Po pierwsze, dobierz opakowanie do wagi i wytrzymałości przedmiotu
Pierwszym, a zarazem kluczowym krokiem podczas pakowania delikatnych przedmiotów jest dobór odpowiedniego opakowania. To, jakie opakowanie najlepiej się sprawdzi, zależy przede wszystkim od wagi, wielkości i wytrzymałości towaru. Jeżeli przygotowujesz do przesyłki coś o dużej wartości, zrezygnuj z papierowej koperty - nawet wtedy, gdy przedmiot ma niewielkie rozmiary. Dużo lepszym wyborem będzie pudełko z litej tektury, które jest odporne nie tylko na rozerwania czy obicia, ale też wilgoć. Solidne pudełka kartonowe są dostępne w różnych wymiarach, dlatego bez problemu znajdziesz takie, które odpowiada gabarytom towaru. Opakowanie nie może być zbyt duże, ponieważ wtedy przedmioty mogłyby przemieszczać się podczas transportu, a w konsekwencji ulec uszkodzeniu. Z kolei zbyt mały karton nie zapewni dostatecznej amortyzacji przed wstrząsami. Wybieraj pudełka kartonowe, które są odrobinę większe niż wymiary pakowanego przedmiotu. Po włożeniu go do środka, powinno pozostać trochę wolnego miejsca przy ściankach.
Po drugie, dokładnie zabezpiecz każdy element przesyłki
Nawet najbardziej solidne pudełka kartonowe okażą się niewystarczające, jeżeli nie zastosujesz dodatkowych zabezpieczeń. Błędem jest umieszczenie delikatnego przedmiotu bezpośrednio w kartonie bez specjalnej warstwy chroniącej. Niegdyś do wypełnienia pustych przestrzeni w pudełku powszechnie stosowano watę lub stare gazety. Obecnie jednak można sięgnąć po profesjonalne wypełniacze do pudełek, które nie tylko wyglądają schludniej, ale są też bardziej funkcjonalne. Warto zaznaczyć, że wypełniacze do pudełek przyjmują różne postacie. Największą popularnością cieszą się poduszki powietrzne, które dobrze amortyzują większe i mniejsze przedmioty. Ekologicznym rozwiązaniem jest natomiast bioskropak wykonany z biodegradowalnych surowców roślinnych. Niezastąpiona okazuje się także tradycyjna folia bąbelkowa. Możesz kilkukrotnie, szczelnie owinąć nią delikatne rzeczy. Folia bąbelkowa sprawdzi się też jako dodatkowa warstwa ochronna, którą wyłożysz spód i wewnętrzne ścianki kartonu.
Po trzecie, zastosuj profesjonalną taśmę pakowną
Zanim przekażesz pudełko kurierowi, musisz starannie okleić je taśmą, najlepiej kilka razy. W tym celu idealnie sprawdzi się solidna taśma pakowa o podwyższonej trwałości i wysokiej odporności na nacisk. Za jej pomocą należy zabezpieczyć łączenia pudełka, a także rogi, krawędzie i dno kartonu. Warto pamiętać, że klasyczna taśma biurowa nie jest tym samym co profesjonalna taśma pakowa i nie powinna być stosowana jako jej zamiennik. Poza zwykłą, jednokolorową taśmą możesz znaleźć także wersję ekologiczną lub z nadrukiem informującym o potrzebie zachowania ostrożności podczas transportu przesyłki.
Po czwarte, odpowiednio oznacz pudełko przed wysłaniem
Wszystkie pudełka kartonowe przeznaczone do wysyłki powinny zostać oznaczone za pomocą odpowiednich etykiet. List przewozowy należy nakleić na kartonie w widocznym miejscu, najlepiej umieszczając go uprzednio w przeźroczystej kopercie. Folia zabezpieczy dokument przed rozdarciem czy zabrudzeniem, które uniemożliwiałoby odczytanie danych odbiorcy. Aby mieć pewność, że delikatne przedmioty zostaną potraktowane z należytą ostrożnością, warto zastosować specjalne naklejki ostrzegawcze: "Uwaga szkło!" albo "Ostrożnie!". Oznaczenia te może czasem zastąpić wspomniana wyżej taśma pakowa z nadrukiem. W niektórych wypadkach konieczne okazuje się także zastosowanie etykiet, które wskazują w jakiej pozycji przenosić i ustawiać paczkę, by nie uszkodzić jej zawartości.
Stosując się do powyższych wskazówek, umiejętnie zabezpieczysz każdy produkt na czas wysyłki - nawet bardzo delikatny lub posiadający szczególną wartość. Profesjonalne akcesoria i narzędzia do pakowania mogą znacznie ułatwić ci zadanie i sprawić, że zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia towaru.