Reklama

Opowiedzieli "legendę" i okradli 85-latkę

ePiotrkow Czwartek, 12 maja 202221957
Znów oszustwo "pod legendą". Tym razem ofiarą jest 85-letnia piotrkowianka. Kobieta za namową oszusta podszywającego się pod policjanta wyrzuciła pieniądze przez okno.
Fot. Pixabay

Do oszustwa doszło w środę. Kiedy 85-letnia piotrkowianka odebrała telefon, osoba po drugiej stronie słuchawki podawała się za funkcjonariusza policji.

Oszust nakłonił 85-latkę do wyrzucenia przez okno reklamówki z pieniędzmi. Gdy tylko kobieta spełniła żądanie, kontakt z rozmówcą się urwał. W ten sposób piotrkowianka straciła oszczędności - relacjonuje Dagmara Mościńska z Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie i po raz kolejny przypomina. - Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności oraz nie informują o prowadzonych działaniach przez telefon - podkreśla. 

Oszuści wykorzystają każdy sposób, aby nakłonić ofiarę do przekazania gotówki lub innych cennych przedmiotów, a w większości przypadków schemat ich działania jest podobny. Najpierw typują - najczęściej z książki telefonicznej - starszą osobę, aby łatwiej móc ją zmanipulować. Dzwonią do niej podając się za członka rodziny, pracownika znanej instytucji, policji, prokuratury, itp.  Następnie, aby wzbudzić jej niepokój, opowiadają przeróżne historie, tak zwane legendy.

Podczas rozmowy wywierają nacisk podkreślając presję czasu i nie dając pokrzywdzonej osobie możliwości trzeźwej oceny sytuacji. Zdarza się, że grożą różnymi konsekwencjami w przypadku odmowy współpracy. W ten sposób nakłaniają pokrzywdzonego do wydania oszczędności, a nawet do zaciągnięcia kredytu. Przekazanie pieniędzy następuje poprzez podstawioną osobę, kuriera, pozostawienie paczki w umówionym miejscu lub wyrzucenie jej przez okno. Gdy pokrzywdzony odda gotówkę, wszelki kontakt się urywa.   


Zainteresował temat?

1

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

go?ć_anna ~go?ć_anna (Gość)13.05.2022 06:50

I jeszcze tak spokojnie je jabko??

22


Krzys ~Krzys (Gość)12.05.2022 14:49

Po co warjata pieniądze?

06


abc ~abc (Gość)12.05.2022 15:12

Zawsze jest mi bardzo żal starych ludzi, których w ten sposób zmanipulowano i skrzywdzono. Nie pojmuję natomiast, jak w ten sam sposób młodzi ludzie dają się naciągać.

41


!!! ~!!! (Gość)12.05.2022 16:08

Starość jest straszna.

51


Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat