Odkrywamy znane i nieznane - Dwór Benedykta Górskiego w Łodzi

Łódzkie Niedziela, 30 kwietnia 20230
Przed tygodniem zachęcaliśmy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca w stolicy naszego województwa, a dokładniej łódzkich Stawów Jana. Tuż obok nich znajduje się wyjątkowy drewniany dwór, który polecamy obejrzeć podczas wycieczki do Łodzi.
fot. Piastu / Wikipedia fot. Piastu / Wikipedia

Dwór został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku dla Benedykta Górskiego, ówczesnego właściciela ziemskiego, do którego należały Chojny i okoliczne tereny. Dworek wybudowano z bali modrzewiowych niemal pośrodku wsi Chojny, w pobliżu traktu prowadzącego do Piotrkowa Trybunalskiego.

 

Dwór choć wzniesiony z drewnianych bali został otynkowany, by uchronić budulec przed czynnikami atmosferycznymi. Jest to parterowy budynek, posadowiony na planie prostokąta i nakryty łamanym dachem gontowym. Elewacje pozbawione zostały dodatkowych ozdobników i wystroju architektonicznego. We wnętrzu na osi głównej dworu znajduje się stosunkowo obszerna sień oraz salonik usytuowany w trakcie ogrodowym. W kilku pomieszczeniach można zaobserwować widoczne pod sufitami belki, bowiem w większości pomieszczeń sufity w całości otynkowano. Niestety próżno dziś szukać pozostałości po znajdujących się w pokojach kominkach. Zostały po nich jedynie widoczne w ścianach wnęki. Jedynie w południowo-zachodniej izbie zachował się piec kaflowy z dekoracją i ozdobnym zwieńczeniem.

 

Budynek kilkukrotnie przebudowywano i remontowano. M.in. w 1968 roku, kiedy to podczas prac odkryto późnobarokowe dekoracje kominów. Ostatni remont miał miejsce na przełomie 2009 i 2010 roku. I warto było go przeprowadzić, bo dwór ten należy do najstarszych zabytków zachowanych w granicach miasta Łodzi.

 

Dwór wraz z otaczającym go parkiem, zwany folwarkiem, trafił w pierwszej połowie XIX w. wraz z dobrami chojeńskimi w ręce córki Benedykta Górskiego, Izabeli Walewskiej. Później znów zmienił się właściciel dóbr i do lat 40. XX wieku majątek ten pozostawał w rękach Franciszka Zimmermana. Wówczas przekształcił się we wzorowe gospodarstwo rolne. Z kolei po II wojnie światowej majątek został już wcielony w granice miasta i przeszedł na rzecz skarbu państwa. Park z dworem został przekształcony w ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny zwany Stawami Jana. W latach 90 tych XX wieku w wyremontowanym dworze mieściła się restauracja i administracja pobliskiego campingu. Restauracja funkcjonuje tu po dziś dzień, a na jej tyłach znajdują się domki kempingowe.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat