Jak działa klimatyzator przenośny?
Wymienniki ciepła umożliwiają pobranie ciepłego powietrza z pomieszczenia i oddanie go w schłodzonej postaci. Za chłodzenie odpowiada krążący w klimatyzatorze czynnik chłodniczy.
To działanie przypomina np. lodówkę, z tą różnicą, że lodówka odprowadza ciepło przez kratkę, a klimatyzator – przez rurę wyrzutową.
Klimatyzator przenośny z rurą z łatwością zamontujesz samodzielnie i nie potrzebujesz do tego zgody spółdzielni mieszkaniowej, ponieważ nie ingerujesz w strukturę budynku.
Możesz go dowolnie przemieszczać, w zależności od potrzeb.
Ponadto klimatyzator przenośny jest tańszy od klimatyzacji ściennej, a stosunek jego ceny do wydajności jest zazwyczaj optymalny.
Sprawdź praktyczne porady i przydatne recenzje klimatyzatorów: Nachlodno.pl.
Czy to się opłaca?
Klimatyzator przenośny działa, wykorzystując prąd – na szczęście wiele dostępnych modeli zalicza się do klasy energetycznej A+, co oznacza, że korzystanie z nich nie generuje wysokich rachunków.
Innym argumentem przemawiającym za opłacalnością klimatyzatora przenośnego jest fakt, że kupując jedno urządzenie możemy zyskać trzy czy nawet cztery urządzenia w jednym.
Oznacza to, że klimatyzator nie musi być chowany do szafy wraz z zakończeniem sezonu letniego – może bowiem nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać, wentylować czy osuszać powietrze.
Opłacalna jest zwłaszcza funkcja ogrzewania: grzejniki elektryczne zamieniają 1 kW energii elektrycznej w 1 kW energii cieplnej.
W przypadku klimatyzacji – 1 kW energii elektrycznej zostanie zamieniony w 4 kW energii cieplnej.
Wśród takich wielofunkcyjnych urządzeń znajduje się np. Fersk Vind, jeden z najwydajniejszych klimatyzatorów dostępnych na rynku, który zalicza się do klasy energetycznej A/A+.
Dzięki posiadanej mocy chłodzącej na poziomie 3,52 kW i mocy grzewczej 3,30 kW umożliwia skuteczne schłodzenie lub ogrzanie mieszkania o powierzchni do 40 m².
Niewątpliwą jego zaletą jest również wykorzystywany naturalny i ekologiczny czynnik chłodniczy - R290 (czysty propan).
Brak rury? To klimatyzer!
Te nazwy są przez producentów używane zamiennie, ale klimatyzator musi mieć rurę, by nim być. Urządzenie bez rury to klimatyzer (klimator), który do chłodzenia wykorzystuje wodę lub kostki lodu.
Jest tanim rozwiązaniem, ale niestety w tej cenie nie otrzymamy skutecznego chłodzenia. Jest ono odczuwalne w niewielkiej odległości.
Minus korzystania z klimatyzera to również produkowana przez niego wilgoć, która potęguje uczucie gorąca i sprzyja rozwojowi chorobotwórczej pleśni.
Dokładną charakterystykę klimatyzatora i klimatyzera znajdziesz tutaj:
https://nachlodno.pl/poradnik/klimatyzator-przenosny-bez-rury-z-rura-czy-dwururowy/.