Prezydent omówił punkt po punkcie, a rozpoczął od największej i najdroższej inwestycji w historii piotrkowskiego samorządu. Krzysztof Chojniak przypomniał, że projekt ten to nie tylko sama oczyszczalnia, ale również ujęcia wody, nowe odcinki sieci kanalizacji sanitarnej, nowe nitki wodociągów, a przede wszystkim poprawa jakości wody. Dzięki realizacji tej inwestycji kolejnych 1500 osób uzyska dostęp do kanalizacji sanitarnej.
Drugim punktem prezydenckiego programu było budownictwo mieszkaniowe. Bloki przy Modrzewskiego wybudowane przez TBS, 10 lokali tymczasowych i 10 socjalnych przy ul. Przemysłowej, kolejne 24 mieszkania socjalne przy Przemysłowej i 12 mieszkań komunalnych przy Pereca to rezultat działań samorządu obecnej kadencji w tej dziedzinie.
Jednym z priorytetów, jakie prezydent wyznaczył do realizacji na lata 2007-2010, były również remonty ulic. Tutaj prezydent ograniczył się do wymienia tych najważniejszych zmodernizowanych odcinków, a wśród nich znalazły się zakończona w tej kadencji przebudowa ul. Sulejowskiej, modernizacja ul. Słowackiego od Al. Armii Krajowej do ul. Owocowej, przebudowa ul. Jerozolimskiej, rozbudowa Łódzkiej oraz przebudowa Armii Krajowej od Al. Sikorskiego do Wojska Polskiego.
- Niebawem rozpoczniemy modernizację ulicy Zamkowej. Zmodernizowaliśmy też ulicę Dąbrowskiego i Słowackiego, choć te dwie inwestycje udało się zrealizować w ramach Traktu Wielu Kultur - przypomniał prezydent. W trakcie realizacji jest poza tym ul. Karolinowska i Rolnicza, a w planach przebudowa Dmowskiego na odcinku od Sygietyńskiego do ul. Energetyków. Łączna długość wybudowanych i zmodernizowanych dróg to 40 kilometrów.
Punkt czwarty prezydenckich priorytetów to "Piotrków Trybunalski miastem przyjaznym i bezpiecznym". Jako najważniejsze inwestycje w ramach tego zadania Krzysztof Chojniak wymienił m.in. modernizację stadionu przy ul. Żwirki, budowę lodowiska w parku im. J. Poniatowskiego, budowę hali sportowej przy ul. Sienkiewicza, a także budowę ścieżek rowerowych i placów zabaw. W ramach przyjaznego i bezpiecznego Piotrkowa władze miasta planują również zagospodarowanie terenu wokół zbiornika Bugaj.
Oświata to kolejny priorytet. Na doposażenie szkół w nowoczesne pomoce dydaktyczne samorząd wydał 1 mln zł. Poza tym m.in. gruntownie wyremontował Szkołę Podstawową nr 8 przy Sienkiewicza.
Podczas wczorajszej konferencji prezydent podkreślił, że nasze miasto jest dobrym miejscem dla inwestycji, a dowodem na to ma być pozyskanie terenów przy ul. Broniewskiego pod budownictwo wielorodzinne, a także wprowadzenie form sprzedaży i udostępnienie terenów na Podzamczu.
Krzysztof Chojniak i jego ekipa zasadzili w Piotrkowie tysiąc drzew i 18 tysięcy krzewów, zaktywizowali także przestrzeń w parku Poniatowskiego poprzez budowę placu zabaw i lodowiska, a wszystko to w ramach poprawy estetyki miasta.
Niestety cieniem na planach samorządu kładzie się projekt budowy nowej biblioteki. Projekt leży w szufladzie, a miasto nadal czeka na ogłoszenie konkursu, w ramach którego pozyskalibyśmy dofinansowanie na ten cel. Jedno jest pewne - w tej kadencji nowego gmachu biblioteki nie będzie.
Dwa ostatnie punkty programu "Nasze Miasto - nasza przyszłość" to utworzenie Europejskich Scen Teatru Jaracza w Województwie Łódzkim (w Piotrkowie mamy wreszcie teatr, co z pewnością podniosło atrakcyjność kulturalną Piotrkowa) oraz Trakt Wielu Kultur, w ramach którego wyremontowano już wieżę ciśnień, przebudowano ul. Słowackiego i Dąbrowskiego, a w trakcie realizacji jest remont synagogi.
Niewątpliwym sukcesem samorządu jest z pewnością pozyskanie ponad 217 mln zł na dofinansowanie piotrkowskich inwestycji.
AS