ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nauka programowania - sprawdzone sposoby na rozwój w IT

Wtorek, 30 października 2018
Inspirujących historii na temat programowania jest naprawdę wiele. Wydaje się więc, że wystarczy poświęcić kilka tygodni, by zmienić branżę na IT i zacząć dobrze zarabiać. Prawda wygląda nieco inaczej, co nie oznacza jednak, że programowanie jest tylko dla wybranych. Nauka programowania w weekend czy tydzień na pewno nie przyniesie świetnych efektów, ale cały proces może przebiegać sprawnie i efektywnie dzięki wykorzystaniu kilku sprawdzonych sposobów.
Nauka programowania - sprawdzone sposoby na rozwój w IT

Nie tylko na własną rękę


Wiedza na temat programowania wydaje się dostępna dla wszystkich. W internecie znajduje się wiele poradników, filmów czy kursów online, a nawet aplikacji na telefon, które pomagają poznać podstawy programowania czy przybliżają wiele ciekawych rozwiązań. Korzystanie z tych wszystkich możliwości to świetny początek, ale na dłużą metę będzie niewystarczające szczególnie, gdy na poważnie myśli się o pracy w zawodzie programisty.

 

Pomoc programisty


Warto pamiętać, że korzystając jedynie z porad z internetu nie ma się faktycznego oglądu na to, na jakim poziomie zna się język programowania i powiązane z nim technologie. Wiele takich kursów czy aplikacji informuje o sukcesach czy w procentach ocenia znajomość języka, jednak w praktyce może się okazać, że osoba, której nauka programowania ograniczała się do korzystania jedynie z takich pomocy, nie potrafi w praktyce wykorzystać swoich umiejętności. Sytuacji na pewno nie poprawi także stres, brak znajomości realiów branży IT czy niepewność. Najlepiej więc uczyć się od doświadczonego programisty, który wskaże błędy, podpowie, jak je poprawić, a przede wszystkim będzie uczył programowania od praktycznej strony.

 

Webinary i fora


Nie każdy zna jednak programistę, który będzie mógł pomóc w początkach programowania. Na szczęście są też webinary, które mogą okazać się świetnym sposobem na wdrożenie się w temat kodowania i pracy programisty. Jest to dobre źródło wiedzy o tym, co można robić, a czego unikać, zachowując dobre praktyki programowania. Webinary, nawet te darmowe, mogą doskonale uzupełniać naukę i pozwalać podsumować zdobytą już wiedzę. Pomocy można też szukać na forach dla webdeveloperów, gdzie znajduje się wiele odpowiedzi na pytania związane z programowaniem.

 

Bootcamp, czyli sposób na intensywną naukę


Bootcampy to szkolenia programowania, w których stawia się przede wszystkim na praktykę, czyli na to, na czym przyszłym programistom zależy najbardziej. Bootcamp ma przygotować do zawodu na różne sposoby. W zależności od danego szkolenia nauka może polegać na pracy w klasie, spotkaniach w kilka osób przy wspólnym stole czy nauce przez internet. Nawet w przypadku bootcampów online kursant może jednak praktycznie w każdym momencie liczyć na pomoc dedykowanego mentora. Wiedza zdobywana podczas szkolenia jest też od razu wykorzystywana do tworzenia samodzielnych projektów, co stanowi ogromną zaletę - bootcamp uczy rzeczy realnie przydatnych w zawodzie, a ponadto gotowe projekty można włączyć do portfolio. Jest to jednak rozwiązanie drogie. Nie ma się co dziwić, bo za efektywne metody trzeba dużo zapłacić, szczególnie jeśli kursant przez cały czas może liczyć na pomoc mentora-programisty, koordynatora do spraw zatrudnienia oraz odbywać czat z innymi programistami i kursantami.


Zainteresował temat?

3

4


Zobacz również

reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat