Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat Piotrków mogło opuścić nawet 5 tysięcy osób. Powody są różne, ale najczęściej wymienia się brak perspektyw, pracy, wyjazd zagraniczny, studia. Do tego dochodzi dość popularny trend, czyli osiedlanie się na wsiach, nie wspominając o ogólnopolskim niżu demograficznym, który daje się we znaki wszystkim miastom. Najbardziej spadek liczby młodych odczuwają piotrkowskie uczelnie. Samorząd wprowadza więc dwa programy, które mają zachęcić do zamieszkania lub pozostania w mieście.
- Największym powodzeniem cieszy się program "Piotrków Trybunalski - tu mieszkam" - mówił w radiowym Maglu Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Mieszkańcy mogą nabyć prawo wieczystego użytkowania działek już za 1/4 ceny uzyskanej w przetargu. W ciągu dwóch lat właściciel ma obowiązek rozpocząć na tej działce budowę domu, a po co najmniej pięciu może wykupić teren na własność, otrzymując nawet 50% bonifikaty. Mamy naprawdę dużo pytań dotyczących tego programu, a rzecz dotyczy ok. 50 nieruchomości.
Ofertą skierowaną do ludzi młodych (do 35. roku życia) jest z kolei program "Młode Stare Miasto". Rzecz na razie dotyczy nowej kamienicy przy ulicy Garncarskiej, gdzie będzie mogło zamieszkać 15 rodzin. A będą to mieszkania o podwyższonym standardzie, zaś stawka za czynsz nie powinna przekroczyć 8,60 zł za metr kwadratowy. Władze chcą zachęcić prywatnych przedsiębiorców do zainwestowania w Stare Miasto nie tylko poprzez budowę nowych mieszkań, ale także np. restauracji.
Czy im się to uda? No i jak zniechęcić do opuszczania Piotrkowa?
MC