Po proponowanej zmianie przepisów liczba odebranych praw może urosnąć o 40 tys.

PAPKraj Czwartek, 06 lutego 202026
Ministerstwo Infrastruktury proponuje m.in. odbieranie prawa jazdy kierowcom, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym. Według niektórych szacunków liczba zatrzymanych praw jazdy może w przyszłym roku wzrosnąć nawet o 40 tys.
Po proponowanej zmianie przepisów liczba odebranych praw może urosnąć o 40 tys.

W ubiegłym tygodniu resort infrastruktury opublikował projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowela wprowadza m.in. rozwiązania dotyczące pierwszeństwa pieszych na pasach, ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz możliwość utraty prawa jazdy przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h również poza terenem zabudowanym na wszystkich kategoriach dróg.

 

Zmiana ma umożliwić zatrzymywanie prawa jazdy również w razie przekroczenia dopuszczalnej prędkości określonej ustawą lub znakiem drogowym także poza obszarem zabudowanym. Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji (OSR) załączonej do projektu, wprowadzenie tej zmiany może spowodować zwiększenie liczby wydawanych przez starostów decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nawet o około 40 tys. rocznie. Niewykluczone, że w niektórych powiatach do realizacji zadań związanych z odbieraniem praw jazdy trzeba będzie zatrudnić dodatkowych pracowników.

 

Zwiększenia liczby zatrzymywanych praw jazdy po zmianie przepisów spodziewa się również podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Jak podał, w roku 2018 policjanci za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym zatrzymali 24,4 tys. praw jazdy. W roku 2019 natomiast 41,5 tys., a od początku 2020 roku 3,5 tys.

 

- Trzeba przenieść ten przepis również poza teren zabudowany, to konieczny kierunek zmian. Kierunek, który wyznaczają sami kierowcy. Prawo musi reagować na to, jak zachowują się uczestnicy ruchu drogowego - powiedział PAP podinsp. Radosław Kobryś.

 

Projekt zakłada również obniżenie prędkości pojazdów w godzinach nocnych na obszarze zabudowanym. Zgodnie z proponowaną zmianą dopuszczalna prędkość pojazdu albo zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 50 km/h bez względu na porę. Teraz w godzinach 23-5 jest to 60 km/h.

 

"Prawdopodobnie byliśmy jedynym krajem w Unii Europejskiej, który stosował taki podział. Zmiana spowoduje, że nie będzie niedomówień co do tego, czy wybiła już godz. 23, czy jeszcze nie. Pamiętajmy, że czasami te 10 km/h mniej może pomóc uniknąć niebezpiecznego zdarzenia drogowego" - ocenił Kobryś.

 

Proponowane przepisy zakładają też, że kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, będzie zobowiązany również do zmniejszenia prędkości tak, "aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego". Zmieniony przepis zobowiązuje kierowcę także do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

 

Jak zaznaczył podinsp. Kobryś, po wprowadzeniu zmian zmniejszenie prędkości przed przejściem obowiązywałoby na mocy ustawy, a nie tylko rozporządzenia.

 

MI zaproponowało też rozszerzenie obowiązku zachowania przez pieszego szczególnej ostrożności nie tylko podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, ale również podczas wchodzenia na jezdnię lub torowisko.

 

 

 

 

Marcin Chomiuk/PAP


Zainteresował temat?

1

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MrE ~MrE (Gość)06.02.2020 19:48

Widzę że tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o fakt zatrzymywania prawo jazdy. Rezultat tego będzie taki że bandyci w mundurach i w majestacie prawa znów będą polować. Znając życie będą stali w godzinach nocnych na autostradach i ekspresówkach. Chory kraj ehhhh

24


gość ~gość (Gość)06.02.2020 13:22

Wszelkie tendencje zwracające uwagę i zmierzające do poprawy są dobre (bez względu na to jaką partia je wprowadza).
PS
A teraz czekam na komentarze narzekających pseudointeligentów (czytaj matołków).

36


daniel ~daniel (Gość)06.02.2020 16:01

``do "durny naród"
ale co przeszkadza to, że chcą chronić normalnych ludzi i karać debilów co przekraczają prędkość gdzie tylko widzą kawałek prostej ?

44


gość ~gość (Gość)06.02.2020 15:47

Jestem tak bardzo "za" że nawet "przeciw". To w końcu kto będzie miał pierwszeństwo bo zaczyna się powoli robić jakiś straszny mętlik. Każdy ma zachować szczególną ostrożność a w razie wypadku winny będzie wiadomo kto. Więc poco ten cały cyrk z tą "szczególną" ostożnością?

50


gość ~gość (Gość)06.02.2020 14:56

Jestem za powinni odbierać nawet po przekroczeniu o 10 km/h

19


durny naród ~durny naród (Gość)06.02.2020 14:17

Po co to skamlenie ? jak wybraliście tak bedziecie mieli !
Przypomionam,pis w powiecie piotrkowskim uzyskał 65% poparcia!!!!

93


wyborca ~wyborca (Gość)06.02.2020 13:51

Chory kraj chory rząd a raczej pazerny na kasę . Pytam dlaczego kierowca ma być karany potrójnie za to samo i wątpię by to było zgodne z konstytucją . Przekroczył prędkość to mandat ale nie punkty karne a do tego nielegalne zatrzymywanie praw jazdy w przypadku gdy rozbieżności w prędkości są znikome a wiadomo ,że policyjne radary jak i te na drodze ustawione to złom zawyżają pomiary Ostatnio polsat pokazywał przypadek gdzie auto ma fabryczny ogranicznik prędkości a mimo to policja zabrała prawko bo im wyszło przekroczenie. Policja działa w tym kraju tak samo jak i sądy czy inne instytucje obywatel pada ich ofiarą choć nic złego nie zrobił

44


kierowca 60+ ~kierowca 60+ (Gość)06.02.2020 13:05

Krótka piłka, Czy ten przepis będzie dotyczył również pojazdów prezydenckich, rządowych, A Macierewicza, wszelkiej maści obywateli z jakimś tam immunitetem, czy tylko zwykłych szaraków za kierownicą?

122


gość ~gość (Gość)06.02.2020 12:32

Ciekawe czy kolumy rządowe też będą zatrzymywać i zabierać kierowcy prawo jazdy

121


gość ~gość (Gość)06.02.2020 12:31

ok a urzędnicy na swuj koszt nieh jeżdżą i płacą

31


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat