Advertisement
artykuł sponsorowany

Przewlekłe zapalenie zatok

Środa, 07 grudnia 2022
Katar… podobno leczony trwa tydzień, a nieleczony tylko 7 dni. Nie istnieją cudowne środki, które jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyleczą nas w jednym momencie z nieżytu nosa. Co jednak w sytuacji, kiedy katar powraca zbyt często lub przedłuża się w nieskończoność?

Objawy przewlekłego zapalenia zatok

 

Przewlekły nieżyt nosa to długotrwały stan chorobowy. Stwierdza się go, gdy objawy choroby utrzymują co powyżej 12 tygodni. Objawami, które mogą sugerować to właśnie schorzenie mogą być:

  • śluzowy lub ropno-śluzowy wyciek z nosa;
  • ograniczenie drożności nosa;
  • osłabienie węchu;
  • oddychanie przez usta.

 

W niektórych przypadkach pojawić się może cuchnący zanikowy nieżyt nosa. Charakteryzuje się on ropną wydzieliną, pękającymi strupami na błonie śluzowej nosa, a także nieprzyjemnym zapachem pochodzącym z zatok.

 

Początkowo objawy mogą być mało uciążliwe i nie będą wpływały na codzienne funkcjonowanie chorego. Niestety z czasem objawy te będą się nasilały i będą znacząco wpływać na komfort życia pacjenta.

 

Przewlekłe zapalenie zatok może wynikać zarówno z zakażeń bakteriami, alergią, a także przyjmowaniem niektórych leków. 

 

Bakteryjne zapalenie zatok

 

Przebiegu tej choroby najczęściej zauważa się stan zapalny wraz z towarzyszącą mu wysoką temperaturą, a także występuje uszkodzenie śluzówki nosa. Im częstsze infekcje wywołane bakteriami, tym trudniej jest je wyleczyć. Dzieje się tak ze względu na niekontrolowane namnażanie się rozmaitych bakterii.

 

Alergie

 

Alergie same w sobie powodują długotrwały nieżyt nosa. Alergenami, które mogą wywoływać wodnisty, alergiczny katar są:

  • grzyby;
  • pyłki roślin;
  • sierść zwierząt;
  • kurz.

Alergeny wywołują nieprawidłową reakcję układu odpornościowego, która w odpowiedzi na kontakt włącza nadmierne reakcje obronne organizmu. Szczególną sytuacją jest uczulenie na kurz, sierść zwierząt oraz roztocza, gdyż sezon na te alergeny praktycznie nie kończy się. Chory przez cały rok może więc odczuwać dolegliwości powodujące dyskomfort.

 

Działania niepożądane innych leków

 

Przewlekły nieżyt nosa mogą wywoływać także niektóre preparaty, jak na przykład leki psychotropowe, leki na nadciśnienie tętnicze, środki pobudzające współczulny układ nerwowy, rozerpiny, hormony oraz środki antykoncepcyjne.

 

Za przewlekły nieżyt nosa odpowiadać może także wada w budowie anatomicznej nosa - jak na przykład skrzywienie jego przegrody.

 

Leczenie przewlekłego nieżytu nosa

 

By złagodzić się objawy przewlekłego nieżytu nosa, warto stosować środki zawierające erdosteinę (np. Erdomed).

 

Jeśli potrzebujesz kropli do nosa bądź leków w tabletkach na przewlekłe zapalenie zatok, powinieneś skontaktować się z laryngologiem. Możesz także skorzystać z serwisu medycznego Receptomat.pl, gdzie samodzielnie zamówisz wszelkie niezbędne leki. Za opłatą w ciągu kilku minut otrzymasz kod recepty wysłany na twój numer telefonu, a receptę zrealizujesz w dowolnej najbliższej aptece. Zaostrzenie przewlekłego zapalenia zatok może powodować bardzo uciążliwe objawy: wystąpić może gorączka czy nadmierna ropna wydzielina z nosa. Wówczas możesz poprosić także o zwolnienie online by poprawić stan swojego zdrowia. 

 

Pamiętaj przewlekłe stany zapalne w tym także przewlekły stan zapalny zatok może prowadzić do wielu groźnych powikłań - nie warto zatem lekceważyć długotrwale utrzymujących się objawów.


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat