Piotrkowianie! Będziecie płacić za deszcz

Tydzień Trybunalski Czwartek, 29 września 201189
To nie okrutny żart. Miasto zamierza wprowadzić opłaty za zbiorowe odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej. Kto i ile zapłaci?
fot. archiwum fot. archiwum "TT"

Sprawa wypłynęła, jak woda ze studzienki, podczas jednej z komisji problemowych Rady Miasta. Pomysł obciążenia mieszkańców kolejną (i to niemałą) opłatą okazał się zaskoczeniem nawet dla samych radnych.

 

Ci mieli zaopiniować projekt uchwały, zgodnie z którym działalność spółki Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja w Piotrkowie zostałaby poszerzona o “naliczanie i pobieranie opłat z tytułu odprowadzania wód opadowych i roztopowych do kanalizacji deszczowej”. Drugi z projektów dotyczyć miał “uchwalenia cen i stawek opłat za zbiorowe odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych” (te miałyby obowiązywać już od października). - Sprawa dotyczy możliwości przekazania sieci kanalizacji deszczowej w dzierżawę Piotrkowskim Wodociągom i Kanalizacji. Od dłuższego czasu da się zaobserwować problem związany z odprowadzaniem wód opadowych z różnych terenów miasta. Ten problem będzie narastać, ponieważ w wielu przypadkach tereny zielone na osiedlach mieszkaniowych są przekształcane w parkingi. Parkingi są utwardzane. Na gruntach dotychczas rolniczych jak grzyby po deszczu wyrastają domy. Obejścia domów są utwardzane materiałami, które oczywiście nie przepuszczają wody. To wszystko oznacza, że coraz więcej wody odprowadzanej jest do kanalizacji. Dlatego właśnie kanalizacja deszczowa nie może być kwiatkiem do kożucha, jak do tej pory - wyjaśniał zaskoczonym radnym wiceprezydent miasta Adam Karzewnik.

(…)

W pierwszej kolejności opłatami za odprowadzanie deszczówki ma zostać obciążony Miejski Zakład Dróg i Komunikacji w Piotrkowie, jako zarządca największej powierzchni utwardzonych terenów w mieście; dalej pozostałe instytucje miejskie, a potem... my - mieszkańcy.

Po pierwszym szoku pojawiły się dziesiątki pytań. Kto będzie płacić? Ile? Od kiedy? Skąd miasto będzie wiedziało, ile deszczu spadło na naszą posesję? Innymi słowy, w jakim stopniu nowe opłaty lokalne dotkną budżet przeciętnego mieszkańca?

(...)

Opłata za metr sześcienny odprowadzanej deszczówki ma wynieść 3,35 zł. Ilość opadów, jaka rocznie spadnie na Piotrków, będzie wyliczać nam Instytut Meteorologii (w latach 1998 - 2007 średnie opady wyniosły ok. 0,6 metra sześciennego deszczu na metr kwadratowy powierzchni). - 1 mm opadów równa się 1 litrowi na metr kw. powierzchni. W związku z tym ilość milimetrów opadów razy metr kw. powierzchni określi ilość litrów wody. Na tej podstawie można obliczyć, ile litrów wody spadło na określoną powierzchnię. Taki sposób wyliczenia stawki opłat jest najbezpieczniejszy. Zwracam uwagę, że przy obliczaniu powierzchni bierze się pod uwagę rzut dachu, a nie powierzchnię dachu - mówił Karzewnik.

zdjęcia: M. Waga

(...)

- Temat jest trudny i prawnie, i społecznie. Czy - przygotowując się do tej uchwały - robiliście symulację, jaką np. powierzchnią dachu dysponują bloki spółdzielni mieszkaniowej Karusia czy Słowackiego? Czy wiadomo, ile będą płacić mieszkańcy? Co z powierzchnią wokół budynku? Spore tereny wokół bloków są utwardzone - jak to się będzie miało do wyliczeń opłat? Mówimy wbrew pozorom o dość dużych pieniądzach i poważnym problemie społecznym - mówił Bronisław Brylski.

 

Projekt został zdjęty z obrad komisji, jak również środowej sesji Rady Miasta. Dlaczego? - Na komisjach były zgłaszane uwagi, dlatego jeszcze raz będziemy analizować tę sprawę - powiedział wiceprezydent Karzewnik.

 

Możemy mieć jednak pewność, że sprawa wkrótce ponownie “wypłynie”, być może już podczas październikowej sesji.

 

Aleksandra Stańczyk

więcej na ten temat w najnowszym (39) numerze "Tygodnia Trybunalskiego"

TUTAJ możesz kupić elektorniczną wersję "TT"

POLECAMY

ankieta Ankieta

Czy opłaty za deszcz to dobra propozycja?


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (89)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

maddox ~maddox (Gość)29.09.2011 15:19

"Piotr" napisał(a):
Piotrkowowi potrzebny jest przemysł nie miraże giga parków rozrywki ale przemysł który zatrudni ludzi, który ściągnie ludzi do miasta, którzy zapłacą tutaj podatki te zwykłe: PIT i od nieruchomości.
Trzeba wziąć przykład za Radomska przygotować teren pod inwestycje przynajmniej 50 hektarów wykupiony przez miasto bo zaznaczona plama na mapie miasta z opisem , że to tereny inwestycyjne obejmująca działki należące do kilkudziesięciu właścicieli to żadna oferta! a takie miejsca jeszcze są np między Gierkówką a Piomą, dodatkowa wartość, że widoczne z trasy. I z tym dopiero szukać inwestora - przemysłowego.


Popieram, od dawna o tym mówię że konsolidacja terenów to podstawa przy zdobywaniu inwestorów.

00


Bleki Blekiranga29.09.2011 14:42

haha u nas płacimy za deszcz bo jesteśmy z deszczowego kraju, a jak lecimy do Egiptu to płacimy za słońce... może będziemy organizować wycieczki dla obcokrajowców żeby mogli u nas podziwiać opady deszczu czy śniegu XD

00


Anna Bulwers ~Anna Bulwers (Gość)29.09.2011 14:10

"Piotr" napisał(a):
A na razie to proponuję wprowadzić opłatę od emisji gazów cieplarnianych, każdy kto siedzi w urzędzie i nic z sensem nie robi, powinien wnosić opłatę od zepsutego powietrza, bo widać, że co niektórym na mózg pada.


Wow! Czyżbyś miał na myśli pierdziny (te gazy cieplarniane)?

00


Piotr Piotrranga29.09.2011 14:02

Piotrków miał ok 83000 mieszkańców. Obecnie ma ok 77000, Dla Chojniaka jest to najwyraźniej za dużo, bo wprowadzanie nowych podatków spowoduje jedynie spadek liczby ludności tym samym spadek podatków płaconych do kasy miasta i obniżenie budżetu.
Piotrkowowi potrzebny jest przemysł nie miraże giga parków rozrywki ale przemysł który zatrudni ludzi, który ściągnie ludzi do miasta, którzy zapłacą tutaj podatki te zwykłe: PIT i od nieruchomości.
Trzeba wziąć przykład za Radomska przygotować teren pod inwestycje przynajmniej 50 hektarów wykupiony przez miasto bo zaznaczona plama na mapie miasta z opisem , że to tereny inwestycyjne obejmująca działki należące do kilkudziesięciu właścicieli to żadna oferta! a takie miejsca jeszcze są np między Gierkówką a Piomą, dodatkowa wartość, że widoczne z trasy. I z tym dopiero szukać inwestora - przemysłowego.
A na razie to proponuję wprowadzić opłatę od emisji gazów cieplarnianych, każdy kto siedzi w urzędzie i nic z sensem nie robi powinien wnosić opłatę od zepsutego powietrza, bo widać, że co niektórym na mózg pada.

00


Piotrkowianin Piotrkowianinranga29.09.2011 13:51

"dj" napisał(a):
Pan Maćkowiak miał rację mówiąc o niegospodarności Chojniaka i jego świty to się teraz sprawdza

Błąd. To się sprawdzało już w poprzedniej kadencji - vide popękany po pół roku od położenia asfalt na ul. Zamiejskiej, czy dywanik asfaltowy na odcinku ul. Kasztanowej od ul. Energetyków do Parku Belzackiego, gdzie nikt nie mieszka, a są tam jedynie ogródki działkowe. Notabene ta nawierzchnia też popękała, mimo, że ruch tam jest prawie żaden, a pojazdów ciężkich zero.
Niestety, ciemny piotrkowski lud dał sobie zamydlić oczy tonami asfaltu wylewanego w pośpiechu przed wyborami na piotrkowskie ulice.

00


polo ~polo (Gość)29.09.2011 13:43

Trzeba się zorganizować,przyjść na sesję i rozgonić to dziadostwo.-KIEDY REFERENDUM!!!

00


piotrk ~piotrk (Gość)29.09.2011 13:41

Karzewnik jak ma tak dużo forsy to niech sam płaci ,a my zwykli ludzie nie mamy zamiaru tego robić.Co mało im pieniędzy ? chyba mało to trzeba wprowadzić jakąś głupotę.niech wprowadzą podatek od srania to były by pieniądze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11111

00


pwik ~pwik (Gość)29.09.2011 13:40

To nie koniec kochani RADNI, za chwilę usłyszycie podwyżki cen ciepła złożone w URE przez MZGK.Kto zainteresuje się podwyżkami płac sięgającymi 600zł+pochodne(premia,stażowe)przy średnim wynagrodzeniu ok 5tyś/zł miesięcznie,zarząd 15-17tys/miesięcznie,a miał dbać o zyski dla udziałowców z wodociągów-już zapomniał.

00


lukch ~lukch (Gość)29.09.2011 13:30

Od oddychania! Główszczyznę! Debile.

00


dj ~dj (Gość)29.09.2011 13:30

A może Pan Prezydent zatrudni jeszcze więcej doradców i darmozjadów bo na razie jest ich jeszcze za mało. I wtedy wymyślą jeszcze jakiś ciekawy podatek.
Pan Maćkowiak miał rację mówiąc o niegospodarności Chojniaka i jego świty to się teraz sprawdza najpierw podwyżka wody o 8%, samochód służbowy za ponad 90 000 zł, a teraz podatek od deszczu.
Niech podatek deszczowy zapłacą Ci którzy głosowali na Krzysia i Marianka ja na nich nie głosowałem więc nie płacę.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat