryskiwaczy. Zregenerowanie typowych regeneracji common rail kosztuje od 300 zł za sztukę, a na cenę usługi wpływ mają takie elementy jak koszty części wtryskiwacza oraz zakres prac, które musi wykonać warsztat.

Regeneracja wtrysków w typowym aucie osobowym kosztuje więc od 1200 zł. Jest to więc spory wydatek, ale nieporównywalnie mniejszy niż np. wymiana wtryskiwaczy na nowe. Dlatego więc jeżeli tylko samochód zacznie wskazywać na problemy z wtryskiwaczami, to należy je niezwłocznie zregenerować.

 

Regeneracja wtryskiwaczy – najczęściej zadawane pytania

 

Ostatnim elementem, jaki chcemy poruszyć w tym artykule jest udzielenie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w kontekście regeneracji wtryskiwaczy. Analizując zapytania w Google stworzyliśmy listę pytań i odpowiedzi, które wyjaśniają wszystkie najbardziej nurtujące kwestie związane z tym ważnym dla kierowców tematem.

Czy regeneracja wtryskiwaczy ma sens?

  • Jest to zdecydowanie najczęściej powtarzające się pytanie, więc wyjaśnimy tą kwestię raz na zawsze. Regeneracja wtryskiwaczy ma sens gdyż, jeżeli jest ona przeprowadzona zgodnie ze sztuką, to wtryski odzyskują 100% swojej sprawności, a kierowca oszczędza sporą ilość pieniędzy, które musiałby przeznaczyć na zakup nowych wtrysków. Profesjonalny warsztat, który specjalizuje się w regeneracji wtryskiwaczy umyje i wysuszy poszczególne elementy podzespołu, a bezużyteczne części wymieni na nowe. Wtryskiwacze po procesie regeneracji przeprowadzonym zgodnie ze sztuką, działają dobrze przez kolejnych kilka lat.

Co jest lepsze, regeneracja czy kupno używanych wtryskiwaczy?

  • Ciężko jest nam odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Kiedy kupujemy używane wtryskiwacze, to często nie wiemy w jakim one są w stanie nawet jeżeli sprzedający stwierdził, że są one po regeneracji. Regeneracja wtryskiwaczy to gwarancja odpowiednio wykonanej usługi. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcemy bądź musimy kupić używane wtryskiwacze, to warto zapytać o wyniki z ich testów na stole probierczym.

Ile razy można regenerować wtryski w samochodzie?

  • Według przyjętych procedur i tzw. sztuki mechanicznej, wtryski możemy poddać regeneracji tylko jeden raz. Po tak przeprowadzonym zabiegu, są one znakowane w taki sposób, żeby inny mechanik wiedział o tym, że podzespół był już regenerowany. Już raz zregenerowanych wtryskiwaczy nie da się ponownie zregenerować. Dlatego też jeżeli znów dojdzie do zużycia wtrysków, to będziemy musieli wymienić je na nowe bądź używane podzespoły.

Ile kilometrów wytrzymują wtryskiwacze?

  • Zasadniczo na ten aspekt wpływ ma wiele czynników zaczynając od sposobu eksploatacji samochodu, naszego stylu jazdy, a na jakości używanego paliwa i oleju kończąc. Ogólnie przyjmuje się, że wtryskiwacze wytrzymują średnio od 100 do 120 tysięcy kilometrów. Producenci zarzekają się jednak, że w idealnych warunkach pracy (które przecież ciężko jest osiągnąć), są one w stanie wytrzymać nawet o 30 tysięcy kilometrów więcej.

Co najbardziej niszczy wtryski w samochodzie?

  • Wtryskiwacze najmocniej psuje kiepskiej jakości paliwo. Ponadto wszystkie osady, które trafiają do układu paliwowego również wpływają bardzo źle na stan techniczny wtryskiwaczy w pojeździe. Samodzielne naprawy wykonywane przez domorosłych mechaników, również często prowadzą do awarii wtrysków, gdyż są one przeprowadzane niezgodnie ze sztuką.

Jak długo wytrzymują wtryski po regeneracji?

  • Wtryski po regeneracji wytrzymują około 120 – 150 tysięcy kilometrów czyli dokładnie tyle samo ile wynosi ich pierwotna trwałość określana przez producentów. Liczby te wskazują wyraźnie na to, iż regeneracja, to zabieg skuteczny, który pozwala wtryskom na odzyskanie ich pierwotnych parametrów.

Ile czasu trwa regeneracja wtryskiwaczy?

  • To zależy, ogólnie jednak przyjmuje się, że regeneracja wtryskiwaczy powinna zająć od kilku godzin do maksymalnie kilku dni. Na czas regeneracji wpływ ma kilka czynników, to jest rodzaj wtryskiwaczy, stopień ich uszkodzenia, dostępność części zamiennych, a także umiejętności mechaników oraz sprzęt, którym dysponuje dany warsztat. Zwykle jako bezpieczną granicę mechanicy podają od dwóch do czterech dni roboczych.

Podsumowując regeneracja wtryskiwaczy, to bardzo dobre rozwiązanie w które powinniśmy zainwestować. Jest ono relatywnie tanie, a w dodatku zaoszczędzi nam wiele potencjalnych kłopotów związanych z naszym samochodem.

Materiał przygotowany przez MokCed Service - firmę zajmującą się profesjonalną naprawą wtryskiwaczy common rail.

 


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat