- To ważny, ale stosunkowo mało znany program, bo pomoc trafia bezpośrednio do najbiedniejszych – mówił wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk na konferencji prasowej poświęconej programowi.
Program wspiera najbardziej potrzebujące osoby i rodziny w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej.
Warunkiem przyznania wsparcia jest trudna sytuacja i niskie dochody, co z kolei powoduje brak możliwości zapewnienia sobie odpowiedniego wyżywienia.
Progi dochodów to:
- 1268 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej,
- 1028 zł w przypadku osoby w rodzinie.
Osoby do otrzymania pomocy żywnościowej są kwalifikowane przez:
- ośrodki pomocy społecznej,
- organizacje partnerskie (wyłącznie osoby bezdomne).
- Najbardziej potrzebujący powinni zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania ośrodka pomocy społecznej. Kiedy zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają rocznie – w kilku transzach – ok. 50 kg żywności, z której łatwo przygotować pożywne posiłki. To makarony, ryż, sery, powidła, szynka konserwowa, drobiowa, powidła, etc.- czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa ma trwać do 2020 r. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.