Radni zdecydowali. Podatki w górę

Poniedziałek, 26 września 202276
Przy 13 głosach „za”, 8 „przeciw” i 1 „wstrzymującym” piotrkowscy radni przegłosowali w poniedziałkowy wieczór nowe stawki podatku od nieruchomości. Od 2023 roku Piotrków będzie miał maksymalne stawki podatku od nieruchomości.

Ładuję galerię...

Sesja odbyła się o dość nietypowej porze, ponieważ radni na obradach spotkali się w poniedziałek… o godz. 18:00. Niektórzy z nich próbowali dociekać skąd taka nietypowa pora, ale konkretna odpowiedź ze strony przewodniczącego Rady Miasta nie padła.

 

Wiele konkretów można było za to usłyszeć podczas punktu dotyczącego stanu finansów miasta. To zagadnienie przedstawili prezydent Krzysztof Chojniak oraz skarbnik miasta Izabela Wroniszewska. Był to wstęp do późniejszej dyskusji w sprawie podwyższenia stawek od nieruchomości.

Prezydent Chojniak wyjaśniał, że takiej sytuacji, jaka obecnie panuje w samorządach, nie było jeszcze nigdy. Jak wskazywał, winę za to ponoszą nie tylko inflacja, kryzys czy wojna na Ukrainie, ale także zmiany w prawie, które uderzają w samorządy. Włodarz Piotrkowa mówił m.in. o bardzo głośnych ostatnio cenach prądu czy zmianach w podatku PIT, które spowodowały straty Piotrkowa na poziomie 88 milionów złotych.

Gdybyśmy chcieli w miarę sposób normalny utrzymać funkcjonowanie miasta, to wydatki znacząco przewyższyłyby dochody bieżące. Musimy wdrożyć oszczędności, ale równocześnie musimy zadbać o dochody. Stąd propozycja zmiany stawek, która jest i tak propozycją poniżej inflacji – mówił prezydent Krzysztof Chojniak, wskazując równocześnie koszty, które wzrosną w przyszłym roku. – Podniesienie najniższego wynagrodzenia o 20 procent musi spowodować wzrost także pensji osób, które zarabiają lepiej. Tak naprawdę one także powinny dostać takie podwyżki, ale to niemożliwe. Naszego samorządu po prostu na to nie stać. Musimy dbać o dochody bieżące. Nie możemy sobie pozwolić na brak aktualizacji stawek opłat i danin. Nie da się tak, żeby wydawać coraz więcej a zarabiać coraz mniej – wskazywał prezydent Chojniak.

Zmiany i rosnące koszty powodują przede wszystkim, że urzędnicy mają problem ze zbilansowaniem budżetu.

Nadwyżka dochodów nad wydatkami przez ostatnie lata od 32 do 39 milionów. Pozwalało to bezpiecznie finansować wydatki bieżące i mieć potencjał inwestycyjny. Przy obniżeniu dochodów wchodzimy w deficyt operacyjny. Dochody są niższe niż wydatki. Mówię to, aby zobrazować jakim momencie jesteśmy. Oszczędności i maksymalizowanie dochodów są koniecznością – przekonywała Izabela Wroniszewska.

Jak podała Skarbnik Miasta, od 2018 do 2022 roku miasto odnotowało wzrost dochodów o 26 procent. W tym samym okresie wzrost wydatków wyniósł 40 procent.

 

Swoje pomysły na temat koniecznych oszczędności mieli także radni.

„Zastaw się, a postaw się” – nie wiem czy to nie będzie dobre powiedzenie w stosunku do Urzędu Miasta. Myślę, że trzeba zastanowić się nad rozwiązaniami, które przyniosą konkretne oszczędności. Czy zimą Piotrkowie jest potrzebne lodowisko? Czy są nam potrzebne dwie pływalnie? Czy nie można na noc wyłączać co drugiej lampy. Czy potrzebna jest hala balonowa? Naprawdę z czegoś możemy zrezygnować. Mieszkańcy na pewno będą to w stanie zrozumieć - przekonywał Dariusz Cecotka.

Prezydenta mocno zaatakował radny PiS Łukasz Janik. Jak mówił, jednym z głównych problemów Piotrkowa jest w tej chwili rosnący koszt obsługi długu.

Nie byłoby tak, gdyby prezydent nie wybudował mediateki na kredyt. A teraz na kredyt buduje także miejską ciepłownię. To prezydent doprowadził do takie sytuacji. Wobec tego mam dla Pana propozycję. Proszę złożyć rezygnację. My Pana zatrudnimy w Urzędzie, damy te dwadzieścia tysięcy pensji, ale niech Pan nie przychodzi do pracy i nie psuje tego miasta – powiedział Łukasz Janik.

Przed głosowaniem nad uchwaleniem nowych stawek podatku od nieruchomości Izabela Wroniszewska wskazywała na miasta, w których funkcjonują maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Są to m.in. Bełchatów czy Łódź.

Już w 2022 roku wiele samorządów zdecydowało się na wprowadzenie maksymalnych stawek. My decydujemy się w tym roku, ponieważ jest już taka konieczność. Przy ograniczonych dochodach bilansowanie budżetu jest bardzo trudne. Liczę na Państwa zrozumienie – apelowała do radnych.  

Urzędnicy przygotowali także przykładowe efekty wzrostu składek.

Po przyjęciu nowych stawek w 2023 roku za mieszkanie o powierzchni 50 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 35 m2 zapłacimy o niespełna złotówkę więcej miesięcznie. Zaś za mieszkanie o powierzchni 120 m2 z przynależnym gruntem o powierzchni 309 m2 zapłacimy o ok. 3,84 zł więcej miesięcznie. Z kolei firma mająca budynek o powierzchni 800 m2, budowle wartości 90 tys. zł i działkę o powierzchni 4,8 tys. m2 zapłaci więcej o 294,75 zł więcej miesięcznie.

 

Z kolei planowany wzrost dla budżetu miasta w związku z podniesieniem stawek szacowany jest na 6 mln 700 tys. zł.

 

Do słów skarbnik miasta odniósł się m.in. radny Piotr Gajda, który wskazywał, że oczekuje większej aktywności od władz miasta.

Jest bardzo wiele miast, które nie podniosło maksymalnie stawek podatku. My także jakoś sobie radziliśmy. Problem polega na tym, że miasto nie ma koncepcji rozwoju. Nie ma chęci zaktywizowania sfery gospodarczej miasta. Jeśli dowiem się, jakie są działania pobudzające gospodarkę naszym mieście to zagłosuję za podwyżką – deklarował radny Piotr Gajda.

Takiej koncepcji radny jednak nie usłyszał, a po chwili o zakończenie dyskusji poprosiła radna Jadwiga Wójcik.

Każdy, kto wchodził na tę salę, wiedział, jak będzie głosował. Nie ma sensu tej dyskusji przedłużać – przekonywała.

Ostatecznie radni przegłosowali nowe stawki stosunkiem: 13  „za”, 8 „przeciw” i 1 „wstrzymujący”.

 

 

 

Wzrost podatku od nieruchomości od powierzchni mieszkalnych wynosi więc około 18 procent, z kolei od powierzchni pod działalność gospodarczą o około 14 procent.

Nowe stawki podatku od nieruchomości kształtują się następująco:

 

 


Zainteresował temat?

3

11


Zobacz również

reklama

Komentarze (76)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kapitan Piotrków Kapitan Piotrkówranga27.09.2022 16:51

Pani Radna Wójcik jako trybik prezydenckiej maszynki do głosowania faktycznie zawsze wie jak ma oddać głos zanim pojawi się na sali - według otrzymanych instrukcji. A jak ktoś stawia pytania zawsze postuluje o zakończenie dyskusji. Naprawdę takich osób w Radzie potrzebujemy???

160


ard ~ard (Gość)27.09.2022 15:06

Od nowego roku prąd dla miasta o 1000% w górę a oświetlenie ulic dalej lampy sodowe, na najmniejszych wioskach mają już ledowe

70


Dzidzio ~Dzidzio (Gość)27.09.2022 20:36

Państwo pis zbankrutowało

56


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)27.09.2022 20:31

Ile decyzji w jednym miesięcy musi podjąć taki prezydent Piotrkowa ?

31


reset ~reset (Gość)27.09.2022 19:12

nie bedziesz mial nic i bedziesz szczesliwy

40


wynik głosowania ~wynik głosowania (Gość)27.09.2022 09:24

Oto jak głosowali poszczególni radni:
Za:
Sylwia Więcławska
Monika Tera
Bogumił Pęcina
Ludomir Pencina
Wiesława Olejnik
Piotr Masiarek
Halina Madej
Lech Kaźmierczak
Jan Dziemdziora
Urszula Czubała
Rafał Czajka
Jadwiga Wójcik
Marian Błaszczyński
Przeciw:
Marlena Wężyk-Głowacka
Mariusz Staszek
Sergiusz Stachaczyk
Andrzej Piekarski
Łukasz Janik
Piotr Gajda
Konrad Czyżyński
Dariusz Cecotka
Wstrzymujący:
Sławomir Dajcz
Nieobecna:

130


Bogda ~Bogda (Gość)27.09.2022 16:47

Wszystkich wywalić!Kurcze,tylko kto to teraz uniesie?!!

40


Kubakow ~Kubakow (Gość)27.09.2022 16:42

A ten Cecotka jaki geniuszu przebłysk. Po co lodowisko po co pływalnia po co jakaś hala balonowa. Zamknąć zlikwidować zabić dechami. Przecież wszyscy mamy po 89 lat a nasze dzieci już dawno na emeryturze. Puknij się pan w ten pusty dekielek. To miasto w latach 80tych miało więcej do zaoferowania niż obecnie. Po to mieszkamy w mieście aby móc korzystać na ten przykład z pływalni lub lodowiska.A dodatkowo tylko zaznaczę że jeżeli idę skorzystać z czegoś to płace za wejście

61


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)27.09.2022 10:05

Wszystkim krytykującym i płaczącym nad podwyżkami chciałbym przypomnieć kilka faktów:
1. Prezydent Chojniak jest z zawodu nauczycielem, który w swoim życiu zawodowym zawsze żył z tego, co mu jako pracownikowi budżetówki zapłacili. Facet nigdy nie prowadził własnego przedsiębiorstwa, więc nie wie jak przedsiębiorstwo się prowadzi. Jedyne co wie jako nauczyciel, to że jak brakuje pieniędzy to trzeba narzekać, że rząd zabrał, za mało dał, a finanse miejskie uzdrawiać drenażem kieszeni mieszkańców.
2. Prezydent Chojniak nie rządzi w mieście pierwszą albo drugą kadencję tylko 16 lat. Jeżeli przez tak długi czas nie zorientowaliście się w filozofii jego rządzenia i jego kompetencjach, to co macie pretensje do człowieka? Wiadomo jaki prezydent ma styl sprawowania rządów i wizję miasta. Nie chcieliście Chojniaka, było tyle okazji aby zmienić władze, ale jak przychodziło co do czego to wybieraliście mniejsze zło, albo kierowaliście się barwami partyjnymi, jakby w Piotrkowie miało znaczenie czy prezydent to pisior, platfus albo komuch.
3. Rozumiem, że jesteśmy zróżnicowani w swoich wyborach. Niektórzy głosują na partię prezydenta, inni na PiS a jeszcze inni na PO. Nigdy nie zrozumiem natomiast czym wy się kierujecie wybierając do Rady takie osoby jak radny Błaszczyński, radna Wójcik, radny Gajda, albo radny Dziemdziora. Czy wy naprawdę uważacie, że te osoby mają przymioty, wiedzę albo przygotowanie by zasiadać w radzie? Jeśli tak, to nie dziwcie się, że macie podwyżki.
4. Pan radny Janik miewa merytoryczne przebłyski i w tej sprawie ma racje, krytyka jest słuszna. Zgadzam się też z radnym Gajdą, pełna zgoda, ale panowie powiedzcie jedno - czy bierzecie diety i jeśli tak to w jakiej wysokości? Ciężkie czasy wymagają oszczędności i podczas takiego kryzysu władze symbolicznie przynajmniej powinni obniżyć swoje diety, ale wiadomo, że do krytyki wszyscy pierwsi, ale do oddania czegokolwiek to wiadomo, że filozofia Rydza "nie oddamy nawet guzika od munduru" wiecznie żywa.
5. Panowie radni to z podwyżek powinni się cieszyć, zwłaszcza radny Gajda, który kilka miesięcy temu grzmiał na sesji, że nie wiedział, że propaganda Putina ma w Piotrkowie tak duże przełożenie. A przecież miasto podjęło podniosłą uchwałę o solidarności z braćmi Ukraińcami, więc marznijmy z nimi solidarnie zimą, płaćmy coraz większe rachunki i kupujmy coraz droższą żywność.
I na koniec zaobserwowałem fenomen. Prawie 50 lat komuny nie zdołało wyprać obywatelom mózgów do tego stopnia, by łykać pokornie wszystko co robiła władza. Ludzie upominali się o godność, burzyli przeciw podwyżkom i braku towarów, a teraz widać tylko bezwolne potakiwania i powtarzanie wyjaśnień podwyżek, które przekazują media.
Dlatego nie oburzam się na podwyżki. Chojniak władzy siłą nie objął, podobnie radni samozwańczo w radzie nie zasiedli. Dopóki nie zrozumiecie, że wybory nie oznaczają stawiania krzyżyka przy kimkolwiek, dopóty będzie ponosić tego konsekwencje, bo wiecie prezydent Chojniak z taką wysokością diety spokojnie zapłaci rachunki i zbywać mu nie będzie. Radni prezydenccy i opozycyjni poza pensją mają ekstra dodatek w postaci diet, więc też im ciężko nie będzie, za to wy będziecie zastanawiać się z czego rezygnować i siedzieć przy świeczkach. Także gratulacje drogi suwerenie!

302


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)27.09.2022 08:42

ludziska pamiętajmy o tym przy najbliższych wyborach! wtedy wszyscy tam o to siedzący zaczną nas kłamać w żywe oczy co to oni nie zrobią, zaczną wrzucać pełno kłamliwych i dennych ulotek do skrzynek pocztowych i obiecywać. a jedyne z czym kojarzy mi się kadencja tej rady to tylko podwyżki i robią to bez zawahania, nawet ręka im nie drgnie przed jej podniesieniem.

170


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat