Działalność lokalnych stowarzyszeń po raz kolejny została doceniona przez władze wojewódzkie, a przekazane środki mają wspomóc ich rozwój.
Dzisiaj zawieramy porozumienia zarówno z samorządami, jak i z organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi. Te pieniądze pomogą w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, ale też w sportowym szkoleniu dzieci i młodzieży z wiosek i małych miejscowości. Z roku na rok nasze projekty dotacyjne cieszą się rosnącym zainteresowaniem
- mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, który podpisywał umowy z beneficjentami.
A na jakie cele pieniądze zostaną przeznaczone? Okazuje się, że "na topie" jest w tym roku postać Stanisława Lema. - Chcemy przybliżyć młodzieży dorobek tego pisarza, łącząc go z dzisiejszą technologią. Zaplanowaliśmy sesję plakatową z autorem w roli głównej oraz spotkanie z prezesem Instytutu Lema. Będą też konkursy z nagrodami - Mówi Wojciech Malesa z Fundacji "Ekonomik". Tego samego literata postanowiono wyróżnić w Rozprzy. - Dzieci i młodzież wezmą udział m.in. w warsztatach ceramicznych, w ramach których stworzą talerze kosmiczne. Przeprowadzimy też zajęcia malarskie w klimacie science fiction. Odwiedzi nas ponadto gość, który opowie o Stanisławie Lemie - wyjaśnia Izabela Kwaśniak, która podpisała umowę w imieniu stowarzyszenia Rozprzanie.pl.
Przedstawiciele gminy Wolbórz dzięki dofinansowaniu będą mogli zająć się odrestaurowaniem starej kapliczki, która znajduje się przy jednej z dróg wjazdowych do miasta. - To nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również wizytówka dla nas jako mieszkańców. Pięknie odnowiona kapliczka będzie na pewno cieszyć oko. Chcemy zakończyć prace jeszcze przed końcem jesieni - wyznaje burmistrz Andrzej Jaros.
Z dotacji cieszą się też siatkarki z Sulejowa. - Będziemy mogli uruchomić dwie grupy treningowe dla dziewcząt do 18 roku życia. Zakupimy też dla nich stroje treningowe oraz meczowe. Chcemy jak najmocniej zachęcać młodzież do uprawiania sportu. Dzisiaj często trudno młodych ludzi oderwać od komputera czy smartfona. My wykonujemy ruch, który ma skłonić ich do podjęcia aktywności fizycznej - mówi Bartosz Borkowski, jeden z Trenerów w UKS FUKS Sulejów.
W czwartek umowy na przekazanie pieniędzy podpisali też przedstawiciele: Stowarzyszenia Folkloru Miejskiego AGRAFA z Piotrkowa, Fundacji Inicjatyw Kulturalnych z Radomska oraz sportowcy z klubów i organizacji z Będkowa, Inowłodza i Lubochni (pow. tomaszowski), a także z Paradyża i Żarnowa (pow. opoczyński).