Nowa wystawa w Muzeum

Sobota, 02 września 20173
„Strój piotrkowski” to tytuł nowej planszowej wystawy prezentowanej na parkanie piotrkowskiego Muzeum. Dziś elementy stroju ludowego wykorzystywane są dość rzadko. Zdarza się, że mieszkańcy regionu nie mają świadomości odrębności etnograficznej, której zewnętrznym wyrazem był właśnie strój regionalny.

Ładuję galerię...

Już w 1895 r. w „Tygodniku Piotrkowskim” pisano „Coraz mniej krawców umie szyć sukmany i odzież wieśniaczą. Kobiety i mężczyźni przebrani w suknie miejskie, zatracają etnograficzny charakter okolic całych, przerobieni z polskiego włościanina w kosmopolitycznego kolonistę”.


Strój piotrkowski noszony był jeszcze na początku XX w. Obszar występowania tego ubioru ograniczony był na wschodzie doliną Pilicy, na północy granicami dawnych powiatów rawskiego i łódzkiego, na zachodzie i południu sięgały Głupic, Zawad, Poraja i Ręczna. Stroje piotrkowskie mimo elementów wspólnych posiadały lokalne odmiany: wolborską i bełchatowską. Szczególnym wyróżnikiem zarówno stroju kobiecego jak i męskiego były piękne hafty o motywach roślinnych.


Zainteresował temat?

1

0


Zobacz również

Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga02.09.2017 09:59

1002 lata temu Polacy zadali Niemcom klęskę.
Działo się to podczas wojny Polsko-niemieckiej. W dniu 1 września 1015 roku wojska Bolesława Chrobrego pobiły wycofujące się z Polski oddziały niemieckie.

20


gość ~gość (Gość)02.09.2017 09:13

W "Tygodniu" a nie "Tygodniku Piotrkowskim".

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat