Olbrzymie wiatraki zasilą gminy powiatu piotrkowskiego

Tydzień TrybunalskiRegion Niedziela, 05 czerwca 202216
Mają około 150 metrów wysokości, jedno skrzydło waży 8 ton, a gondola z logiem wykonawcy ponad 70 ton. Od kilku miesięcy na terenach gmin Wolbórz oraz Moszczenica trwają prace, związane z budową farmy wiatrowej. Działania dotyczące ustawienia samych wiatraków są już na ścisłym finiszu, ale na ich uruchomienie będzie trzeba jeszcze poczekać. Urządzenia zaczną generować energię w trzecim kwartale 2022 roku. Skorzystają także mieszkańcy naszego regionu.

Ładuję galerię...

Pierwszy wiatrak tzw. farmy wiatrowej Piotrków wzniesiono na początku kwietnia. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i zamiast jednego gotowego obiektu zrobiło się czternaście, a skończenie piętnastego jest tak naprawdę kwestią czasu i odpowiednich warunków atmosferycznych.

Firmą odpowiedzialną za tę inwestycję jest Tauron. A jak doszło do tego, że elektrownia wiatrowa powstaje właśnie w powiecie piotrkowskim?

- Od jakiegoś czasu przyglądaliśmy się terenom w głębi kraju, na których możliwe byłoby uzyskanie warunków przyłączenia. Bardzo ważne było też, by znaleźć takie warunki wietrzne, które są atrakcyjne pod kątem przeprowadzenia tej inwestycji. I tak podjęliśmy współpracę z licznymi deweloperami, a jeden z nich posiadał projekt właśnie w omawianym rejonie. Po analizie my ten projekt kupiliśmy, a następnie przystąpiliśmy do budowy - mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu w Tauron Zielona Energia.

 

Cała farma składać się będzie z 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Obecnie 14 jest już w pełni zmontowanych. Ostatnia czeka na swoją kolej. By zakończyć ten etap, to choć wiatr dla całości inwestycji jest niezbędny, paradoksalnie teraz potrzeba dni bez silniejszych powiewów. Jego maksymalna prędkość w czasie montażu turbin nie może bowiem przekraczać 9 m/s.

 

A dlaczego gotowe wiatraki jeszcze nie pracują? - Całość można uruchomić wówczas, gdy wszystkie urządzenia będą gotowe. One są ze sobą połączone, dlatego po zakończeniu budowy będzie można sekwencyjnie wprowadzać je w rozruch. To z kolei sprawi, że energia popłynie do sieci. Aktualnie wiatraki są ustawione tak, by tej energii nie produkować - dodaje Wojciech Więcławek.

 

Wolbórz i Moszczenica też mają skorzystać na tej inwestycji. Ich budżety zasilą pieniądze z podatków, które będą opłacane z tytułu zlokalizowania wiatraków na terenach gmin. - Dzięki farmie będziemy swego rodzaju potentatem energetycznym. Wiatraki w naszej gminie są doskonale widoczne choćby z trasy S8. U nas firma wybuduje ich 9. Są wznoszone w dogodnym miejscu, dzięki czemu ich powstanie, nie spowodowało protestów mieszkańców, a to dla nas ogromnie ważne. To zadanie procedowane jest już od kilku lat i cieszymy się, że zbliżamy się do szczęśliwego finiszu - mówi Andrzej Jaros burmistrz Wolborza.

 

Sześć turbin, które montowano w gminie Moszczenica, jest już gotowych do pracy. - Trzy wiatraki stanęły w Gazomii Starej, a trzy w Gazomii Nowej. To dzięki pozytywnej decyzji środowiskowej i wydanym warunkom zabudowy. Prawo wskazuje, że w obrębie wiatraków nie można wznosić obiektów mieszkalnych. Możliwe jest jedynie stawianie budynków gospodarczych. Teraz sporządzamy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Musi on być uchwalony do 15 lipca. Nie ukrywam, że jestem bardzo zadowolony z tego, że coraz więcej jest u nas odnawialnych źródeł energii. To niewątpliwie duży sukces - cieszy się Marceli Piekarek, wójt gminy Moszczenica.

 

Co ważne, firma Tauron nie wyklucza kolejnych działań na terenie powiatu piotrkowskiego. - Czynimy pewne kroki, ale stosujemy zasadę, że pieniądze lubią ciszę. Nie chcemy przedwcześnie informować o sukcesach. Jeśli jednak będziemy gotowi do rozpoczęcia budowy, na pewno o tym poinformujemy - podsumowuje prezes Tauron Zielona Energia.

