Advertisement

Focusowe pszczółki dają radę

ePiotrkow Sobota, 24 września 202220496
Od trzech lat piotrkowski Focus Mall działa na rzecz pszczół i dzikich zapylaczy. Pasieka składa się z 5 uli i jest zlokalizowana na dachu Focus Mall Piotrków Trybunalski. Powstała w 2019 roku w ramach kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”. W tym roku zebrano ponad 83 litry miodu, który rozlano do 396 słoików o pojemności 210 ml. W ciągu ostatnich trzech lat powstało niemal 234 litry złocistego nektaru. W minionym sezonie po raz pierwszy pojawił się też unikalny i dostępny tylko lokalnie miód akacjowy i lipowy z nutą rozchodnika, którego całe pole pokrywa dach galerii.
fot.: Focus Mall fot.: Focus Mall

Lokalizacja pasieki miodnej na dachu Focus Mall porośniętego rozchodnikami to bezpieczne i idealne pod kątem komfortu miejsce. Żyje tam ok. 300 000 pszczół łagodnej rasy krajanka, która bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach. Tegoroczne zbiory miodu to 43,26 litrów miodu wielokwiatowego, 34,02 litry miodu akacjowego z nutą rozchodnika oraz 5,88 litrów miodu lipowego z nutą rozchodnika, co w sumie daje 83,16 litrów i 396 słoików pojemności 210 ml. W ciągu trzech lat zebrano już 233,73 litrów tego złotego nektaru.

 

Zielona przestrzeń w mocno zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny, w tym także ptaków i małych ssaków. W związku z tym, w tym roku w pobliżu Focus Mall od ulicy Zamenhofa, na specjalnie przygotowanym terenie powstała łąka kwietna o powierzchni 500 m2, która zastąpiła dawny tradycyjny trawnik. Bogate w pyłek i nektar kwiaty zapewniają pożywienie zarówno pszczołom miodnym, jak i dzikim zapylaczom, takim jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wiele innych gatunków.

 

Nasz piotrkowski, unikalny miód, który rozdajemy w ramach aplikacji Sezam 2.0, cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, najemców i przyjaciół Focus Mall. W tym roku po raz pierwszy w składzie miodu pojawia się nuta rozchodnika, którym pokryte jest ponad 10 tys. metrów kwadratowych dachu naszego centrum. Konsekwentnie budujemy szerokie wsparcie dla lokalnej fauny, nie tylko tej hodowanej, ale i dzikiej. Stąd pomysł i realizacja bogatej w rozmaite rośliny łąki kwietnej. W przyszłym roku na wiosnę w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków jerzyków – mówi Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.

 

W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych. Dzięki temu możemy delektować się aż 4000 odmianami warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. Ponadto w przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.


Zainteresował temat?

2

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dfd ~dfd (Gość)24.09.2022 23:48

Nic nie smakuje lepiej jak spalinowy miodek ;) Ja podziękuję za to coś. Wole droższy z Puszczy Augustowskiej lub Białowieskiej. Przynajmniej wiem co jem

01


dyzio mamut ~dyzio mamut (Gość)24.09.2022 12:40

B. podoba mi się ten pomysł. Brawo.

61


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)24.09.2022 10:05

Mogliby zrobic skwer z lawkami w tej oazie na dachu,zeby czlowiek odpoczal od halasu i zgielku w centrum miasta.

16


!!! ~!!! (Gość)24.09.2022 12:01

Pszczoły rządzą!

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat