Piotrków: Lewica broni szkoły

Dziennik Łódzki Wtorek, 27 stycznia 200915
W sprawie uchwały, która zatrzęsła środowiskiem szkolnym i podzieliła radę miasta, piotrkowska lewica zwołuje na jutro konferencję. Chce pokazać, że wprowadzoną pod ubiegłotygodniowe obrady uchwałą, władze miasta zmierzają do zablokowania rozwoju Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
www.dziennik.lodz.plwww.dziennik.lodz.pl

Radni, którzy podnieśli rękę przeciwko sprzedaży budynku, gdzie miały być nowoczesne pracownie dla młodzieży, nie mają wątpliwości, że uchwała celowo została wprowadzona w ostatniej chwili. Ich zdaniem, miało to uniemożliwić protesty ze strony nauczycieli i rodziców uczniów.
Bronisław Brylski, piotrkowski radny, zapowiada, że grupa radnych przygotowuje się do zaskarżenia uchwały do służb wojewody. - Wskażemy nie tylko jej mankamenty prawne, ale też i wyjątkowo szkodliwy aspekt społeczny - mówi Brylski.


FMG Pioma w Piotrkowie od dłuższego czasu się nie wiedzie, podobnie jak szkole, która wyrosła w oparciu o potencjał zakładu. Marzenia o kilkunastu nowych pracowniach, w których młodzież miałaby możliwość nauki na nowoczesnym sprzęcie, legły w gruzach. Samorząd Piotrkowa zdecydował, że zamiast przekazać ZSP nr 2 budynek przy ul. Dmowskiego i przystosować go do potrzeb edukacyjnych, wystawi go na sprzedaż. O podjęciu uchwały w tej sprawie zaważył zaledwie jeden głos. - Sprzedać, coś zniszczyć można szybko i łatwo, i tak się stało w tym wypadku - komentuje piotrkowski radny Tomasz Sokalski. - Przekazanie szkole tych budynków, które stanowiłyby integralną część kompleksu, było dla tej szkoły szansą. Na rozwój, na bogatszą ofertę edukacyjną.
Związany od 30 lat ze szkołą, jej wieloletni dyrektor Ryszard Mazerant nie kryje rozżalenia.
- Na przystosowanie budynku uzbieraliśmy 300 tys. zł wkładu własnego, nauczyciele zadeklarowali pracę fizyczną, duże nadzieje z przekazaniem budynku wiązali też rodzice, uczniowie. Liczyliśmy, że szkołę z dużymi tradycjami uda nam się w końcu wprowadzić w XXI wiek, że młodzież będzie miała przestronne pracownie. Wszyscy dostaliśmy policzek... - mówi Ryszard Mazerant.


Wyjaśnienie decyzji o sprzedaży, jaką podjął prezydent Krzysztof Chojniak, a 12 radnych ją zatwierdziło, przekazuje rzecznik Marta Skórka. - Wniosek złożony przez dyrektora został poddany dogłębnej analizie pod kątem finansowym, warunków lokalowych oraz bezpieczeństwa - mówi rzecznik prezydenta. - Aby budynek mógł być wykorzystywany na cele dydaktyczne i był bezpieczny dla uczniów, konieczne jest wykonanie szeregu prac budowlanych. Koszty modernizacji i przystosowania mogą sięgnąć 3 mln zł. Słysząc takie argumenty dyrektor rozkłada ręce... - Cztery miesiące temu mówiło się o kosztach w wysokości 570 tys. zł - podkreśla. - Ciągle wierzę, że może prezydent dozna olśnienia i uchwała zostanie cofnięta. Wciąż mam nadzieję, przecież ona umiera ostatnia.


Aleksandra Tyczyńska  POLSKA Dziennik Łódzki

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

na układy nie ma rady ~na układy nie ma rady (Gość)31.01.2009 01:05

"~Inżynier budownictwa" napisał(a):
Trzeba trochę znać sytuację w szkolnictwie w mieście. Tam jest technikum i zawodówka, a także liceum - czyli w takim razie budynek jest potrzebny (sam to przyznajesz).


Był potrzebny gdy szkoła kształciła na potrzeby Piomy, ale ona wówczas zatrudniała 6500 osób. A dzisiaj? Wszystko wskazuje, że ten zakład niedługo może przestać istnieć, bo właściciel cały czas zwalnia ludzi tłumacząc się kryzysem. A, że kryzys nadchodzi jest pewne jak w banku, widać to po ostatnich oszczędnościowych posunięciach rządu.
Więc my tu w mieście myślmy jak przetrwać najgorsze, a nie bawmy się w polityczne gierki i przepychanki.

00


Inżynier budownictwa ~Inżynier budownictwa (Gość)30.01.2009 19:29

"na-uklady-nie-ma-rady" napisał(a):
Tak naprawdę ten obiekt nie jest potrzebny tej szkole. Bo do czego? Kiedyś gdy było tam technikum i zawodówka to tak.


Trzeba trochę znać sytuację w szkolnictwie w mieście. Tam jest technikum i zawodówka, a także liceum - czyli w takim razie budynek jest potrzebny (sam to przyznajesz). Jest więcej niż pewne, że cena remontu jest nie tylko z sufitu, ale z kosmosu.Pieski szczekają - karawana jedzie dalej.

00


na układy nie ma rady ~na układy nie ma rady (Gość)29.01.2009 21:59

"Inzynier-budownictwa" napisał(a):
Wyceny Urzędu Miasta są wzięte z sufitu. Nikt rozsądny nie uwierzy, że na remont takiego budynku trzeba wydać 3 mln zł. Za te pieniądze można by postawić nowy budynek.


Marny z Ciebie inżynier skoro tak uważasz. Ten budynek nadaje się do kapitalnego remontu, a posiada kilka kondygnacji oraz dużą powierzchnię. To tak jak by wyremontować blok mieszkalny. Miasto będzie miało w najbliższym czasie problemy związane z przybywającą liczbą bezrobotnych i nie ma sensu wydawać kasę by zaspokoić PR piotrkowskiej lewicy. Tak naprawdę ten obiekt nie jest potrzebny tej szkole. Bo do czego?
Kiedyś gdy było tam technikum i zawodówka to tak. Nawet w lepszych czasach Pioma nie oddała go szkole bo takiej potrzeby nie było.
Teraz nagle wszyscy wietrzą jakieś niecne interesy, a zapomnieli (amnezja) jakie to kiedyś nieruchomości sprzedawano za przysłowiową złotówkę w tym mieście. Jak zmarnowano stadion, Europę i inne o wiele więcej warte obiekty.
Podejrzewam, że może nawet nie być za wielu chętnych by ten budynek kupić. Położenie jest bardzo nieciekawe - bliskość zakładu produkcyjnego.

00


kicia ~kicia (Gość)29.01.2009 21:13

E... w naszej mieścinie wszystko mozna zrobi

00


Inżynier budownictwa ~Inżynier budownictwa (Gość)29.01.2009 19:24

Wyceny Urzędu Miasta są wzięte z sufitu. Nikt rozsądny nie uwierzy, że na remont takiego budynku trzeba wydać 3 mln zł. Za te pieniądze można by postawić nowy budynek.

00


kicia ~kicia (Gość)29.01.2009 12:54

o ludzie -sprzeda prywaciarzowi na maleńki markecik -a uczniowie na zdezelowane boisko uczyc się
Czemu młodzież ucieka z naszego miasta które właśnie z myślą o NICH rozwija się ?

00


motyl ~motyl (Gość)29.01.2009 08:50

Za sprzedażą budynku byli:
1. Rafała Czajka- Prawica Razem
2.Monika Tera - Prawica Razem
3. Karol Sima- Prawica Razem ( delegowany potem przez Radę na członka prezydenckiej komisji ds. bezpieczeństwa)
4. Janina Skibicka - Prawica Razem,
5. Jadwiga Wójcik- Prawica Razem
6, Paweł Machera - Prawica Razem,
7. Sławomir Dajcz - Prawica Razem,
8. Mariusz Staszek- Prawica Razem
9. Karol Szokalski - Rzowój i Gospodarność,
10. Marek Konieczko- Rozwój i Gospodarność,
11.Paweł Szcześniak- Rzowój i Gospdoarność,
12. Magdalena Kwiecińska - Forum Piotrkowian

00


Bartek ~Bartek (Gość)28.01.2009 20:06

Tutaj można przeczytać jak który radny głosował:
http://www.naszpiotrkow.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=193&Itemid=60

00


Bartosiak ~Bartosiak (Gość)28.01.2009 09:21

"zadowolony-inaczej" napisał(a):
Strona internetowa Miasta nie służy informowaniu mieszkańców o poczynaniach władz, ale służy celom promocyjnym


Miejscem, gdzie nie ma miejsca na promocję, a jest OBOWIĄZKOWE umieszczanie informacji jest BIP. I jak pisałem wcześniej - mamy prawo do każdej informacji o działaniach władz miasta i urzędów. Jeśli nie są opublikowane - to obowiązuje "wniosek o dostępnienie informacji publicznej"
http://bom.piotrkow.pl/_portal/11787840484642d1302f6ff/Wniosek_o_udost%C4%99pnienie_informacji_publicznej.html

00


olek ~olek (Gość)27.01.2009 21:43

Czy poza kwestią pieniędzy, podany był argument o braku konieczności przyznania tych pomieszczeń szkole z uwagi na to iż ta szkoła ma doskonałe warunki i nie musi się rozwijać? Rtnig finansów miasta wypadł (wg inf na stronie miasta) super, mamy "złoty budżet". To dlaczego do .... mwimy że Miasta nie stać? Dlaczego nikt nie pomyślał o środkach, które można spróbować pozyskać na ten cel. Kto ma interes w tej sprzedaży? Na babskie oko widać, że sprawa śmierdzi tak jak ta z dzierżawą ( na szczęście nieskuteczną) budynku na Stronczyńskiego. Z Batorego też było dziwnie. Murek i Wieża - to były super inwestycje (nawet o pieniądze ktoś się stara na to). Czy ktoś złożył wnioski o dofinansowanie innych inwestycji miejskich?

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat