Piotrkowianka przeszła do historii medycyny

Poniedziałek, 04 października 20214
Jednoczesne przeszczepienie wątroby i trzustki – to pionierski przeszczep, który przeszła młoda piotrkowianka chora na mukowiscydozę. Zabieg wykonano w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pixabay - zdjęcie ilustracyjne Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Operacja odbyła się 30 września i trwała 10 godzin. Pacjentką była 21-letnia kobieta, u której w wyniku choroby na mukowiscydozę doszło do marskości wątroby i niewydolności trzustki. Przeszczep zakończył się sukcesem: obydwa narządy podjęły funkcję zaraz po przeszczepieniu.

To wielkie dokonanie polskich specjalistów, ponieważ takie transplantacje są niezwykłą rzadkością. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, przed naszymi medykami wykonało go zaledwie kilka ośrodków, m.in. w Wielkiej Brytanii, USA i Hiszpanii.


- Ogromnie dziękuję za niewyobrażanie duże wsparcie, jakie od was wszystkich otrzymałam. Czuję się dobrze, zaczynam już powoli wstawać z łóżka, a ból jest do zniesienia – napisała na swoim facebookowym profilu piotrkowianka, która – jak sama o sobie pisze – przeszła do medycznej historii.


Przyczyną mukowiscydozy są dziedziczone mutacje genów. Ta choroba rozwija się najczęściej u dzieci, jeszcze przed okresem dojrzewania i zaburza pracę wielu narządów.

Mukowiscydoza jest śmiertelną chorobą, na którą kiedyś umierały już małe dzieci. Obecnie - ze względu na postępy w medycynie – większość pacjentów z tą chorobą osiąga dorosłość.


Piotrkowiance życzymy dużo zdrowia oraz siły w dalszej walce z chorobą.

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

natemat ~natemat (Gość)06.10.2021 07:52

Określenie, że piotrkowianka przejdzie do historiii... hmmm... nieco dwuznaczne. A swoją drogą zdrowia jej życzę. Szkoda tylko, że do historii medycyny nie przejdzie piotrkowski szpital.

10


go?ć_czytelnik ~go?ć_czytelnik (Gość)05.10.2021 12:45

A nie łatwiej byłoby zrefundować leki które jako jedyne leczą tą chorobę? Ci ludzie żyli by normalnie i nie potrzebowali by przeszczepów. Jedną bariera przed tym jest cena leku... Który w 90% państw Unii jest refundowany oprócz Polski

10


Twojstsryalejary ~Twojstsryalejary (Gość)04.10.2021 18:49

Do historii medycyny to przeszli lekarze, ktorzy ją operowali.

150


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat