Reklama

Książka na weekend - biograficzna historia dla fanów tenisa

ePiotrkow Sobota, 29 stycznia 202211290
Na ten weekend proponujemy mocno zróżnicowany zestaw książek. Od historii ojca tenisowych mistrzyń - Sereny i Venus Williams, poprzez poruszającą obozową opowieść dla czytelników o mocnych nerwach po obyczajową powieść o sile rodzinnej i przyjacielskiej miłości.
fot. K. Żołądek

Pierwsza z propozycji to "Zwycięska rodzina. Venus, Serena i droga do sukcesu” Richarda Williamsa i Barta Davisa, która ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Replika w tłumaczeniu Ewy Ratajczyk. Po emocjach i perturbacjach, jakie przyniósł tegoroczny turniej Australian Open, jest to lektura bardzo na czasie. To inspirująca i motywująca historia ojca, który jeszcze przed narodzeniem swoich córek - Venus i Sereny - przygotował dla nich odważny plan na życie. Plan, który systematycznie i konsekwentnie realizował, a że zaowocował sukcesami córek to już wiecie, bo nazwiska tenisistek kojarzy każdy. Nawet ten, kto nie interesuje się sportem.

 

fot. K. Żołądek

 

„Zwycięska rodzina” to książka zawierająca fascynujące i szczegółowe wspomnienia Richarda Williamsa, biznesmena, trenera tenisa i przede wszystkim ojca, który urodził się w 1942 roku w Shreveport w stanie Luizjana. Na pomysł, że jego córki będą światowej sławy tenisistkami, wpadł oglądając w telewizji wyśmienitą grę Virginii Ruzici. To go natchnęło do przygotowania planu działania, by córki mogły pogodzić naukę z treningami. W napisaniu książki pomógł urodziny w Nowym Jorku autor powieści, książek non fiction i wielu artykułów prasowych – Bart Davis. Na podstawie tej niesamowitej historii nakręcono kinowy film „King Richard” z Willem Smithem w roli głównej.

 


O tej książce można też posłuchać:

 


 

 

fot. K. Żołądek


Druga propozycja jest przeznaczona dla czytelników o mocnych nerwach. Jest nią kolejna, oparta na faktach, książka Maxa Czornyja - „Kat z Płaszowa”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. W środę (26 stycznia) miała swoją premierę, więc jest to jeszcze ciepła i pachnąca drukarnią pozycja. A w niej autor przedstawia nam kolejną bestię. Tytułowy „Kat w Płaszowa” to Amon Göth, który uważał się za pana życia i śmierci podległych mu więźniów. Jego sadyzm przerażał nawet niektórych jego przełożonych z SS. A dlaczego taką postać przedstawia nam autor? By pamiętać o ofiarach i nie powielać okrucieństwa, jakie znamy z historii. A jeśli jej nie znamy? To Max Czornyj o niej przypomni… Opowiadając wszystko z perspektywy tytułowego kata, który jest narratorem powieści.

Max Czornyj znany jest z serii powieści kryminalnych z komisarzem Erykiem Deryłą, które prezentowaliśmy już w audycji „Książka na weekend”, ale w swoim dorobku ma też kilka książek opowiadających historie nie będące fikcją, bo oparte na faktach. Poprzednia opowiadała o innej postaci siejącej postrach wśród więźniów – Ilsie Koch, zwanej „Bestią z Buchenwaldu”. Była sadystką kolekcjonującą wyroby z ludzkiej skóry. Z kolei tytułowy „Kat z Płaszowa” osobiście zabił kilkaset osób, strzelając i zadając najbardziej wyszukane tortury. Ze szczególnym upodobaniem pozbawiał życia matki z dziećmi i starców. O takich zbrodniach nie śniono nawet w najgorszych koszmarach. Jeśli macie dość odwagi, by spojrzeć na obozowe realia jego oczami, to jest to książka dla was. Jednak uprzedzamy – wielu czytelników może być zdegustowanych, bo należy pamiętać, że jest to książka oparta o prawdziwe wydarzenia. Na szczęście nie wszystkie.

 


O książce możecie też posłuchać w jednym z odcinków audycji „Książka na weekend”:

 

 

 


fot. K. Żołądek

 


Trzecią propozycją jest książka Joanny Kruszewskiej „Czas powrotów”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Filia. Od 19 stycznia jest już dostępna w księgarniach na półkach z nowościami. Jak pisze autorka – nic nie jest straszne, gdy otaczają nas kochająca rodzina i prawdziwi przyjaciele. Dzięki nim zawsze można odnaleźć siłę i szczęście. O tej życiowej prawdzie dowiadujemy się śledząc losy Iwony i Leszka, którzy na jakiś czas muszą zamienić się rolami. Starsza pani poświęca się pracy zawodowej, a jej mąż przejmuje wszystkie domowe obowiązki. A łatwo nie będzie, bo do tej pory wszystko podstawiano mu pod nos, a teraz sam został zmuszony do własnoręcznego przygotowywania obiadów. I nie tylko. Musi zatem w szybkim czasie posiąść wiele innych, tajemniczych dotąd, umiejętności.

 


Joanna Kruszewska potrafi pisać w niezwykły sposób o zwykłych sprawach. Dlatego przygody bohaterów jej książek są tak dobrze odbierane przez grono czytelniczek. Jeśli książka „Czas powrotów” przypadnie wam do gustu, to można sięgnąć też po inne książki autorki – „Czas leczy rany” i „Czas nadziei”, albo można od nich zacząć, by poznać wcześniejsze losy bohaterów.

 


Życzymy udanej i miłej lektury. Książki znajdziecie w księgarniach.

 


Zainteresował temat?

0

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama

Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat