Osoby, które decydują się na wejście do wody w miejscach zabronionych muszą liczyć się z wynikającymi z tego tytułu konsekwencjami.
Korzystanie z parków i znajdujących się w nich zbiorników wodnych regulują uchwały Rady Miasta. Wynika z nich, że obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia do stawów i fontann w parkach miejskich. W razie łamania tego zakazu strażnicy pouczają o skutkach kontaktu z wodą, która nie jest filtrowana, może być zanieczyszczona bakteriologicznie i kontakt z nią stanowi zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci. Czyn ten stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości do 500 złotych i w razie takich sytuacji możemy wystawiać mandaty - ostrzega Jan Sońta, kierownik Referatu ds. Wykroczeń w Straży Miejskiej w Piotrkowie Trybunalskim.
W wodzie z miejskich fontann czy stawów kryje się wiele patogenów, takich jak salmonella, gronkowiec, bakterie kałowe czy E.coli. Mogą one wywołać szereg przykrych dolegliwości, między innymi wysypki skórne, grzybice, infekcje dróg moczowych, zapalenie spojówek, a nawet schorzenia dróg oddechowych.