- Chcemy wszystkim uświadomić, że życie zwierzęcia na łańcuchu jest tak naprawdę jego cierpieniem. Podczas happeningu można przywiązać się do symbolicznej budy i na własnej skórze poczuć, jak wygląda życie psa na uwięzi. Wystawione będą również prace plastyczne, a autorzy nadesłanych dzieł zostaną nagrodzeni. W ramach happeningu będą także prowadzone imprezy towarzyszące – mówi Grażyna Fałek, prezes Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, oddział w Piotrkowie Trybunalskim.
Przypomnijmy. Zapis w ustawie o ochronie zwierząt mówi, że nie wolno trzymać zwierząt na łańcuchu. Jeśli jest to konieczne, należy przygotować łańcuch odpowiedniej długości i nie trzymać w ten sposób zwierzęcia dłużej, niż kilka godzin.
- Akcja prowadzona jest od wielu lat, widzimy zmianę w podejściu ludzi do trzymania psów na uwięzi. Mimo to, wiele osób nadal ignoruje zapis ustawy i trzyma zwierzęta na bardzo krótkim łańcuchu. Staramy się, aby dotarło to do wszystkich. Przecież istnieją inne sposoby trzymania zwierząt stróżujących, niż łańcuch – dodaje Grażyna Fałek.