Finanse Piotrkowa uszczuplone epidemią

Strefa FM Wtorek, 02 czerwca 202059
Zamrożenie gospodarki i lockdown wprowadzony z powodu epidemii COVID-19 odbija się na kondycji miejskiej kasy. Wpływy z tytułu podatków spadły w marcu o 40%. W przypadku Piotrkowa to 4 miliony złotych.
Prezydent Piotrkowa, Krzysztof Chojniak, fot. P. Kwiatkowski Prezydent Piotrkowa, Krzysztof Chojniak, fot. P. Kwiatkowski

- Samorządy nie mają lekko. Dbamy o miasto i staramy się, by mimo trudności funkcjonowało ono możliwie jak najlepiej. Troszczymy się też o finanse miasta, choć z dnia na dzień jest to coraz trudniejsze. Jest to wyzwaniem, tym bardziej, że w marcu spadek wpływów z podatków CIT i PIT. Inaczej mówiąc nasze finanse są ściśle uzależnione od sytuacji gospodarczej i tego jak finanse przepływają przez rynek. Jeśli w marcu mieszkańcy mniej kupowali i wydawali mniej na usługi, to i budżet miasta zanotował mniej pieniędzy z podatków - wyjaśniał prezydent na antenie Radia Strefa FM w programie "O tym się mówi".

 

W kwietniu sytuacja finansowa w gospodarce była jeszcze gorsza. Dodatkowo na finanse samorządów mają też spory wpływ decyzje rządowe. Podniesienie płacy minimalnej czy zwolnienie z podatków osoby poniżej 26 roku życia też uszczupliły strumienie zasilające budżety miast.

 

- Braliśmy pod uwagę i te rządowe decyzje, jak i spowolnienie gospodarcze. Zresztą widoczne było już pod koniec ubiegłego roku i na to byliśmy przygotowani. W rok 2020 wchodziliśmy w dobrej kondycji finansowej, co potwierdza też ocena ratingowa przygotowane dla Piotrkowa. Jest to ocena A z perspektywą stabilną. Ale nikt nie przypuszczał, że będziemy się musieli zmierzyć z pandemią - dodał prezydent.

 

Wielu przedsiębiorców zostało zwolnionych z podatku za nieruchomości. Wiele innych opłat zostało odroczonych na kolejne miesiące, co powoduje pogłębienie sytuacji.

 

- Niestety w tej sytuacji nie zmieniają się wydatki. Nawet są większe, bo nie planowaliśmy też przecież kosztów zabezpieczeń związanych z epidemią. Koszty generuje oświata, dokładamy do komunikacji miejskiej, bo mimo małej liczby pasażerów ona nadal funkcjonuje. Podobnie w przypadku basenów, gdzie użytkowników nie ma, ale trzeba utrzymać infrastrukturę. Czyli mamy koszty przy mizernych wpływach - konkludował Krzysztof Chojniak.

 

Ta sytuacja powoduje, że mieszkańcy odczują zaciskanie pasa przez miasto. Obcięto już dotacje na wiele wydarzeń kulturalnych, na ulicach między 1.00 a 4.00 w nocy gaszone jest oświetlenie, podniesiono opłaty za parkowanie na targowisku przy hali. Pomysłów na ratowanie budżetu zapewne będzie w najbliższych miesiącach więcej.


Zainteresował temat?

3

4


Zobacz również

reklama

Komentarze (59)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)02.06.2020 13:55

Ile wynosi wysokość miesięcznej raty, jaką miasto płaci z tytułu kredytu zaciągniętego na budowę Mediateki?

102


gość ~gość (Gość)02.06.2020 13:44

Nie można podwyższyć podatków?

62


gość ~gość (Gość)02.06.2020 13:08

Coś czuję, że za ponad pół roku, w fotelu prezydenta Piotrkowa zasiądzie komisarz powołany przez Premiera.

100


gość ~gość (Gość)02.06.2020 12:46

Wszyscy to odczuli to nie jest wina prezydenta.A co komu przeszkadza mediateka.Fajnie że jest co następną Biedronka miała powstać.

412


gość ~gość (Gość)02.06.2020 12:46

Można obniżyć wynagrodzenie prezydentów i diety radnych i już parę tysięcy się znajdzie

201


wszystko fajnie ~wszystko fajnie (Gość)02.06.2020 12:45

świetnie, ale około 300 tys. zł na remonty i tym podobne dla kościołów to były ?
Chyba mamy wiele ważniejszych inwestycji do zrealizowania w mieście

112


oba. ~oba. (Gość)02.06.2020 12:39

A jakże rozbuchało się budżet nie potrzebnymi inwestycjami a teraz się narzeka. Mediateka to co coś na miarę piramidy Cheopsa. Być może marnie przez to skończył. Nie słucha się mieszkańców. Tylko nie wiem czym kierujący miastem się kierują? Nam są potrzebne dobre drogi i chodniki. Wszędzie się o tym informuje. Oczywiście na skalę lokalną. A miasto swoje. Gdzie "rewolucja" na Żelaznej ,na Roosvelta ,gdzie dwieście metrów na Próchnika? I inne.

111


gość ~gość (Gość)02.06.2020 12:28

Konkret proszę: wielu to znaczy ilu?

60


jednym z pomysłów ~jednym z pomysłów (Gość)02.06.2020 12:24

jest na nowo powstającym rondzie w.pol/polna/łódzka jest utawienie dwu latarni z trzema lampami, gospodarnosc po piotkosku

80


gość ~gość (Gość)02.06.2020 12:19

spokojnie ważne że mediateka ma się dobrze

113


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat