Muzyczne odkrycie w piotrkowskim muzeum

Strefa FM Niedziela, 06 września 202014
Wśród zgromadzonych w Muzeum w Piotrkowie eksponatów udało się odnaleźć prawdziwą perełkę muzyki ludowej Ziemi Piotrkowskiej. To zapisy tekstów i nut utworów ludowych wykonywanych przez kapele działające na obszarze dawnego powiatu piotrkowskiego.
fot. pixabay.com / DenisK_2017 fot. pixabay.com / DenisK_2017

Odkrycia dokonali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Piotrkowie - Grażyna i Daniel Baranowscy. Pianistka i akordeonista, od blisko 40 lat związany z piotrkowską szkołą. Jak powiedział na antenie Radia Strefa FM Daniel Baranowski - w świat muzyki ludowej wciągnęła mnie żona. Dzięki niej od dwóch lat działam w zespole ludowym Piliczanie w Sulejowie. Nasza wizyta w Muzeum wiązała się z poszukiwaniem stroju dla naszego zespołu. Szukaliśmy stroju piotrkowskiego, ale też zachowanych zdjęć i rysunków. Żona przeglądając katalogi i stroje, które w muzeum można obejrzeć, natrafiła na teczkę, w której znajdował się skrypt z zapiskami z lat '60 XX wieku. Zawierały one teksty i zapisy melodii ludowych z miejscowości naszego regionu. Do tej pory nie były one nigdzie opublikowane - dodał Daniel Baranowski.

 

Znalezisko zawiera zupełnie nieznane utwory ludowe. Pod zapiskami znajdują się jedynie nazwiska wykonawców, ale dane autorów tekstów i melodii pozostają nieznane. Nawet najstarsi członkowie zespołów ludowych nie byli w stanie przypomnieć sobie odnalezionych utworów, ali nazwisk ich twórców.

 

- Niestety nie wiemy kto przygotował te materiały, ani kto je przekazał do Muzeum w Piotrkowie. Udało nam się odnaleźć tylko jedną mieszkankę Krzewin, która kiedyś publicznie zaśpiewała jeden z utworów umieszczonych w odnalezionej teczce. A to tylko jedna z ponad 300 melodii zapisanych dla potomnych - dodał Daniel Baranowski.

 

Znaleziskiem zaopiekowali się znalazcy. Dwa utwory z odnalezionego zbioru zostały nagrane na nowo przez zespół Piliczanie. To piosenki "A ja sobie podrygum" i "Oj cy jo godna".

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PT ~PT (Gość)04.01.2021 19:09

Piękna sprawa! I proszę śpiewaków o szeroki uśmiech. Pokażcie, że śpiew sprawia wam radość.

00


henryk muszyński henryk muszyńskiranga08.09.2020 00:38

Żebyście państwo nie myśleli, że tylko narzekać umiem, pochwalę dokonanego przez was wyboru, a także aranżacji. Styl delikatny, umiarkowany, trochę jednak za spokojny jak na temat i w ogóle -muzykę ludową. Przy lepszym nagraniu może z tego być perełka. Gratuluję.

30


Roko ~Roko (Gość)22.09.2020 15:59

Panie Henryku! Rekonstrukcje muzyczne, docieranie do źródeł i swoista autentyzacja piosenek to jeden z wielu nurtów we współczesnej muzyce ludowej, nie można jednak powiedzieć, że jedynie słuszny. Proszę pamiętać że pieśni ludowe były przede wszystkim do wykonywania, a nie do słuchania, a to robi ogromną różnicę. Śpiewanie nie było czynnością artystyczna, było częścią życia i największą przyjemność miało przynosić śpiewającym. W momencie kiedy zaczęto przenosić ta działaność na sceny, siła rzeczy zmieniały się aranżacje i sposoby wykonania. Śpiewacy musieli trochę "urozmaicić" wykonanie żeby słuchacze mogli i chcieli tego słuchać. Narzekanie że ta muzyka się zmienia jest trochę nieuzasadnione, muzyka żyje swoim życiem i warunki historyczne, możliwości techniczne, jej rola we współczesnym zyciu itp. ja zmieniają. Dobrze że są osoby, które chcą ją poznawać i wykonywac.

10


henryk muszyński henryk muszyńskiranga06.09.2020 14:49

Cytuję:
pytanie mam - dlaczego nie są prowadzone normalne badania etnograficzne...


A kto ma je prowadzić? W piotrkowskim Muzeum nie ma etnografa już od lat dwóch. Bo etat - to pieniądze. Może najwyższy czas pomyśleć, żeby i ościenne gminy partycypowały w kosztach Muzeum. Korzyści mogły by być obopólne i ogromne.
Inną sprawą jest to, że dawna sztuka ludowa już dawno umarła. W publicznym obiegu jest tylko kilka "kawałków" setki razy już przerabianych w różnych regionach. No i narodowym artystą został Zenek Martyniuk...
Tu zaś dochodzimy do kolejnej sprawy. Młodzi słuchają pierdół opartych na amerykańskich rytmach, a władze samorządowe różnych szczebli bardziej od autentycznej sztuki ludowej cenią sobie sztukę udającą sztukę ludową. Bo te zespoły zawsze są pod ręką, i zawsze za nieduże pieniądze gotowe są sławić drogiego włodarza i jego troskę o "nasze" dziedzictwo... W związku z powyższym tu i ówdzie pojawiają się zespoły złożone przeważnie z pań będących już dawno w sile wieku, które z wielką zalotnością śpiewają "cimci rymci, dała bym ci"... Czy to jest sztuka? A sztuka ludowa?[b]

80


bca ~bca (Gość)06.09.2020 12:52

To żadna sensacja. Wystarczyło tylko trochę znać się na prawdziwej sztuce ludowej naszego regionu. Albo przeczytać pewną książkę wydaną 2 lata temu. Ale jak za rodzimą sztukę ludową niektórzy gwiazdorzy uważają kawałki z Podkarpacia lub Kujaw, to nie ma się co dziwić. Mimo tego "odkrycia" i tak dalej niewiele będziecie wiedzieć.

42


gość ~gość (Gość)06.09.2020 11:17

Super ! Piękna ,pozytywna wiadomość.

50


gość ~gość (Gość)06.09.2020 10:43

Sensacja na skalę Europejską dla odkrywców nominacja do nagrody nobla

26


gość ~gość (Gość)06.09.2020 10:41

Gratulacje! Jednak pytanie mam - dlaczego nie są prowadzone normalne badania etnograficzne i trzeba przypadku, aby dokonywać tego rodzaju odkryć? Systematyczne badania, rozwijają kulturę i każdą dziedzinę, a nie akcyjność i przypadki! Więcej tego rodzaju przypadków jest potrzebnych, a te będę jedynie w regularnych badaniach. Gdzie jest uczelnia - filia UJK i podobne instytucje?

50


@@@ ~@@@ (Gość)06.09.2020 10:19

Piękne!!!

70


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat