Ale niestety w porównaniu z 2008 rokiem suma ta wzrosła z 58,8 mln zł do 61,93 mln. Jak kształtowały się wpływy do budżetu miasta z tytułu tzw. “kapslowego” i na co zostały one przeznaczone?
W Piotrkowie stale rośnie liczba miejsc, gdzie można się napić lub kupić alkohol. Podczas gdy w 2008 roku było to 158 sklepów i 76 punktów gastronomicznych, rok 2010 przynosi liczbę 163 sklepów 85 punktów gastronomicznych. I choć tych ostatnich coraz więcej, chętniej pijemy w domu.
W 2010 roku miasto wydało 371 zezwoleń na sprzedaż alkoholu w przeznaczonych do tego punktach. W roku 2009 było takich zezwoleń 347, natomiast rok wcześniej 348.
I choć liczba przepitych przez piotrkowian pieniędzy przeraża, to jest jeden plus tej sytuacji. Im więcej wypitego alkoholu, tym większe wpływy do budżetu z tytułu tzw. kapslowego. Na przestrzeni lat 2008 – 2010 do budżetu miasta z tytułu korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wpłynęło 4.044.293, 76 zł.
Jak środki te zostały zagospodarowane? - Jeżeli chodzi o przeznaczenie wpływów do budżetu miasta pochodzących z korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, to ściśle określa to Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku. Artykuł 18 stanowi, że dochody z opłat za wydane zezwolenia wykorzystywane będą na realizację gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnych programów przeciwdziałania narkomanii. Nie mogą one być przeznaczone na inne cele. Programy te corocznie przyjmowane są odpowiednimi uchwałami Rady Miasta. Określają zadania i wysokość środków oraz podmioty je realizujące. W przypadku Piotrkowa programy realizowane są przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - podaje Jarosław Bąkowicz, podinspektor ds. mediów z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.
Na co dokładnie przeznaczono te pieniądze, tego niestety nie udało nam się dowiedzieć w Urzędzie Misata. Jak podaje Jarosław Bąkowicz, prezydent miasta do końca marca ma czas, aby przedłożyć Radzie Miasta sprawozdanie z realizacji “Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”. - Do Urzędu spływają jeszcze dane z jednostek, które dysponowały środkami z “Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych”. W związku z powyższym kwoty, jakie znamy na dziś (22 lutego) mogą jeszcze ulec zmianie. Nie chcemy wprowadzać w błąd opinii publicznej - podaje Jarosław Bąkowicz.
Obiecujemy, że w marcu podamy te informację.
Magdalena Waga