64-letni pacjent, czterech specjalistów i ponad godzina pracy. W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim specjaliści z zakresu ortopedii przeprowadzili operację wszczepienia endoprotezy kolana, która jest pierwszym zabiegiem przeprowadzonym w ramach nowego zakresu świadczeń w piotrkowskiej placówce.
Endoproteza kolana to sztuczny staw, który ma zastąpić ten prawdziwy. Jego wszczepienie bardzo często jest ostatnią szansą dla pacjentów na powrót do pełnej lub częściowej sprawności sprzed choroby. Najczęstszym wskazaniem do takiego zabiegu jest rozległy uraz, nawracające stany zapalne w kolanie, zbyt mała ilość mazi stawowej, kolano szpotawe (kolana nie łączą się ze sobą podczas stania ze złączonymi kostkami) lub koślawe oraz zwyrodnienie, spowodowane np. chorobą reumatyczną.
- Jest to dość skomplikowany zabieg polegający na wymianie stawu kolanowego. Dotyczy pacjentów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi kolan cierpiącymi z tego powodu – podkreśla Cezary Paszkowski, kierownik Oddziału Urazowo – Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie.
Niedawno w szpitalu przy Rakowskiej lekarze wykonali pierwszy zabieg wszczepienia endoprotezy stawu ramiennego. - Endoproteza barku to zabieg chirurgiczny zalecany przede wszystkim tym pacjentom, których problemem jest zwyrodnienie stawu barkowego. Polega on na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu protezą, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu barkowego, pacjent może pozbyć się bólu i znacznie poprawia się jego komfort życia. W niektórych przypadkach jest to zabieg ostatniej szansy. Najczęstszymi wskazaniami do zabiegu endoprotezy barku są zwyrodnienia stawu barkowego spowodowane urazami lub stanami zapalnymi, reumatoidalne zapalenie stawów czy nowotwór. Taki zabieg zazwyczaj trwa około 2 godzin a chory w szpitalu spędza nie dłużej niż 3 dni – czytamy na stronie szpitala.