Montują stare windy?

Czwartek, 20 października 201641
W wieżowcu przy ulicy Łódzkiej 46 przeprowadzana jest modernizacja windy w jednej z klatek. Zgłosił się do nas czytelnik, który ma sporo uwag do prac. Tymczasem wykonawca twierdzi, że wszystko jest w porządku.
Montują stare windy?

Czytelnik twierdzi, że windy są przestarzałe, niebezpieczne i wątpliwego pochodzenia.

Mieszkaniec wieżowca przy ulicy Łódzkiej 46 zwraca uwagę, że "wymieniane windy były wyprodukowane w roku 1992", a dotychczasowe miały pochodzić z przełomu lat 80. i 90. Pyta więc, skąd spółdzielnia wyciągnęła prawie 25-letnie windy? Czytelnik zastanawia się nad bezpieczeństwem wind i ich dopuszczeniem do użytkowania. 

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Piotrkowską Spółdzielnią Mieszkaniową. Odesłali nas do administratora osiedla - Włodzimierza Cecoty, którzy z kolei polecił nam rozmowę z wykonawcą modernizacji. 

  - Dźwigi są modernizowane, a nie wymieniane. Modernizacje, które wykonujemy polegają na wymianie pewnych elementów, np. napędu czy kabiny – tłumaczy Grzegorz Furman z firmy wykonującej usługę.  

Dodaje, że modernizacja windy jest dwa razy tańsza od pełnej wymiany. - Jesteśmy cały krok do przodu, bo wykonujemy prace wpływające na poprawę bezpieczeństwa, a spółdzielnie nie muszą brać kredytów. To mądra polityka finansowa – podkreśla. Przedsiębiorca tłumaczy, że każdy dźwig wykonywany jest na zamówienie i nie da się go tak po prostu wyjąć i zamontować gdzie indziej.

- Drzwi przyjechały od producenta, prosto z fabryki, na co jest atest. I faktury.

Wszystkie zmiany odnotowywane są w książce rewizyjnej dźwigu. - Na wszystko są protokoły, poświadczenia. Wymiana każdej z części musi być opisana w tym dokumencie - dodaje wykonawca.


Modernizacja dźwigu ma potrwać do 26 października.


Zainteresował temat?

4

0


Zobacz również

reklama

Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pirx2013 Pirx2013ranga21.10.2016 09:49

W 2013 roku w bloku przy ul. Kołłątaja 2 też zainstalowano nową-starą kabinę. Blok oddany był do użytku w 1988 r., a obecnie zamontowana winda ma tabliczkę z rokiem produkcji - 1989!

IMG_0187aab.jpg

22


klv ~klv (Gość)20.10.2016 17:46

Pan Furman ładnie wszystko wyjaśnia. Więc nasuwają się pytania:
Czy remont to modernizacja? Na ogłoszeniu dla lokatorów użyto słowa remont.
Na tabliczce w kabinie napisano, że to "Dźwig osobowy" i jego data produkcji to 1992r.
.
Definicja dźwigu według UDT:
Dźwig osobowy to urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny; przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym; urządzenie obsługuje przystanki (potocznie "piętra"). Nazwa potoczna: winda.
.
W jaki sposób "modernizacja" windy wpływa na polepszenie bezpieczeństwa? Bo to, że polepsza bezpieczeństwo to bardzo enigmatyczne wyjaśnienie. Winda jest całkowicie odcięta od klatki schodowej. Nie ma już szyby. Po drugie nie ma w niej przycisku STOP, który w razie potrzeby mógłby spowodować zatrzymanie windy przez osoby znajdujące się w środku. Czy w razie gdyby drzwi windy przytrzasnęły komuś część garderoby a kabina ruszyła czy jest możliwość jej zatrzymania. Po trzecie, czy w razie utknięcia w windzie mamy 100% pewność, że po wciśnięciu przycisku połączenia zawsze po drugiej stronie będzie siedział operator?
.

Cytuję:
Przedsiębiorca tłumaczy, że każdy dźwig wykonywany jest na zamówienie i nie da się go tak po prostu wyjąć i zamontować gdzie indziej. - Drzwi przyjechały od producenta, prosto z fabryki, na co jest atest. I faktury.


Jak się więc to ma do informacji, że dźwig został wykonany w 1992r.? Bo taka data produkcji widnieje na tabliczce znamionowej. Na tabliczce znamionowej dźwigu oczywiście nie ma wzmianki skąd Pan Przedsiębiorca wziął te elementy (jest tylko nazwa firmy konserwującej windę) choć jak wiadomo tabliczka znamionowa powinna zawierać przynajmniej: nazwę urządzenia, nazwę producenta, rok produkcji, numer seryjny, masę, ładowność itp.
.
Szanowni Państwo, tu nie chodzi o to, żeby kogoś o cokolwiek oskarżać ale chodzi o transparentność. Myślę, że lokatorom należy się wyjaśnienie skąd pochodzą te modernizowane elementy, ile wynosi koszt tej modernizacji (czy ta oferta została wybrana w drodze przetargu czy z wolnej ręki?) i przede wszystkim jak wpływa ona na bezpieczeństwo podróżujących nią osób. A tego jak na razie brak. Przydałaby się też jakaś, choćby krótka instrukcja obsługi. Może ktoś udzieliłby odpowiedzi na te pytania.

54


Ha ha ha ~Ha ha ha (Gość)21.10.2016 13:24

Ten stary "esbek" (czy tam "ubek") z Łódzkiej, który szuka afery, powinien zacząć od lektury dokumentów. Poza tym - na chłopski rozum - w latach 90. produkowano wyłącznie drewniane pudła kabin. Debil.

23


ja pier ~ja pier (Gość)21.10.2016 12:35

Jak czytam niektóre komentarze, to nie wiem czy śmiać się czy płakać?
Najlepiej robić raban, zamiast du.sko ruszyć do spółdzielni,a niektóre cebulaczki łykają to jak małe dzieci.. a nie przepraszam, dzieci są bardziej rozumne :)
jak Wan nie pasuje to zapierd... dalej po schodach i tyle..

22


Żniwiarz ~Żniwiarz (Gość)21.10.2016 08:59

Znając życie to: Niemiec płakał jak sprzedawał tą windę. Do tej pory dzwoni posłuchać pracy jej silnika, a przede wszystkim jeździł nią tylko raz w tygodniu - do kościoła...

31


Komentator ~Komentator (Gość)20.10.2016 17:42

Przecież w Polsce tak jest ze wszystkim. Wiatraki które stawia się w tym kraju stały kiedyś w Niemczech - tam zostały rozebrane i przewiezione do Polski. Tak samo busy, które jężdża po naszych drogach - przyjeżdżają do nas na lawetach, bo w Niemczech, Holandii czy Belgii nie zostały już dopuszczone do ruchu. W Polsce się je trochę podreperuje, pomaluje i wożą ludzi. Pewnie tak samo może być z windami.

60


gość ~gość (Gość)20.10.2016 11:06

U nas na E.Plater jeszcze lepiej-wsadzili nam windę z roku 1982.....Super

54


melon ~melon (Gość)20.10.2016 11:16

Kojarzy mi się tytuł piosenki 2+1 "windą do nieba", jak się urwie ... :)

32


artur.popiel.9 ~artur.popiel.9 (Gość)20.10.2016 16:15

Jeśli są zdemontowane to proszę podać skąd są zdemontowane, dokładnie adres ulica...Co to za informacja "bo są zdemontowane".
Proponuję firmie montującej albo spółdzielni o pozwanie do sądu tego czytelnika i wtedy albo "beknie" za konfabulowanie, albo zdradzi co to za tajemniczy hotel handluje używanymi windami. Może i ja sobie kupię jedą bo nogi mnie bolą i nie mogę wejść na swoje piętro.

45


CoolMen ~CoolMen (Gość)20.10.2016 18:20

Czyżby nowa teoria spiskowa - tym razem w odnisieniu do wind? Może trzeba powołać specjalną komisję aby ustalić "prawdę"?

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat