Kogo odwołać, co zlikwidować?

Tydzień Trybunalski Sobota, 12 stycznia 20131
Ruszyły przygotowania do referendum w sprawie odwołania prezydenta Piotrkowa i Rady Miasta.

Z propozycją wyszła Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska, która zamierzała upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zapytać mieszkańców Piotrkowa nie tylko o to, czy są za odwołaniem prezydenta i Rady, ale również za likwidacją Straży Miejskiej i płatnych parkingów.

 

Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska przygotowuje się do wiosennego referendum w sprawie odwołania władz miasta.

Z tej okazji Marcin Pampuch (czołowa twarz PIO) udał się do piotrkowskiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, aby dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe, na temat referendalnej procedury. - Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska chce dokładnie przeanalizować, jak zorganizować to referendum, dlatego spotkaliśmy się z urzędnikami Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej.

Spotkanie to dotyczyło też innych pytań, ważnych dla mieszkańców Piotrkowa, które chcemy zadać w tym referendum. Pytania te mogłyby dotyczyć np. Strefy Płatnego Parkowania (czy piotrkowianie są za likwidacją płatnych miejsc parkingowych) i Straży Miejskiej (czy piotrkowianie są za jej likwidacją) - mówi Pampuch. - Chcemy zadać dodatkowe pytania ważne z punktu widzenia mieszkańców.

Mamy jednak wątpliwości, czy takie referendum mogłoby odbyć się w jednym terminie. Dla nas jest to rzecz bardzo istotna, również z punktu widzenia wydawania publicznych pieniędzy. Ważne jest, aby jak najmniej tych pieniędzy było zaangażowanych w referendum, ale również to, aby mieszkańcy Piotrkowa mogli wypowiedzieć się w sprawach istotnych dla tego miasta. Pojawiło się sporo wątpliwości, czy referendum w sprawie odwołania prezydenta i innych ważnych dla mieszkańców kwestii może się odbyć w jednym terminie. Ja dziś tego nie wiem.

 

Czekam na telefon od urzędników Delegatury PKW. Mają przeanalizować ten temat. Myślę, że informacje uzyskamy w ciągu tygodnia, ponieważ mamy już gotowy do złożenia wniosek (z podpisami mieszkańców) w sprawie przeprowadzenia referendum, które dotyczyłoby odwołania prezydenta miasta i odwołania Rady Miasta. Czy przy okazji referendum w sprawie odwołania wybranych w demokratycznych wyborach organów władzy w mieście organizatorzy całej inicjatywy mogą pytać piotrkowian również o Straż Miejską i parkingi? Jak wynika z informacji uzyskanych przez nas od urzędników Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim, jest to niemożliwe. Referendum w sprawie strażników i parkingów oczywiście można w mieście przeprowadzić, jednak wniosek złożyć należy nie do komisarza wyborczego, a do Rady Miasta.

Piotrkowska Inicjatywa Obywatelska zaprasza mieszkańców na spotkania referendalne:
16 stycznia - UJK
17 stycznia – Medyk, os. Wyzwolenia
18 stycznia - Hawana
Początek o godz. 17.00. Podczas spotkań będą zbierane podpisy osób popierających referendum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dlaczego referendum?


- Powodów jest bardzo dużo, a w skrócie dotyczą drogiego życia w Piotrkowie Trybunalskim. Rosną ceny czynszów w mieszkaniach komunalnych. Rosną ceny wody i ścieków. Mamy nowe podatki, najwyższe w regionie łódzkim. Mieszkańcy ponoszą koszty chaotycznej wg mnie gospodarki finansowej prezydenta miasta Krzysztofa Chojniaka. Pojawiły się kolejne, płatne miejsca parkingowe. Wszystkie koszty tej nieudolnej gospodarki ponoszą mieszkańcy, a odpowiedzialny za to jest prezydent. Moja determinacja w organizowaniu referendum jest tym większa, że jestem zastraszany. Członkowie PIO otrzymują pisma prawników, którzy są finansowani z budżetu miasta. Są to pisma zastraszające nas. Jest to dla nas sygnał, że takie referendum powinno się odbyć, ponieważ prezydent miasta nie traktuje poważnie mieszkańców, jest arogancki. Przypomnę, że żyjemy w demokratycznym państwie prawa, istnieje więc możliwość sprawdzenia, czy mieszkańcy Piotrkowa popierają prezydenta i jego działania. Nasza determinacja jest ogromna. Popiera nas bardzo wielu ludzi. Otrzymujemy mnóstwo telefonów i maili z pytaniem, gdzie można złożyć podpis pod inicjatywą referendalną - mówi Marcin Pampuch z Piotrkowskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

 

Procedura referendalna


Uruchamiając referendalną machinę, trzeba trzymać się ustalonego prawem harmonogramu. Od czego zacząć? - Najpierw musi zawiązać się grupa inicjatywna - wyjaśnia Szymon Kopka, pracownik Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim. - Taka grupa musi złożyć wniosek o przeprowadzenie referendum (z podpisami 15 mieszkańców miasta – przyp. red.). Musi zostać złożone zawiadomienie do komisarza wyborczego o zamiarze przeprowadzenia referendum w konkretnej sprawie. Grupa musi zebrać odpowiednią liczbę podpisów - 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy. Podpisy można zacząć zbierać od momentu potwierdzenia przez komisarza wyborczego przyjęcia zawiadomienia o przeprowadzeniu referendum złożonego przez grupę inicjatywną. Grupa na zbieranie podpisów ma 60 dni. Później komisarz wyborczy ma 30 dni na zweryfikowanie listy podpisów i postanawia o przeprowadzeniu lub nieprzeprowadzeniu referendum.

 

as 


Zainteresował temat?

18

5


Zobacz również

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

adgh ~adgh (Gość)18.02.2015 18:31

Bede 1 za likwidacja Strazy Miejskiej

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat