By zakupione mieszkanie okazało się trafioną inwestycją, przed zakupem powinniśmy zweryfikować jego stan prawny. W pierwszej kolejności należy sprawdzić do kogo mieszkanie należy, kto jest jego prawnym właścicielem. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zakupu nieruchomości od osoby, która nie posiada żadnych praw do tego, aby ją sprzedać (gdyż jest np. najemcą, a nie właścicielem). Informacje te zweryfikujemy dokładnie sprawdzając księgę wieczystą nieruchomości. O tym, jak czytać i rozumieć przedstawione w niej zapisy, przeczytamy w serwisie Ksiegi-wieczyste.org. Czego jeszcze dowiemy się przeglądając księgę wieczystą nieruchomości? M.in. tego, czy mieszkanie jest obciążone hipoteką. Przed sfinalizowaniem zakupu, wpisy informujące o obciążeniu hipotecznym powinny zostać wykreślone.
To nie wszystko! Równie istotne jest upewnienie się, że do mieszkania nie posiada praw nikt poza jego właścicielem. Poprośmy go zatem zaświadczenie (aktualne w dniu podpisania umowy!), że nikt nie jest w nim zameldowany oraz oświadczenie, że mieszkanie nie jest obciążone prawami osób trzecich. To ostatnie uchroni nas m.in. przed konsekwencjami tzw. prawa dożywocia. Jeśli okaże się, że w mieszkaniu przebywa osoba związana ze sprzedającym umową dożywocia (a więc posiadająca prawo do dożywotniego mieszkania we wskazanej nieruchomości), będziemy mogli żądać od właściciela odszkodowania.
Jeżeli sprzedający jest przedsiębiorcą, poprośmy go także o zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkami oraz z ZUSu o niezaleganiu z opłatami składek na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu nie zostaniemy obciążeni ewentualnym zadłużeniem przedsiębiorcy, którego działalność mogła być zarejestrowana pod adresem nieruchomości, którą zamierzamy nabyć.
Kolejnymi dokumentami, o które powinniśmy poprosić właściciela mieszkania, są zaświadczenia od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z czynszem oraz od dostawców mediów o niezaleganiu opłatami za zużyty prąd, gaz itd. Może się bowiem zdarzyć, że wskutek naliczonych zaległości, nie z własnej winy pozbawieni zostaniemy dostępu do mediów bądź obarczeni karą za opóźnienia w płatnościach. I choć zwykle sytuacje te są możliwe do wyjaśnienia, znacznie lepiej uniknąć ich prosząc o wymienione wyżej zaświadczenia.
Dokładne sprawdzenie stanu prawnego mieszkania i uzyskanie wszystkich stosownych dokumentów, to niezbędne kroki, jakie powinniśmy powziąć nim podpiszemy umowę sprzedaży. Przykładając do nich należytą wagę, minimalizujemy ryzyko, że padniemy ofiarą oszustwa, jednocześnie redukujemy stres związany z zakupem mieszkania.