Oszczędzanie czy inwestowanie? A może jedno i drugie?
Oszczędzanie to przechowywanie nadwyżek finansowych gwarantujące uzyskanie znanej z góry kwoty przychodu. Z kolei inwestowanie oznacza pomnażanie środków obarczone ryzykiem uzależnionym m.in. od rodzaju inwestycji. Przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej wybieranych sposobów oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę.
Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe
To dwa najpopularniejsze instrumenty finansowe nieobarczone ryzykiem inwestycyjnym. Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy umożliwiający przechowywanie oraz pomnażanie zgromadzonych na nim środków. Lokata to rodzaj umowy zawieranej z bankiem, w której, w zamian za „wypożyczenie” pieniędzy bankowi otrzymujemy odsetki. Lokaty są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż konta oszczędnościowe, jednak wypłacenie środków przed końcem umowy wiąże się z ryzykiem utraty zgromadzonych odsetek. Lokaty różnią się czasem gromadzenia środków, rodzajem oraz wysokością oprocentowania.
Fundusze inwestycyjne
Inwestycja w fundusze to sposób na pomnażanie oszczędności także dla osób, które nie mają wiedzy umożliwiającej samodzielne inwestowanie. Środkami powierzonymi funduszowi zarządzają doświadczeni inwestorzy posiadający licencję wydaną przez KNF, czyli Komisję Nadzoru Finansowego. Najogólniej można powiedzieć, że fundusze dzielą się w na akcyjne, pieniężne, dłużne i mieszane. Inwestycja w fundusze wiąże się z gotowością do podjęcia ryzyka utraty oszczędności, jednak w przeciwieństwie do lokat bankowych oraz kont oszczędnościowych może potencjalnie przynieść inwestorowi dużo większy zysk.
IKE lub IKZE
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to formy dobrowolnego zabezpieczenia na prywatną emeryturę, stanowiące elementy III filaru systemu emerytalnego. Tego typu rozwiązania oferuje np. ESALIENS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (dawniej Legg Mason TFI). Oszczędności zebrane w ramach IKE lub IKZE są niezależne od środków zgromadzonych w ZUS-ie lub OFE. Warunkiem preferencyjnej wypłaty pieniędzy zgromadzonych w IKZE jest ukończenie 65. roku życia oraz dokonanie wpłat co najmniej w 5 latach kalendarzowych. Od wypłaconej sumy zostanie pobrany podatek dochodowy wynoszący 10% sumy wypłaty. Środki wpłacone na IKZE w danym roku można odliczyć od dochodu w swoim rozliczeniu PIT. Natomiast gromadzenie środków na IKE upoważnia do wypłaty środków w momencie ukończenia 60. roku życia lub nabycia praw do przejścia na emeryturę w wieku 55 lat oraz dokonywania wpłat również w co najmniej 5 latach. Ponadto w przypadku dziedziczenia środków z IKE lub IKZE, spadkobierca jest zwolniony z konieczności opłacenia podatku od spadków, darowizn i zysków.
Wybór najlepszego sposobu oszczędzania na emeryturę uzależniony jest m.in. od ilości środków, którymi dysponujemy, stopnia ryzyka, jakie jesteśmy w stanie ponieść oraz wysokości oczekiwanego zysku.