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

6


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Hahha ~Hahha (Gość)07.06.2022 01:40

Pamiętajcie o foliowym czepku

21


Lenka ~Lenka (Gość)06.06.2022 08:48

To ile my jako nieświadomi podatnicy zapłaciliśmy Tauronowi...oraz władzom...i też ile Tauron zapłacił władzy za przetarg...do ich kieszeni? u mnie pusto w kieszeni...niestety...a takie cuda widzę ...może jeszcze 5G słupy to już w ogóle będziemy tak namagnetyzowani....długo nie pociągną mieszkańcy Moszczenicy przy takim napromieniowaniu...buduje Czarnobyl ..Dziękujemy Szanownym Władzom...za ekologię..i te wycinki lasów...przy drodze Moszczenica -Piotrków...Nie mogę się doczekać...widoku tego betonu....i połyskliwej i śliniącej się twarzy developera

67


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)06.06.2022 11:23

Dlaczego takie wiatraki nie powstały w Jarostach panie wujcie?

32


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)05.06.2022 16:54

Po pierwsze Wiatraki powstają nielegalnie Brak konsultacji społecznych za plecami mieszkańców cichaczem przekupiono kilku mieszkańców na działkach których powstały wiatraki. Sama lokalizacja łamie prawo mowa o ustawie 10 H czyli chodzi o odległości od zabudować dróg na terenie obu gmin.
Z tego co ja sie orientuje obie te gminy zostały skorumpowane prze przez lobby wiatrakowe mam na myśli radnych i włodarzy samorządów ale tak się dzieje w całym kraju . Problem polega na tym ,ze lokalizacja wiatraka bliżej niż 1500 metrów od zabudowań powoduje z automatu ograniczenia dla lokalnej społeczności w prawie budowlanym i do tego taka bliska lokalizacja narusza prawa nabyte mieszkańców.
żaden z tych wiatraków nie został postawiony zgodnie z prawem mieszkańcy nic nie wiedzieli o takiej budowie brak konsultacji brak opinii środowiskowej i żaden wiatrak nie spełnia norm odległości a w 4 miejscach stoją przy samej drodze co stanowi bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa dla jeżdżących tu pojazdów.
W holandi wyburza się wiatraki to samo Niemcy bo to źródło prądu jest niestabilne.
Przykładem jest Szwecja postawili na panele i wiatraki a kupują prąd z Polski z węgla.
Włodarze obu gmin złamali prawo mieszkańców jak widać mają za nic własny interes się tylko liczy zniszczone grunty pod każdym wiatrakiem tony betonu i stali do tego szpecą środowisko a pożytku z tego żadnego nie ma gdyż podana moc wiatraka to lipa taki wiatrak generuje jedynie 1/3 podanej mocy i pracuje parę godzin na dobę tylko. Niech rząd robi tak dalej a padnie cała sieć bo wszystko do tego zmierza ale na głupotę i brak wiedzy samorządowców nie ma lekarstwa

225


Mario :) ~Mario :) (Gość)06.06.2022 08:27

Jak to powstaje nielegalnie Haba trzeba to nagłośnić i powalczyć o odszkodowania

31


Riki ~Riki (Gość)05.06.2022 14:15

Oby nie spowodowały wyłączenia ogromnych obszarów spod zabudowy bo wtedy Wójty już nie będą takie happy.

81


Taki Michał ~Taki Michał (Gość)06.06.2022 05:11

Wiatraki są Ok.

64


Raf ~Raf (Gość)05.06.2022 23:01

Podstawowa sprawa ustawa 10H złamana i tyle.

42


Hmmm ~Hmmm (Gość)05.06.2022 22:27

Każdy chce prąd w gniazdku, ale nikt urządzenia obok domu. Podobnie z S12 - ma powstać natychmiast, ale jak najdalej. Przerzucacie się jak gorącym ziemniakiem.
Ja tam bym wolał wiatrak niż np. spalanie śmieci,czy spalarnie zwierząt w sąsiedztwie.moze i czasami hałasuje, ale przynajmniej nie kopci ani nie truje srodowiska. No i podczas burz dodatkowa ochrona przed uderzeniem pioruna w dom czy słup energetyczny.

112


pol ~pol (Gość)05.06.2022 19:22

dziwie się że ludzie siedzą cicho ,kilku u których stoją i sąsiadują dostali w kieszeń a reszta wydymana ,brawo ludzie wasze ziemie teraz nic nie będą warte

134


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat