Biurka dla architekta
Wśród najważniejszych elementów umeblowania wymienić można biurka dla architekta. Biurko powinno umożliwiać komfortową pracę, dlatego rekomenduje się produkty wyposażone w elektroniczny system regulacji wysokości. W przypadku architektów, którzy spędzają przy biurku wiele godzin dziennie, zaleca się pracę zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
Funkcjonalność
Regulowane biurko pozwala w płynny sposób zmienić wysokość mebla, a tym samym pozycję podczas pracy. Ma to niebagatelny wpływ na stan kręgosłupa i innych układów organizmu, które cierpią wskutek wielogodzinnego siedzenia.
Takie biurka są niezwykle przydatne również w czasie współpracy z innymi osobami, które dzięki odpowiedniemu nachyleniu blatu i podniesieniu mebla mają swobodny dostęp na przykład do dokumentów czy projektów. Taka forma pracy jest komfortowa i mniej męcząca.
Biurko powinno mieć stabilną konstrukcję, a także wytrzymały blat. Pamiętajmy też o odpowiednim udźwigu, gdyż na blacie znajdują się różnego rodzaju sprzęty i urządzenia, a niekiedy również sterty segregatorów czy dokumentów.
Estetyka
Ponadto biurko powinno oczywiście pasować do pozostałych elementów aranżacji. Warto wybierać estetyczny ponadczasowy design oraz neutralne kolory (czarny, biały, szary). Wzornictwo i wybór odpowiedniego modelu biurka to oczywiście kwestia indywidualnych upodobań. Zwolennicy modernizmu mogą się zdecydować na meble o nowoczesnym sznycie, dopełnione na przykład oświetleniem LED czy mediaportem (gniazdem blatowym).
Akcesoria
Architekt powinien pomyśleć o doposażeniu biurka w przydatne akcesoria, takie jak uchwyt na monitor, montowany do biurka piórnik czy szufladka podblatowa, organizer na kable, uchwyt na PC, ergonomiczna podkładka pod mysz. Nie można zapomnieć również o lampce.
Niekiedy przydają się takie dodatkowe elementy wyposażenia, jak ścianki wygłuszające (na przykład, jeśli kącik do pracy urządzisz w salonie lub masz w domu małe dzieci).
Krzesło dla architekta
Omawiając wyposażenie domowego biura, nie można nie wspomnieć o odpowiednim krześle. Co to znaczy „odpowiednie”? Krzesło musi być przede wszystkim ergonomiczne, czyli dopasowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa.
W przypadku tego produktu również musimy zwrócić uwagę na to, by był regulowany. Zarówno biurko, jak i krzesło muszą być idealnie dopasowane do wzrostu i postury użytkownika.
Warto natomiast wiedzieć, że obecnie na rynku dostępne są rozmaite alternatywy dla tradycyjnych krzeseł biurowych. Mowa tu o stołkach balansujących czy krzesłach siodłowych. Wymuszają one utrzymywanie równowagi i ruch, co ma pozytywny wpływ na organizm.